9 vedlejších účinků antidepresiv na které si musíte dát pozor

Velká depresivní porucha neboli klinická deprese je častou duševní poruchou, která je každoročně diagnostikována tisícům obyvatel. Pokud se vy nebo někdo z vašich blízkých potýká s depresí, je vyhledání a zahájení léčby důležitým krokem k převzetí zodpovědnosti. Je však také důležité poučit se o možných vedlejších účincích léků na depresi, abyste věděli, jaké obavy budete muset svému psychiatrovi sdělit.

Deprese se obvykle léčí kombinací psychoterapie a léků, které regulují aktivitu určitých neurotransmiterů nebo chemických „poslů“, jako je serotonin v mozku. Nežádoucí účinky antidepresiv obvykle závisí na skupině předepsaných léků. Nejčastěji předepisovanými antidepresivy jsou dnes selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Do této kategorie léků patří fluoxetin, který se stal kultovním pro své údajné vlastnosti zlepšující náladu, citalopram a paroxetin. Mezi další léky proti depresi patří inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI) a inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu (NDRI). Nová antidepresiva jsou obecně považována za účinnější a mnohem bezpečnější než tricyklická nebo tricyklická antidepresiva (TCA) a inhibitory monoaminooxidázy (MAOI), starší linie léčby deprese. Tyto novější šarže antidepresiv však nejsou bez některých nežádoucích účinků. V některých extrémních případech mohou být i vysilující.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Pokud vám byla antidepresiva předepsána, měli byste svůj stav pravidelně sledovat a jakékoli příznaky neprodleně hlásit psychiatrovi. Zde jsou uvedeny některé z nejčastějších nežádoucích účinků antidepresiv, na které je třeba si dát pozor.

Nevolnost, zažívací potíže a žaludeční potíže

Obvykle jsou nejčasnějšími nežádoucími účinky antidepresiv nevolnost, průjem a zvracení. Tyto příznaky uvádí až 40 % pacientů užívajících některá SSRI. SSRI a SNRI mohou také způsobovat zažívací potíže, včetně bolesti žaludku a průjmu nebo zácpy. Častá je také ztráta chuti k jídlu. Se zácpou jsou spojovány i starší léky jako TCA. Tyto účinky jsou však naštěstí mírné a dočasné a obvykle se po několika dnech zlepší.

Zvýšení tělesné hmotnosti

Některá antidepresiva mohou způsobit zvýšení hmotnosti o 5 kg nebo více, zejména po přibližně 6 měsících užívání. U tricyklických léků je pravděpodobnější, že zvýší chuť k jídlu a způsobí, že budete mít kila navíc, než u jiných léků. Ve skutečnosti byl přírůstek hmotnosti jedním z hlavních důvodů uváděných pro přechod na novější léky na konci devadesátých let. Tento účinek však může mít i nová úroda antidepresiv. SSRI mohou na začátku způsobovat úbytek hmotnosti, ale jejich dlouhodobé užívání může nakonec vést k přibývání na váze.

Proč k tomu dochází? Na tuto otázku zatím neexistují jasné odpovědi. Přesto se zkoumají souvislosti s metabolismem, hladinou hugeru a přejídáním. Je známo, že deprese sama o sobě způsobuje výkyvy související s hmotností, kdy někteří ztrácejí chuť k jídlu, zatímco jiní jedí hodně, protože se snižuje hladina serotoninu, hormonu, který rovněž určuje chuť k jídlu. Lékař vám může doporučit změnu jídelníčku a cvičení proti tomuto nárůstu hmotnosti. Po zvážení všech pro a proti a v závislosti na tom, jak na léky celkově reagujete, může navrhnout také změnu léků.

Sexuální dysfunkce

Sexuální dysfunkce je dalším často uváděným problémem spojeným s užíváním léků na depresi a často ovlivňuje zotavení pacienta a kvalitu jeho života. SSRI zvyšují hladinu serotoninu v těle, a to zpomaluje reakci mozku na sexuální podněty. Výsledkem je snížená sexuální touha, potíže s dosažením a udržením erekce u mužů, vaginální suchost u žen a opožděný orgasmus u obou pohlaví. Když k tomu dojde, lékaři někdy změní dávkování, předepíší léky, které se mají užívat současně, nebo dokonce nahradí stávající předpis.

Sucho v ústech a rozmazané vidění

Tyto příznaky jsou nejčastěji spojovány s TCA, které působí tak, že blokují receptory pro určité neurotransmitery v mozku. Tím se snižuje produkce slz, což vede k rozmazanému vidění. To může mít za následek také dehydrataci a související příznaky, jako je sucho v ústech a zácpa. Tyto příznaky obvykle ustoupí během několika týdnů léčby.

Poruchy spánku

Většina antidepresiv působí tak, že reguluje různé neurotransmitery, včetně dopaminu a serotoninu, které mají významnou roli v cyklu spánek-bdění. Tyto léky také potlačují nebo ukončují cyklus REM spánku. Vzhledem ke komplexní roli neurotransmiterů v cyklu spánku jsou nežádoucí účinky léků, které tyto chemické látky mění, často intenzivní a u jednotlivých pacientů se liší. Například zatímco někteří pacienti, kteří užívají lék fluoxetin, trpí nespavostí, jiní uvádějí letargii nebo denní ospalost. U SSRI byly také hlášeny časté noční můry a náměsíčnost, což opět narušuje spánek. Pokud jsou nežádoucí účinky antidepresiv související se spánkem závažné a po několika týdnech se nezmírní, může vám lékař předepsat lék z jiné skupiny antidepresiv nebo jiný lék ze stejné skupiny.

