7 nebiologických ukazatelů dobrého zdraví a dlouhověkosti

Často se slovní spojení „markery dlouhověkosti“ používá pro označení všech testů, které byste podstoupili na klinice. Biologické zdraví však není to jediné, co by vás mělo s přibývajícím věkem zajímat.

Odborníci se nyní domnívají, že můžete získat dostatečnou představu o svém celkovém zdravotním stavu, aniž byste se museli objednávat k lékaři. Zde je několik nebiologických ukazatelů, které svědčí o dobrém zdraví a dlouhověkosti.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

1. Sociální pohoda

Sociální pohoda je často opomíjena a podceňována. Výzkumy však ukazují, že aktivní společenský život, udržování sociálních vazeb a pravidelná společenská angažovanost v pozdějším věku jsou spojeny s lepším celkovým zdravím a nižším rizikem úmrtí.

Je důležité poznamenat, že konkrétní aspekty sociální pohody, které jsou důležité, jsou zatím nejasné. Pokud se však přistihnete, že častěji zůstáváte doma, možná by bylo dobré navštěvovat více akcí, vstoupit do nějakého klubu nebo se přihlásit na kurzy.

2. Fyzické schopnosti

Ke zjištění, zda jste fyzicky zdatní, nepotřebujete pomoc odborníků a techniky. Jednoduché věci, jako je schopnost vynést středně těžkou tašku s nákupem do schodů, chůze mírnou rychlostí bez zadýchání a chůze pozpátku bez pádu, mohou určit, zda slábnete.

Chcete-li se posunout o stupeň výš, načasujte si kilometrový běh. Jste-li muž po padesátce, měli byste být schopni uběhnout kilometr za 8 minut nebo méně, a pokud jste žena, měli byste počítat s 9 minutami nebo méně.

Těchto několik „testů“ vám pomůže zjistit, jak na tom jste, a pracovat na tom, abyste se zlepšili. Chcete-li zůstat fit, vyzkoušejte jednoduché posilovací cviky s trenérem a zařaďte do svého programu nějakou formu kardio cvičení. Kromě toho dbejte na stravu bohatou na bílkoviny, protože s přibývajícím věkem dochází k úbytku svalové hmoty.

3. Emoční zdraví

Na rozdíl od toho, co si někteří lidé myslí, štěstí se nepřeceňuje. Ve skutečnosti výzkumy ukazují, že rozhoduje o osudu vašeho zdraví.

Vaše emocionální zdraví, které je dáno vaším pocitem samostatnosti, sebepřijetím, smyslem života, osobním růstem a životní spokojeností, vám může pomoci prospívat tváří v tvář všem výzvám souvisejícím s věkem. Studie navíc ukazují, že lidé, kteří se vnímají jako zdraví, mají tendenci k nižší nemocnosti a následně i úmrtnosti.

Tyto studie, které spojují dobré emoční zdraví se sníženým rizikem úmrtí, tak činí bez ohledu na výchozí zdravotní stav. Pokud chcete zapracovat na svém emočním zdraví, nezapomeňte zvládat stres, věnujte si čas sami sobě, vraťte se ke starým vzpomínkám a oslavte své úspěchy a každý den se pochvalte.

4. Paměť

Zapomnětlivost, občasné špatné rozhodnutí, zmeškání několika plateb a občasné zapomínání, která slova použít, jsou běžnými příznaky stárnutí. Pokud si však dokážete vybavit příběhy, důležitá slova a věnovat pozornost lidem, je to známka dobrého zdraví.

Přesto, pokud byste chtěli paměť posílit, můžete se věnovat skládání puzzle, diskusním skupinám, čtení, používání počítače, hraní bridže, hraní stolních her a hraní na hudební nástroje. Kromě toho byste se mohli zapsat do akademických kurzů, které vyžadují, abyste pracovali na své slovní zásobě a poznávání.

5. Věk odchodu do důchodu

Předčasný odchod do důchodu se zdá být zdravou volbou, protože většina lidí se jeho prostřednictvím zbavuje stresu a úzkosti, které jim přináší jejich zaměstnání. Výzkumy však spojují předčasný odchod do důchodu s vyšším rizikem úmrtí.

Konkrétně se předpokládá, že předčasný odchod do důchodu vede ke vzniku rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, demence a deprese. To však neznamená, že byste se neměli vzdát svého zaměstnání. Pokud se rozhodnete odejít do předčasného důchodu, zvažte možnost, že si pořídíte vlastní malý podnik nebo se budete věnovat koníčkům a cestování.

6. Finanční zabezpečení

Finanční zabezpečení se nemusí zdát jako důležitý aspekt dlouhověkosti, ale studie ukazují, že starosti o finance v pozdějších fázích života mohou mít nepříznivý vliv na vaše zdraví. A to se ještě zhoršuje, když odejdete do důchodu v mladém věku.

Toto riziko úmrtnosti může být způsobeno tím, že lidé ve finanční tísni uvádějí časnou invaliditu, psychické poruchy, chronická onemocnění a špatný celkový zdravotní stav, a to bez ohledu na životní pojištění, věk, pohlaví nebo rasu. Pokud se tedy chcete vyhnout finanční nejistotě, dobře si naplánujte odchod do důchodu, chytře investujte a buďte spokojeni s tím, co máte.

7. Velikost vaší lékárničky

Pokud máte šuplík plný léků nebo velké, plně zásobené lékárničky, možná jste nezdraví. To se netýká léků, které potřebujete na probíhající poruchu, ale těch zbytečných, které lze nahradit několika rozhodnutími v oblasti životního stylu.

Studie ukazují, že Evropské státy mají problém s nadměrnou léčbou, protože lékaři mají pocit, že pacienti nechtějí změnit životní styl, nebo by s ním jako s léčebným postupem neradi odcházeli. Proto je důležité vést se svým lékařem upřímný rozhovor a zeptat se ho, které předpisy můžete nahradit několika zdravými postupy.

Kromě toho, že budete sledovat výše uvedené věci, dbejte na to, abyste se zdravě stravovali a pravidelně cvičili. Kromě toho pravidelně navštěvujte svého lékaře, abyste předešli pozdní diagnóze jakékoli poruchy či onemocnění.