7 mýtů ohledně štěnic kterým byste měli přestat naivně věřit
Napadení štěnicemi je nejhorší noční můrou každého člověka. Nejenže jsou tito škůdci zdraví škodliví, ale také je velmi obtížné se jich zbavit. A někdy je jediným řešením, jak se zbavit štěnic, vyhodit všechny lůžkoviny a matrace.
Někteří lidé věří pouze komerčním přípravkům proti štěnicím, zatímco jiní se spoléhají na domácí prostředky. Všechny fungují, ale jen do určité míry. A vaše víra v některé rozšířené mýty ohledně štěnic vám může ztěžovat boj s nimi. Zde jsou některé z nejčastějších mýtů o štěnicích.
1. Štěnice žijí pouze v postelích
Tomuto tvrzení pravděpodobně věříme skoro všichni. Není to však pravda. Štěnice mohou žít v bytových textiliích, jako je ložní prádlo a povlaky na polštáře, ještě dlouho po vyprání. Mohou být přítomny také v závěsech a dalších dekoračních předmětech, které se dotýkají napadeného místa. Štěnice se umí skvěle skrývat přes den, takže je nemusíte vůbec zahlédnout.
2. Štěnice jsou téměř neviditelné
Vždycky jste si mysleli, že štěnice jsou tak malé, že jsou pouhým okem neviditelné? Není to tak úplně pravda. Samozřejmě je možné tyto drobné tvory spatřit, jak se plazí po okolí. Protože se však tak rádi schovávají v různých škvírách a štěrbinách, je šance, že některou z nich spatříte, velmi malá.
3. Alergické reakce způsobené štěnicemi jsou relativně neškodné
Štěnice jsou docela v pořádku, že? Jen se každé ráno probouzíte s kousanci a drobnými vyrážkami. Pokud si to myslíte, hrubě se mýlíte. Štěnice jsou vynikajícími přenašeči viru hepatitidy B. Pokud se problém se štěnicemi dostal do vašeho domova z prodeje bytového zařízení z druhé ruky, nebo z nějaké vyloučené lokality, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že přenášejí virus hepatitidy B.
4. Všechny alergické reakce, které chytíte v posteli, jsou způsobeny štěnicemi
Štěnice nejsou jediné, co způsobuje alergické reakce. Pokud si nevšimnete dalších příznaků napadení štěnicemi, jako jsou malé červené skvrny či flíčky na lůžkovinách a skutečných štěnic ve štěrbinách, může být vaše alergická reakce jednoduše způsobena alergií na prach nebo na nějaký jiný hmyz.
5. V čistých domácnostech se štěnice nevyskytují
Nejčastěji se štěnice přenášejí mezi domácnostmi při prodeji nebo koupi nábytku. To však neznamená, že v čistém a větraném bytě se štěnice nevyskytují. Tyto štěnice jsou velmi odolné a vydrží i několik měsíců bez potravy. Takže i ve viditelně čistém bytě, který nebyl delší dobu obýván, můžete zaznamenat výskyt štěnic, které se skrývají ve štěrbinách.
6. Jakákoli metoda úklidu může štěnice zahubit
Lidé s mírným zamořením štěnicemi se domnívají, že stačí provést důkladný úklid vysavačem. To však není pravda. Při boji se štěnicemi je nejlepší jít do toho naplno. Použijte fyzické bariéry, jako jsou pásky a hladké povrchy, například sklo, jako překážky pro opětovný průnik štěnic. Často také používejte kyselinu boritou a další insekticidy.
7. Nákup nového nábytku zabrání výskytu štěnic
Vyhýbáte se nákupu nábytku z cizích domácností, abyste se vyhnuli štěnicím? Máme pro vás špatnou zprávu. Štěnice se nemusí přenášet pouze prostřednictvím nábytku a bytových doplňků. Pokud přespíte v hotelovém pokoji, kde se štěnice vyskytují, mohou cestovat s vaším oblečením a zavazadly, a po vašem návratu se u vás natrvalo zabydlet. Stručně řečeno, každý je náchylný k napadení štěnicemi.
Cítíte se kvůli napadení štěnicemi zahnáni do kouta? Nenechte se jimi ovládnout. Použijte jen osvědčená řešení a zbavte se této hrozby navždy. Často a všemi možnými způsoby uklízejte svou domácnost a dávejte si na tyto škůdce pozor, zejména když se vracíte domů z výletu či dovolené.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Lake Norman Pest Control , Insider