8 prostředků pro úlevu od pálení žáhy a zažívacích potíží

Mnozí z nás znají strasti pálení žáhy a zažívacích potíží. Sedíte, hledíte si svého, jen abyste najednou pocítili intenzivní pálení v horní části těla. Je to jako budíček, o který jste nikdy nestáli! Horší je, že zažívací potíže a pálení žáhy jsou dva různé stavy, ale mohou se projevovat společně. Mluvíme o dvojích potížích.

Pálení žáhy neboli pyróza je bolestivé pálení na hrudi nebo v krku. Na vině je žaludeční kyselina, která se vám vrací do jícnu. Špatné trávení neboli dyspepsie je bolestivý pocit pálení v horní části břicha. K dalším příznakům patří pocit nepříjemné plnosti po jídle, nadýmání a říhání.

Možná vás jako první napadne sáhnout po antacidu, ale co kdyby existovala přirozenější možnost? Mnohé holistické prostředky jsou stejně účinné. Jde jen o to vědět, co a jak používat.

Místo užívání chemických tablet mějte po ruce tyto přípravky proti překyselení. Je velká pravděpodobnost, že jeden nebo dva máte doma. Až se vaše tělo příště vznítí, budete připraveni plamen uhasit.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

1. Uhličitan vápenatý

Uhličitan vápenatý je účinnou složkou většiny antacid. Je k dostání i samostatně, tak proč si nevzít čistou formu? Je to nejlepší způsob, jak vynechat všechny zbytečné přídavky. Jen nezapomeňte pečlivě dodržovat návod k použití. Pokud je ve formě tablet, je třeba je důkladně rozkousat a zapít plnou sklenicí vody.

2. Papája

Díky enzymu zvanému papain je papája jedním z nejlepších přírodních prostředků na zažívací potíže. Toto šťavnaté ovoce je skvělé při pálení žáhy, takže si ho s chutí dejte! Prospěje vám také při zácpě a nadýmání. Pokud jste na cestách nebo nemůžete najít čerstvé ovoce, užívejte tablety s enzymem z papáji.

3. Zázvor

Špatné trávení nebude mít proti zázvoru šanci. Tato pikantní bylinka dokáže zklidnit vaše trávicí svaly, takže je stejně užitečná při nevolnosti, průjmu, zvracení a zácpě. Není divu, že se tento ájurvédský lék používá již po staletí.

Chcete-li využít zázvor, uvařte 2 až 3 cm dlouhý kousek zázvoru v 1 šálku vody a připravte si snadný čaj. Můžete také užívat zázvorové pastilky nebo žvýkat syrový kousek.

4. Kořen lékořice

Lékořice je dalším bylinným lékem. Zklidňuje žaludeční záněty, takže je užitečná při zažívacích potížích. Výzkumy ukazují, že působí tak, že potlačuje prostaglandin, syntézu hormonů, které řídí kontrakce. Stejně jako zázvor lze kořen lékořice užívat jako čaj. V obchodech se zdravou výživou se prodávají také lékořicové tinktury a tablety.

5. Pampeliška lékařská

Pampeliška není jen otravný plevel. Jako doplněk stravy tato rostlina léčí zažívací potíže, jako jsou zažívací potíže s plynatostí. Reguluje také záněty a prostaglandiny, podobně jako kořen lékořice. Pampelišku si můžete vychutnat jako čaj, doplněk stravy nebo tinkturu.

6. Máta peprná

Pokud se potýkáte s poruchami trávení, použijte mátu peprnou. Její hlavní sloučeniny uvolní a ovládnou trávicí svalstvo, zejména pokud máte nevolnost a zvracíte. Neužívejte ji však, pokud vás zároveň pálí žáha. Máta peprná vše jen zhorší! Při zažívacích potížích je vhodný mátový čaj, doplňky stravy a tinktura.

7. Soda bikarbona

Podle analýzy dat v časopise Journal of the National Medical Association je jedlá soda běžným domácím prostředkem na zažívací potíže i pálení žáhy. Mnoho lidí si vezme čtvrt čajové lžičky jedlé sody a pak vypije hodně vody. Jiní smíchají stejné množství jedlé sody ve sklenici vody a poté ji vypijí.

Pokud se rozhodnete tento prostředek vyzkoušet, nepřehánějte to. Příliš mnoho jedlé sody může alkalizovat organismus a způsobit vážné vedlejší účinky.

8. Žvýkačky

Věděli jste, že žvýkačka může zklidnit reflux a pálení žáhy? Tento prostředek je obzvláště užitečný, pokud jste na cestách nebo v práci. Po 1 hodině žvýkání kyselost výrazně klesne.

Pokud pálení žáhy nebo zažívací potíže přetrvávají, navštivte lékaře. Může to být příznak vážnějšího problému. Všímejte si všech dalších příznaků a věnujte pozornost potravinám, které je zhoršují.