9 důvodů proč vám vypadávají vlasy a jak zastavit vypadávání

Všimli jste si na svém povlaku na polštář více vypadaných vlasů než obvykle? A co teprve váš hřeben či kartáč na vlasy? Vypadávání některých vlasů je zcela přirozené a zdravé. Pokud si však všimnete, že vám vypadává více vlasů, než je obvyklé, je načase podívat se na to, čím si to pravděpodobně sami způsobujete nebo nezpůsobujete. Zde je několik věcí, které možná děláte neúmyslně a nevědomky, a které mohou bránit růstu vašich vlasů.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Příliš mnoho vitamínu A

Nadbytek vitamínu A v těle může vyvolat vypadávání vlasů. Doporučená denní dávka vitamínu A je 5000 IU denně a doplňky stravy mohou obsahovat vitamín A v rozmezí 2500 – 10 000 IU. Tento typ vypadávání vlasů je možné zvrátit a po vysazení doplňku s vitamínem A by vlasy měly začít normálně dorůstat.

2. Příliš mnoho pití čaje a kávy

Čaj a káva mají tendenci okyselovat organismus, a když se tkáně příliš okyselí, ve snaze neutralizovat kyselost pohlcují minerály, jako je železo, hořčík, vápník, zinek a fosfor, z vlasových folikulů, takže vlasy o tyto minerály přijdou. Je dobré omezit pití čaje nebo kávy na jeden až dva dny a mít na paměti, že tyto nápoje nikdy nesmíte pít na lačno.

3. Přejídání se zpracovanými potravinami

Zpracované potraviny nejsou zdraví prospěšné. Zvlášť když jsou plné cukru, soli a dalších chemických přísad. Zatímco občasná konzumace sušenky nebo kousku pizzy příliš neškodí, jejich nadměrná konzumace je špatný nápad. Konzumace příliš velkého množství zpracovaných potravin může způsobit, že vaše vlasy a pokožka budou matné a bez života, a je známo, že způsobují mimo jiné i vypadávání vlasů.

4. Nedostatek spánku

Dobrý spánek je pro zdravé vlasy stejně důležitý jako pro zbytek těla. Právě během spánku tělo provádí veškeré opravné a obnovovací činnosti ve všech tělesných buňkách (což zahrnuje i vaše vlasové buňky). Vypněte všechny elektronické přístroje hodinu před spaním a ujistěte se, že máte každou noc alespoň 7 hodin nerušeného spánku.

5. Nedostatek bílkovin

Pokud má vaše tělo pocit, že ve stravě nedostává dostatek bílkovin, pak první, co utlumí, je růst vlasů. To se projeví až za nějakou dobu a bude to trvat 2-3 měsíce po poklesu příjmu bílkovin, kdy si začnete všímat vypadávání vlasů. Luštěniny, ryby, vejce a maso jsou dobrými zdroji bílkovin, které můžete zařadit do svého jídelníčku, abyste zabránili vypadávání vlasů.

6. Náhlý úbytek hmotnosti

Náhlá ztráta velké hmotnosti prostřednictvím šílených diet není pro tělo snadná. Půst a zbavování těla živin není dobrý nápad. Mezi vedlejší účinky bude mimo jiné patřit vypadávání vlasů. K dosažení zdravé hmotnosti si stačí hlídat své porce, jíst zdravé plnohodnotné potraviny, pravidelně cvičit a vyloučit z jídelníčku nezdravé potraviny.

7. Anémie

Anémie neboli nedostatek železa v těle může vést k vypadávání vlasů. Jedná se o snadno odstranitelnou příčinu jejich vypadávání. K odhalení tohoto stavu budete potřebovat krevní test a bude třeba nasadit doplňky železa, aby se hladina železa vrátila do normálu. Mezi další příznaky tohoto stavu patří únava, studené končetiny, bledá kůže, bolesti hlavy a závratě.

8. Nadměrný styling

Nadměrný styling a vystavení různým chemikáliím pro úpravu vlasů může způsobit vypadávání vlasů. Splétání vlasů do pevných copů, vlasových vazeb a kučeravých pramenů vlasům neprospívá a v průběhu času oslabuje jejich kořínky. Stejně tak chemické narovnávání vlasů, styling za použití tepla a velmi časté ošetření horkými oleji. To vše není pro zdraví vlasů dobré a způsobuje oslabení kořínků, což vede k jejich padání.

Po každém umytí vlasů šamponem je dobré použít rozčesávací kondicionér a nechat vlasy uschnout na vzduchu. Pomáhá také omezit dobu, po kterou přichází žehlička na vlasy nebo kulma do kontaktu s povrchem vlasů. A ty by se měly omezit na maximálně jednou týdně.

9. Nedostatek pohybu

Fyzické cvičení není dobré jen pro tělo, ale i pro vlasy. Když se při fyzickém cvičení potíme, vyplavují se z pórů toxiny spolu s potem a naše pokožka je tak svěží a zářivá. Stejně tak pocení z pokožky hlavy otevírá ucpané póry a podporuje růst nových vlasů. Cvičení také zvyšuje prokrvení těla (a pokožky hlavy), což způsobuje, že se k vlasovým folikulům dostává více živin podporujících růst a dobrý stav vlasů.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Mayo Clinic , WebMD