8 způsobů jak můžete využít mátový olej o kterých ani nevíte
Podle řecké mytologie přeměnil Pluto nymfu, do které se zamiloval, jménem Mentha, v bylinu, aby ji lidé mohli milovat ještě mnoho let. Uznáváme, že to je jedno z nejbizarnějších romantických gest, ale Pluto by měl radost, kdyby viděl, jak moc máme mátu peprnou rádi i dnes. Mátový olej je jedním z nejstarších evropských léčivých olejů a jeho původ lze dokonce vysledovat v mnoha starověkých čínských léčebných postupech. Pouhé přičichnutí k tomuto éterickému oleji dokáže rozpustit náš stres a pomoci nám uvolnit se. Kromě jeho širokého využití v aromaterapii však existuje mnoho dalších kreativních způsobů, jak můžete začít mátový olej používat.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Ke snížení horečky
Nízká horečka, která trvá jeden nebo dva dny, je naprosto normální. Znamená pouze to, že imunitní systém vašeho těla svádí dobrý boj s cizími vetřelci. Pokud však máte velmi vysokou horečku, která nejeví známky poklesu, může se jednat o něco vážnějšího. Spolu s léčbou, kterou vám předepsal lékař, vám může pomoci snížit teplotu mátový olej. Naneste si několik kapek na spánky, záda a chodidla. Mátový olej také vyvolává okamžitý chladivý pocit, který vám pomůže cítit se okamžitě mnohem lépe.
2. Pro zmírnění bolesti kloubů
Artritida a revmatismus vám mohou způsobit bolesti kloubů, které výrazně omezují vaši pohyblivost. Pokud máte často pocit, že bolest bude vaším stálým společníkem, pak dejte šanci mátovému oleji. Mátový olej je všeobecně známý pro své vlastnosti zmírňující bolest. Dokáže také zvýšit krevní oběh, což může pomoci vaší bolesti ustoupit. Smíchejte 10 kapek mátového oleje spolu s 30 ml nosného oleje, jako je kokosový nebo sladký mandlový olej, a masírujte si jím klouby. Několik kapek mátového oleje můžete přidat i do kolenní ortézy, což vám poskytne úlevu po celý den.
3. Ke zklidnění podrážděné pokožky
Mátový olej velmi účinně ničí bakterie a plísně, takže je pro vás mocným spojencem proti kožním infekcím. Pokud trpíte vyrážkou nebo jakoukoli infekcí na kůži, je olej z máty peprné skvělým přírodním prostředkem. Snažte se ho však neaplikovat přímo na pokožku, protože by mohl citlivou a poškozenou pokožku ještě více podráždit. U esenciálních olejů platí obecné pravidlo, že je třeba smíchat 10 kapek esenciálního oleje spolu s 30 ml nosného oleje, jako je jojobový, sladký mandlový nebo kokosový olej. Smíchejte mátový esenciální olej s vaším oblíbeným nosným olejem a naneste jej na postižené místo. Takto postupujte, dokud podráždění zcela nezmizí.
4. Pro zmírnění nevolnosti
Pokud jste v rané fázi těhotenství nebo máte silnou kinetózu, pak vám nevolnost není cizí. Existuje mnoho léků, které slibují úlevu od nevolnosti, ale mají také mnoho vedlejších účinků, se kterými se budete muset potýkat. Naproti tomu olej z máty je zcela bezpečný přírodní prostředek proti nevolnosti a je stejně účinný jako mnohé léky. Můžete přidat několik kapek esenciálního oleje z máty peprné do difuzéru a nechat ho běžet pokaždé, když ucítíte přicházet vlnu nevolnosti. Několik kapek si můžete dokonce natřít na zápěstí nebo na kapesník, abyste si mohli pořádně přičichnout pokaždé, když pocítíte nevolnost.
5. Jako prostředek proti vším
Zatímco my se mátového oleje nemůžeme nabažit, vši ho naprosto nesnášejí. Pokud máte vy nebo některé z vašich dětí vši, je mátový olej vaším zachráncem. Smíchejte mátový olej spolu s kokosovým olejem (který má také silné antibakteriální účinky) a vmasírujte ho do vlasů. Zvláštní pozornost věnujte pokožce hlavy, protože právě zde se nachází většina vší a jejich vajíček. Přetáhněte přes ni sprchovou čepici a nechte působit přes noc. Druhý den vše smyjte čisticím šamponem. Takto postupujte každý den, dokud vši nadobro nezmizí.
6. Jako sůl do koupele
Z mátového oleje si můžete doma vyrobit vlastní relaxační sůl do koupele. Vezměte 2 šálky epsomské soli, 7 kapek esenciálního oleje z máty peprné a 3 kapky esenciálního oleje z čajovníku. Vše přidejte do uzavíratelného sáčku a protřepávejte, dokud se vše dobře nespojí. Celou tuto směs přidejte do teplé koupele a namočte se v ní alespoň na 15 minut. Tato koupelová sůl vám pomůže uvolnit celé tělo a zklidní vaše bolavé svaly. Můžete si také připravit velkou dávku předem a uchovávat ji ve skleněné nádobě se vzduchotěsným víčkem.
7. Jako univerzální dezinfekční prostředek
Pravidelný úklid domácnosti dezinfekčním prostředkem je velmi důležitý, abyste se vyhnuli škodlivým bakteriím. Většina komerčních dezinfekčních prostředků však po sobě zanechává toxická chemická rezidua. Komerční spreje proti bakteriím však ve skutečnosti nepotřebujete, když máte k dispozici něco tak silného, jako je mátový olej. Naplňte skleněnou lahvičku s rozprašovačem běžné velikosti čistou destilovanou vodou a přidejte do ní 1 lžíci mátového oleje spolu s 1 lžící citronového esenciálního oleje. Pořádně protřepejte a použijte to jako běžný dezinfekční prostředek ve spreji. Můžeme vám však slíbit, že žádný dezinfekční prostředek, který jste dosud používali, nebude vonět tak dobře jako tento přírodní přípravek.
8. Pro snížení nadýmání
Mátové bonbony jsou oblíbenou pochoutkou po večeři z dobrého důvodu. Pokud máte po jídle často problém s nadýmáním, pak vám mátový olej může pomoci vrátit bříško do normálu. Ve velké sklenici teplé vody rozmíchejte 1 kapku mátového esenciálního oleje. Popíjejte ho pomalu, protože velké doušky vám nadýmání ještě zvýší. Esenciální olej z máty peprné uvolňuje svaly střev, což napomáhá průchodu zadržených plynů a zanechává pocit menšího nadýmání.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Center for Complementary and Integrative Health , Healthline