7 pravděpodobných důvodů které způsobují svědění penisu

Svědění penisu může být pro každého muže velmi nepříjemné a bolestivé. Určit přesný důvod svědění penisu však může být obtížné, protože existuje mnoho faktorů, které ho mohou způsobovat. Někdy je svědění zcela normální a zmizí během několika dní, zatímco některé případy jsou vážnější a vyžadují návštěvu lékaře. Jak tedy poznáte, zda je vaše svědění neškodné, nebo zda vyžaduje lékařskou pomoc? Zde je několik možných důvodů, které stojí za svěděním vašeho penisu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Suchá kůže

Častým důvodem svědění penisu je jednoduše to, že kůže v okolí této oblasti je velmi suchá. K suchosti jsou obvykle nejvíce náchylné dřík a hlavička penisu, ale u některých mužů může být velmi suchý i šourek. V závislosti na tom, jak suchá je vaše pokožka, může dojít k popraskání kůže kolem dříku nebo k hojnému výtoku neobvyklých barev. V okolí penisu se mohou dokonce vyskytovat vřídky, puchýře a podivný zápach.

2. Pohlavně přenosné nemoci

Svědění penisu může být prvním příznakem pohlavně přenosné choroby (STD). Pokud si všimnete, že vás penis bezprostředně po nechráněném sexu velmi svědí, může se jednat o pohlavně přenosnou chorobu nebo sexuálně přenosnou nemoc. A STD je také obvykle doprovázena bolestí hlavy, bolestí v okolí penisu, bolestí a obtížemi při močení a únavou. Pokud svědění do několika dnů nezmizí, musíte navštívit lékaře. Existuje řada pohlavně přenosných chorob, které mohou způsobovat svědění penisu, včetně genitálních bradavic, svrabu, herpesu a chlamydií.

3. Ekzém nebo lupénka

Lupénka na genitáliích vypadá velmi odlišně od toho, jak se projevuje na jiných částech těla. Pokud máte lupénku na zbytku těla, bude vypadat červeně a šupinatě. Lupénka na genitáliích se však projevuje jako červené skvrny bez šupin. Nacházejí se na špičce penisu a na údu a vypadají leskle. Genitální lupénka může postihnout lidi jakéhokoliv věku, včetně dětí.

4. Alergie

Pokud trpíte alergií, mohou se její příznaky projevit i na vašem penisu. Alergie na ořechy, rostliny a dokonce i alergie na mořské plody by mohly způsobit svědění a otoky na penisu. Kromě svědění mohou být tyto příznaky pro muže také docela bolestivé. Pokud znáte přesnou příčinu vaší alergie, pak je nejlepším postupem se jí zcela vyhnout. Můžete také navštívit alergologa, který vám pomůže přesně určit látku, na kterou jste alergický.

5. Svědění v rozkroku

Pokud se v okolí genitálií hodně potíte, pak by důvodem svědění vašeho rozkroku mohla být plísňová infekce. Tento stav se běžně nazývá svědění v rozkroku a je mezi muži velmi rozšířený. Bakteriím se daří ve vlhkém a tmavém prostředí, takže vaše spodní prádlo je pro ně jako malé útočiště. Slipy mohou svědění v rozkroku ještě zhoršit, protože omezují krevní oběh a vy se v nich mnohem více potíte. Pokud chcete nepříjemnému svědění v rozkroku předejít, často si měňte spodní prádlo, zejména pokud hodně cvičíte.

6. Candida

Pokud máte v těle přemnoženou kandidu, mohou se vám na penisu začít objevovat červené svědivé hrbolky. Candida je ve vašem těle přítomna vždy, ale za zdravých podmínek je vyvážena dobrými bakteriemi, takže vašemu tělu neškodí. Existují však určité faktory, které mohou tuto rovnováhu narušit a vést k přemnožení kandidy. Pokud podstupujete chemoterapii, užíváte antibiotika, držíte nezdravou dietu nebo máte špatné hygienické návyky, kandida může ve vašem těle nekontrolovaně růst a množit se. Mezi příznaky kandidové infekce patří červené svědivé hrbolky a neobvyklý výtok z penisu.

7. Špatná hygiena

Často se stává, že příčinou svědění penisu může být právě to, že se řádně nemyjete. Balanitida je stav, kdy hlavička penisu otéká a je bolestivá. Nejčastějším důvodem je to, že váš penis nemá žádné odvětrávání a nahromaděný výtok kolem něj dráždí tuto oblast. Nejčastěji k tomu dochází proto, že si dlouho neměníte spodní prádlo. Váš penis může být také svědivý a zanícený, protože k jeho mytí používáte drsná mýdla nebo ho řádně neoplachujete.