6 způsobů jak podpořit růst zdravých bakterií ve střevech
Bakterie a další mikroby ve střevech jsou sice běžně vnímány negativně, ale ne všechny jsou škodlivé pro lidské zdraví. Ve skutečnosti mnohé z nich s vaším tělem navázaly dlouhý a symbiotický vztah. Váš genetický materiál se ve skutečnosti vyvinul tak, aby se s těmito mikrobiálními obyvateli vyrovnal a dokonce s nimi spolupracoval. Ač se to může zdát neuvěřitelné, vaše tělo obsahuje stejné množství buněk a mikrobů!
Zdravé bakterie přítomné ve vašich střevech mohou pomoci léčit revmatoidní artritidu, rakovinu, srdeční choroby, a dokonce posílit váš imunitní systém. Existuje mnoho způsobů, jak svůj mikrobiom – bakteriální společenství nacházející se ve střevech – podpořit. Zde jsou některé z nich.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Jezte probiotika
Probiotika jsou živé mikroorganismy nebo aktivní bakteriální kultury, které napomáhají trávení a zabraňují alergiím. Mezi potraviny bohaté na probiotika patří fermentovaná sója a kultivované mléčné výrobky. Mezi kultivované mléčné výrobky patří jogurt, podmáslí, některé sýry a mnoho dalších regionálních specialit po celém světě. Fermentované sójové výrobky nejenže vystaví vaše střeva prospěšným bakteriím, ale také zlepší stravitelnost luštěnin. Mezi nejrozšířenější fermentované sójové výrobky patří tempeh, miso, sójová omáčka a fermentovaný fazolový tvaroh. Bylo prokázáno, že zlepšují vstřebávání živin z potravy a potlačují patologické přemnožení bakterií ve střevech.
2. Jezte vláknité potraviny
Prebiotika jsou potraviny bohaté na vlákninu, které vyživují mikroby ve střevech. Nacházejí se téměř ve všech potravinách rostlinného původu. Chcete-li zvýšit příjem prebiotik, jezte pravidelně stravu s vysokým obsahem vlákniny, která se skládá ze zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin. Pokud nekonzumujete dostatek vlákninových potravin, zvažte volbu prebiotických doplňků stravy.
3. Snižte spotřebu cukru
Pokud často konzumujete potraviny plné cukru, může tím trpět zdraví vašich střev. Potraviny obsahující rafinovaný cukr a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy podporují růst bakterií, plísní a kvasinek způsobujících onemocnění. Vysoký obsah cukru také snižuje dostupnost vody ve střevech, čímž brzdí růst „dobrých“ mikrobů. Předpokládá se, že strava bohatá na cukr také způsobuje určité bakteriální změny, které mohou vést ke ztrátě kognitivních funkcí a ovlivnit dlouhodobou i krátkodobou paměť.
4. Znečistěte se
Vzpomínáte si na staré dobré časy, kdy jste si hráli venku na hlíně? Ačkoli je vystavování se špíně považováno za nehygienické, pravdou je, že jedněmi z vašich nejlepších přátel mohou být bakterie přítomné ve špíně. Samozřejmě nenavrhujeme, abyste se skutečně vyváleli v blátě, ale třeba se pomazlili s rodinným mazlíčkem, který miluje hlínu, nebo strávili den na zahradě a věnovali se zahradničení.
Střevní bakterie získané z prostředí hrají důležitou roli při tréninku správného fungování vašeho imunitního systému. Je známo, že děti vychovávané ve venkovském prostředí – kde bylo běžné hrát si v hlíně a být v blízkosti hospodářských zvířat – mají nižší výskyt alergií a dalších autoimunitních onemocnění. Mohlo by to být způsobeno tím, že lidé žijící na farmách jsou více vystaveni široké škále mikrobů z půdy.
5. Upřednostněte spánek
Pravidelný spánek v délce 7-9 hodin denně vám může pomoci využívat výhod zdravých střev. Když nemáte dostatek spánku, vaše hladina stresu stoupá. A stres může snížit množství přátelských bakterií ve střevech. Ve studii, která zkoumala vliv stresu na střevní bakterie, bylo zjištěno, že vysokoškolští studenti měli ve vzorku moči méně laktobacilů (přátelská kultura bakterií), než měli během relativně bezstarostných dnů na začátku semestru. Z toho vyplývá, že nedostatek spánku a psychický stres mohou potlačit zdravé bakterie přítomné v těle.
6. Pravidelně cvičte
Opravdu neexistuje žádná zkratka, jak být zdravý. Studie ukazují, že pravidelné cvičení může přinést pozitivní změnu ve vašich střevních bakteriích a podpořit růst zdravých mikrobů. Dbejte tedy na to, abyste se každý den věnovali alespoň 30 minutám cvičení a zlepšili tak zdraví střev.
Zdravý mikrobiom usnadňuje trávení, neutralizuje toxiny, snižuje záněty, podporuje imunitu a zvyšuje metabolismus. Správná strava a dodržování zdravého životního stylu mohou podpořit zdraví vašeho mikrobiomu a následně vás udržet bez nemocí.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publishing Harvard Medical School , Healthline