8 zdravotních výhod díky kterým je pobyt v přírodě důležitý
S tím, jak se lidé místo běhání venku přesouvají k běžeckým pásům a děti dávají přednost videohrám před venkovními sporty, začínáme trávit méně času v přírodě. A přestože technologie nabízejí pohodlí, odborníci se domnívají, že nic nepřekoná pobyt v přírodě.
Nejnovější výzkumy totiž naznačují, že procházka v parku může mít řadu zdravotních přínosů. Zde je několik z nich, o kterých jste možná nevěděli.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.cz1. Ulevuje od stresu
Svět, ve kterém žijeme, je vysoce konkurenční, rychlý a náročný. Proto je stres něco, co většina z nás zažila, a to nejednou.
Studie uvádějí, že pobyt v přírodě snižuje hladinu kortizolu, stresového hormonu, a snižuje srdeční tep. Proto dbejte na pravidelné procházky v přírodě nebo si sedněte k oknu s výhledem do zahrady či lesa.
2. Bystří mozek
Pokud vás čeká zkouška, pak je pro vás procházka o přestávkách nebo studium na zahradě možná to pravé, co potřebujete, abyste v ní uspěli. Studie ukazují, že pobyt v přírodě výrazně zlepšuje paměť, a to bez ohledu na počasí venku.
Pobyt v přírodě navíc zlepšuje soustředění a kreativitu, protože se předpokládá, že odlehčuje prefrontální kůru mozkovou (slouží ke komplexním kognitivním funkcím). Pokud tedy někdy budete mít pocit, že jste svůj mozek přetížili, vydejte se na procházku do přírody.
3. Posiluje imunitu
Studie ukazují, že pobyt v přírodě zlepšuje imunitní funkce. To by mohlo být způsobeno jeho pozitivním vlivem na parasympatický systém (který řídí slinění, slzení, močení, trávení a vyprazdňování), který pak ovlivňuje imunitní systém.
Studie navíc uvádějí, že působení fytoncidů (látek vylučovaných rostlinami) v přírodě zvyšuje hladinu bílých krvinek, které bojují proti infekcím. Proto, pokud vás chřipka přepadá velmi často, cvičte nebo se pravidelně procházejte venku. Pokud však trpíte sezónními alergiemi, vyvarujte se vycházení ven během podzimu.
4. Zlepšuje náladu
Pokud se v poslední době necítíte zrovna nejlépe, vyrazte ven. Výzkumy uvádějí, že procházky v lese mohou snížit hladinu úzkosti a špatné nálady natolik, že by se dokonce mohly používat jako alternativní forma terapie deprese.
Pobyt v přírodě navíc redukuje prožívání a zlepšuje sebevědomí. Jedním z důvodů by mohla být skutečnost, že pobyt v přírodě zvyšuje aktivitu v subgenuální prefrontální kůře, což je oblast mozku, jejíž deaktivace je spojována s depresí a úzkostí. Proto, pokud máte obzvlášť náladový týden, jděte se projít do parku.
5. Chrání zrak
U dětí může pobyt venku zlepšit zrak. Studie naznačují, že děti, které se oddávají venkovním aktivitám, mají nižší riziko vzniku krátkozrakosti neboli myopie. Proto by mohlo být dobré povzbuzovat dítě, aby častěji chodilo ven.
6. Snižuje krevní tlak
Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, zařaďte do svého léčebného plánu pobyt v přírodě. Studie uvádějí, že pobyt v přírodě a pohled na stromy může snížit krevní tlak.
Procházka v parku navíc snižuje srdeční tep a sympatickou nervovou aktivitu (která je spojena s hypertenzí). Pokud nemáte čas sedět dlouho venku, provádějte cvičení nebo protahovací cviky venku.
7. Zvyšuje energii
Pokud se cítíte bezdůvodně slabí a unavení, vědci se domnívají, že pobyt venku by vám mohl pomoci. Pobyt v přírodě zvyšuje energii, vitalitu a pocit pohody.
Ve skutečnosti by vám obyčejná venkovní túra mohla přinést pocit, že se cítíte více „naživu“. Předpokládá se, že tento energizující účinek přírody přesahuje účinek cvičení a společenského styku. Proto byste měli vyrazit ven, abyste měli více energie na různé činnosti.
8. Zlepšuje spánek
Většina z nás měla někdy v životě problémy se spánkem. Nejnovější výzkumy uvádějí, že trávení více času venku může zlepšit kvalitu spánku, zejména u mužů a lidí starších 65 let.
Tyto studie navíc zjistily, že lidé žijící v sousedství zelené krajiny mají vyšší úroveň fyzické aktivity, což následně vede k příznivému spánkovému režimu. Nezapomeňte tedy častěji vycházet ven.
Vzhledem k množství zdravotních benefitů, které příroda přináší, není jediný důvod, proč byste neměli častěji vyrážet ven. Můžete si naplánovat kempování každý víkend, navštívit park každý druhý den nebo pracovat na zahradě svého domu, abyste si zvykli trávit čas v přírodě.