Sebevražedné sklony

Sklony k sebevraždě nebo sebepoškozujícímu chování jsou dalším závažným nežádoucím účinkem, který byl pozorován v některých případech užívání antidepresiv, zejména v prvních týdnech léčby. Je v tom jistá ironie. Když se depresivní příznaky člověka v důsledku užívání léků zmírní, může začít silněji „cítit“ důsledky své situace. Takže zatímco dříve byli příliš apatičtí na to, aby jednali podle své bezmoci nebo beznaděje, nyní mohou chtít najít východisko. A to často vyústí v sebevražedné myšlenky. Zvláště zranitelní jsou mladí lidé do 25 let, kteří mohou antidepresiva užívat poprvé.

Proto jsou při užívání antidepresiv důležité pravidelné kontroly, sledování a rychlá komunikace s lékařem. Pokud začínáte užívat antidepresiva, měli byste také informovat rodinu nebo blízké přátele. Požádejte je, aby sledovali jakékoli varovné signály nebo změny v chování a v případě potřeby vyhledali pomoc. Zvláště děti a dospívající je třeba pečlivě sledovat.

Serotoninový syndrom

Jedná se o vzácný, ale závažný nežádoucí účinek spojený se SSRI a SNRI způsobený nadměrnou hladinou serotoninu v mozku. K tomu obvykle dochází, pokud užíváte tato antidepresiva s jinými léky zvyšujícími hladinu serotoninu, řekněme s jinými antidepresivy nebo léky s lithiem používanými k léčbě bipolární poruchy, nebo dokonce s triptany používanými k léčbě migrény. Užívání antidepresiv s přírodními léky, jako je třezalka tečkovaná, může být také spouštěčem, což je jeden z důvodů, proč musíte svého lékaře informovat o všech alternativních lécích, které užíváte. Serotoninový syndrom může způsobit příznaky, jako jsou např:

Zmatenost a agitovanost
Halucinace
Třes, pocení a svalové záškuby
Horečka
Kolísání krevního tlaku
Průjem

Pokud se u vás tyto příznaky vyskytnou společně nebo v kombinaci, okamžitě vyhledejte svého lékaře. Těžký serotoninový syndrom by mohl způsobit i záchvaty, arytmii a ztrátu vědomí a je lékařskou pohotovostí.

Hyponatrémie

Tento nežádoucí účinek se obvykle vyskytuje u starších pacientů, zejména u SSRI. Tyto léky mohou interferovat s hormonem, který kontroluje hladinu tekutin a sodíku v těle. Tento účinek je mnohem závažnější u starších osob, protože schopnost těla regulovat hladinu tekutin se s věkem snižuje. Výsledkem je závažný pokles hladiny sodíku, který může vést k hromadění tekutin v buňkách. Všímejte si příznaků, jako jsou nevolnost a zvracení, bolesti hlavy, zmatenost a únava. V extrémních případech může vést až ke kómatu nebo záchvatům.

Relaps nebo tachyfylaxe

Antidepresivní tachyfylaxe nebo lidově řečeno „vykašlání Prozacu“ je stav, kdy se účinek antidepresiv po několika letech léčby sníží nebo ustane. Je považována za formu relapsu v důsledku vyvíjející se tolerance k léku. Tuto ztrátu odpovědi na antidepresiva mohou zhoršovat různé faktory:

Nedodržování rozpisu a dávkování léků: Někdy se pacient po určité době užívání antidepresiv začne cítit lépe a rozhodne se léky vysadit nebo začne vynechávat dávky. To je nejčastější příčina tachyfylaxe.

Placebo efekt: Část úlevy připisované antidepresivům může být ve skutečnosti výsledkem pacientova očekávání. Tato placebo odpověď pravděpodobně odezní během několika měsíců od zahájení léčby.

Další nediagnostikované stavy: Pacienti s nediagnostikovanou bipolaritou trpí tachyfylaxí častěji než pacienti s unipolární depresí.

Antidepresiva a lékové interakce

Pokud vám bylo předepsáno antidepresivum a vy již užíváte léky na jiná onemocnění, nezapomeňte se o tom zmínit svému psychiatrovi. Některé léky mohou v kombinaci zhoršovat nebo vytvářet nežádoucí vedlejší účinky. Například interakce SSRI s léky obsahujícími alkohol může mít za následek zvýšenou a prodlouženou sedaci. Podobně v kombinaci s aspirinem mohou tyto léky zvýšit riziko krvácení do zažívacího traktu.

Může se zdát znepokojivé, že něco, co by vám mělo přinést úlevu od deprese, může mít tak závažná rizika a dopady. Je však třeba zdůraznit, že některé z nich jsou dočasné, zatímco jiné lze zvládnout změnou léků. Mohou se vám také osvědčit alternativní možnosti, jako je kognitivně-behaviorální terapie. Důležité je být si jich vědom a pohotově na ně reagovat.