7 návyků které vám pomohou lépe dýchat pokud máte CHOPN

Každý nádech může být obtížný, zejména pokud žijete s onemocněním, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Když musíte neustále bojovat s dýcháním, váš každodenní život se může podstatně zhoršit. Dýchavičnost může ztížit i ty nejjednodušší domácí práce. Na toto onemocnění není znám žádný lék, ale můžete si do života vštípit několik návyků, které vám život s tímto onemocněním usnadní.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Žijte jednoduchý život

Když žijete s tak obtížným onemocněním, jako je CHOPN, je nejlepší se zbavit všech zbytečných složitostí. Rozhodněte se pro jednoduchý život. A toho můžete dosáhnout tím, že budete lépe řídit svůj život. Naplánujte si všechny povinnosti předem a rozložte si je na celý týden. To vám umožní splnit všechny povinnosti, aniž byste se stresovali. Můžete vařit jednoduchá jídla, která vyžadují méně energie na přípravu. A pokud se cítíte silní a plánujete si uvařit bohaté jídlo, pak si nějaké schovejte na pozdější použití. Než začnete pracovat na nějaké domácí práci, analyzujte všechny její kroky a použijte chytré provedení, abyste ji zvládli. Pokud začnete pociťovat dušnost, pak si dejte přestávku a načerpejte síly, než se do ní znovu pustíte.

2. Cvičte střídmě

Cvičení se může zdát kontraproduktivní, pokud trpíte CHOPN a s ní spojenými příznaky, jako je dušnost. Může však mít na vaše plíce a svaly ozdravný účinek. Může posílit svaly, což by vám umožnilo využívat více kyslíku. Chůze a jízda na kole jsou dvě skvělá cvičení, která vás mohou udržet ve skvělé kondici, a to jak vnitřní, tak vnější. Protahování a cvičení s lehkými činkami vám také může pomoci při posilování zevnitř.

3. Cvičte dechová cvičení

Dechová cvičení mohou výrazně pomoci při zmírňování příznaků tohoto onemocnění. Bylo zjištěno, že velmi účinné je dýchání se sevřenými rty, při kterém máte vydechovat se zavřenými rty. Další technikou, která se doporučuje lidem trpícím CHOPN, je brániční dýchání, ale bylo zjištěno, že v některých případech je kontraproduktivní. Správné je tedy poradit se se svým lékařem a zjistit techniku, která vám nejlépe vyhovuje.

4. Naučte se způsoby, jak si pročistit plíce

Hromadění hlenu v hrudníku je jedním z důvodů, proč se vám špatně dýchá. Musíte tedy přijmout opatření, aby se vaše plíce vyčistily. Přítomnost hlenu v plicích snižuje jejich schopnost zpracovávat kyslík, a tím vyvolává pocit dušnosti. Podle pneumologa a předsedy Národního vzdělávacího programu pro zdraví plic Dr. Briana W. Carlina byste se měli hydratovat a užívat předepsané léky, které vám pomohou, abyste byli bez hlenu. Bylo zjištěno, že posturální drenáž a techniky fyzioterapie hrudníku, jako je technika nuceného výdechu (FET), jsou účinné při odstraňování hlenu z plic pacientů s CHOPN. Než se však pro některou z technik rozhodnete, měli byste se poradit se svým lékařem.

5. Naučte se relaxovat

To je další důležitá dovednost, na jejíž dosažení byste se měli zaměřit. Úzkost a stres vám mohou při plicním záchvatu situaci jen zhoršit. Dušnost je příznak, který je společný jak pro úzkost, tak pro CHOPN. Bylo by tedy pro vás obtížné ji zvládnout, pokud se nenaučíte sami relaxovat. Ke zklidnění můžete vyzkoušet jógu, meditaci, nácvik dýchání a relaxační CD. Pokud zvládnete techniku sebeuvolnění, můžete se skutečně vrátit do normálního stavu.

6. Vzdělávejte a připravujte se

Péče o sebe sama je velmi důležitá, pokud chcete vést normální a zdravý život bez ohledu na stav, se kterým se potýkáte. A nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je kombinovat vzdělávání a rehabilitaci spolu s pravidelnými zdravotními prohlídkami. O svém onemocnění se můžete dozvědět co nejvíce, ale dbejte na to, abyste se při tom nevrhali do propasti smutku. Musíte mít na paměti, že cílem vašeho výzkumu je lépe se o sebe postarat. Čtěte tedy všechno, ale se smyslem pro objektivitu. Můžete se přihlásit do programů plicní rehabilitace, abyste se dozvěděli více o svém stavu a způsobech, jak ho lépe zvládat. Připravte se, protože příprava vám může pomoci lépe zvládat situace.

7. Dopřejte si dostatek odpočinku

Přijměte omezení, která s tímto onemocněním přicházejí, a dopřejte si odpočinek podle potřeby. Jezte zdravou stravu, ale v průběhu dne jezte menší porce, abyste měli lepší trávení, protože nahromaděné plyny v žaludku mohou vytvářet tlak na vaše plíce. Také byste se měli zcela vyhýbat kouření, i když je pasivní. Pečujte o sebe a budete moci žít zdravý a spokojený život.

Vneste tyto změny do svého života a doufejme, že přinesou pozitivní změnu ve vašem životě.