7 způsobů jak si s přibývajícím věkem zajistit dobrý spánek
S každým dalším desetiletím se může spokojený spánek stát vzdáleným snem. Je to problém, který mnoha lidem středního věku i starším lidem způsobuje doslova bezesné noci.
S přibývajícím věkem se ve vašem těle mnohé mění. Kvalita spánku se obecně zhoršuje s rostoucím počtem poruch souvisejících s věkem, jako jsou bolesti těla, časté nucení na močení, spánková apnoe atd.
Věděli jste, že muže ve středním věku postihují změny spánkového režimu více než ženy?
Studie ukázala, že muži středního věku mají tendenci se snadněji probouzet z fáze rychlých očních pohybů (REM) spánku než ženy. To znamená, že muži mají tendenci trávit méně času ve snové fázi spánku. Možná proto si muži nepamatují, co se jim zdálo. (Nemám pravdu, dámy?) Muži také dvakrát častěji trpí spánkovou apnoe, což jejich spánku nikdy neprospívá.
Tyto změny bohužel nemůžete ovlivnit. Nemůžete běžet proti času, abyste obnovili to, co už je ztraceno, ale rozhodně se můžete změnit a přizpůsobit se odpovídajícím způsobem, aby byl váš život lepší.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Zkontrolujte své léky
Brání předepsané léky vašemu spánku? Můžete snadno prozkoumat, zda tomu tak je. Pokud poruchy spánku začaly poté, co jste léky začali užívat, může být problém v nich. Poraďte se s lékařem a zkontrolujte, zda by vám nemohl předepsat něco jiného, co by vám nebránilo ve spánku.
2. Hlídejte si příjem tekutin na noc
Pokud jste diabetik nebo trpíte močovou inkontinencí, pak budete mít častější frekvenci močení. Můžete vyhledat léčbu inkontinence. Také se můžete pokusit snížit příjem tekutin dvě hodiny před spaním, abyste snížili pravděpodobnost chození na toaletu. To vám může pomoci dobře spát bez rušivých vlivů. Buďte však opatrní, protože snížený příjem tekutin by mohl vyvolat žízeň a probudit vás uprostřed noci. Sledujte svůj příjem a zjistěte, co vám nejlépe vyhovuje pro váš spánek.
3. Léčba vašich bolestí
Přetrvávající bolest vám může ztížit klidný spánek. Může také výrazně omezovat váš pohyb. Bohužel i malý pohyb může vyvolat natolik intenzivní bolest, že vás probudí ze spánku. Poraďte se se svým lékařem, zda by vám mohl předepsat léky proti bolesti, a také s ním spolupracujte na zjištění skutečné příčiny bolesti.
4. Udržujte v ložnici tmu
Tma pomáhá navodit spánek. Výzkumy ukazují, že tma pomáhá zvýšit produkci melatoninu, hormonu vylučovaného v našem těle, který nám pomáhá usnout. Před spaním se ujistěte, že je ve vašem pokoji přiměřená tma. Jedním ze způsobů, jak toho docílit, je udržovat pokoj bez přístrojů. Vypněte televizi, notebooky nebo počítače a mobilní telefony.
5. Dopřejte si méně kofeinu
Kofein zvyšuje energii. Je to skvělý nápoj, kterým můžete začít ráno, ale je to špatný způsob, jak zakončit den. Kofein vás může připravit o spánek. Omezte proto příjem kofeinu a vyhněte se jeho konzumaci alespoň osm hodin před spaním. To vám umožní dobře se vyspat a mít klidný spánek.
6. Omezte konzumaci alkoholu
Možná si myslíte, že pití alkoholu vám může pomoci dobře spát. Může vám sice pomoci rychle usnout, ale jakmile jeho účinek pomine, budete ze spánku vytrženi! Proto se doporučuje, abyste konzumaci alkoholu před spaním omezili.
7. Můžete vyzkoušet léky s melatoninem
Můžete se také rozhodnout pro melatoninové tablety, které vám pomohou usnout. Než však začnete, poraďte se se svým lékařem o bezpečném užívání, dávkování a frekvenci.
Existuje mnoho věcí, které vám mohou s vaším problémem pomoci. Ke klidnému spánku vám může pomoci vědomá meditace. Hudba může úžasným způsobem ovlivnit váš parasympatický systém a pomoci vám překonat spánkové potíže a deprese spojené s věkem.
Nezapomeňte, že v tom nejste sami. Pokud vás poruchy spánku trápí, neváhejte vyhledat pomoc.