6 změn ve stravování které mohou pomoci pacientům s CHOPN

Správná výživa by měla být jednou z hlavních priorit lidí s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Energetická potřeba je u těchto osob vyšší, protože musí vynaložit větší úsilí na dýchání. Energie, kterou jejich svaly vynakládají na nádech a výdech, může být až desetkrát vyšší, než je běžný standard. Protože je u nich potřeba kalorií vysoká, je třeba lépe vybírat potraviny, které tuto specifickou potřebu podpoří.

Lidé obvykle pociťují obavy z možnosti přibírání na váze při takových dietách. Dieta při CHOPN se však zaměřuje na zajištění výživy a kalorií pro člověka prostřednictvím zdravých potravin při zachování stabilního metabolismu. Lidé by se tedy neměli obávat přibývání na váze, protože kalorický výdej je pro ně stejně vysoký. Zde je seznam potravinových záměn, které mohou lidé přijmout, aby byli zdravější, přestože mají CHOPN.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Celozrnné výrobky jsou zdravější

Celozrnné produkty jsou zdravější než rafinované sacharidy. Strava s vysokým obsahem sacharidů může v těle produkovat více oxidu uhličitého, což znamená, že by tělo muselo více vydechovat, aby tento přebytečný oxid uhličitý vyloučilo. Tato zvýšená potřeba vydechování by pouze zvýšila tlak na plíce a svaly. Proto jsou celozrnné potraviny, jako je proso, quinoa, dietology považovány za vhodnější než bílé pečivo, protože mají relativně nižší obsah sacharidů. Celozrnné potraviny jsou navíc plné kvalitní vlákniny, která může napomoci lepšímu trávení a produkovat při něm více energie.

2. Ovoce a zelenina mohou dodat potřebnou sílu

Ovoce a zelenina mají nejen vysoký obsah životně důležitých živin, ale také vysoký obsah vlákniny. Proto přidání čerstvého ovoce a zeleniny poskytne lidem s CHOPN výživové hodnoty a zároveň podpoří jejich trávení tím, že jim poskytne vlákninu. Antioxidační vitamíny, jako jsou A, C a E, mohou pomoci při snižování oxidačního stresu u pacientů s CHOPN. Dobré vlastnosti čerstvé zeleniny a ovoce tedy mohou lidi posílit zevnitř a zároveň jim umožnit bojovat s oslabujícími účinky tohoto onemocnění.

3. Důležitá je nepřetržitá hydratace

Chronická obstrukční plicní nemoc způsobuje dýchací potíže, které mohou způsobit dehydrataci lidí. Je tedy důležité, aby lidé věnovali zvýšenou pozornost svým potřebám hydratace, protože dobrá hydratace může udržet plíce zdravější. Mít po ruce láhev s vodou může u lidí s CHOPN snížit pravděpodobnost dehydratace.

4. Mléko s nízkým obsahem tuku je zdravější volbou

Dietologové doporučují lidem, aby denně zkonzumovali minimálně 3300 kalorií. Proto dietologové doporučují pacientům s CHOPN konzumovat mléko vícekrát denně. Mléko s nízkým obsahem tuku jim může poskytnout bílkoviny, vitamín D a vápník spolu s některými dalšími užitečnými tuky, aby splnili svou potřebu kalorií. Kromě mléka může mnoho výživových hodnot poskytnout také jogurt.

5. Ořechy a kalorie

Ořechy jsou výživné, vysoce kalorické potraviny, které mohou lidem poskytnout vitamíny, minerály, vlákninu a velké množství kalorií. Pacientům s CHOPN tak může být velmi prospěšné, když do svého jídelníčku přidají více ořechů. Jejich strava by tak byla kaloricky vydatnější a bojovala by proti nízkému BMI, protože nízké BMI může být známkou špatné výživy a zhoršujícího se zdravotního stavu. Lidé se také mohou rozhodnout pro ořechová másla, aby zvýšili svůj kalorický příjem.

6. Vitamínu D je třeba věnovat zvýšenou pozornost

Nedostatek vitamínu D může zhoršit příznaky chronické obstrukční plicní nemoci. Lidské tělo si může vitamín D vyrobit ze slunečního záření poté, co je mu vystaveno. Lidé by se tedy měli zaměřit na dostatek slunečního záření a doplnit svůj jídelníček o potraviny bohaté na vitamín D, jako je losos, tuňák a makrela. Doplňky stravy s vitamínem D mohou volit také pacienti s CHOPN, aby bojovali s přetrvávajícím nedostatkem vitamínu D. Doporučuje se však, aby se lidé před užíváním doplňků nejprve poradili se svými lékaři.

Toto onemocnění vyvolává potřebu velmi specifických výživových potřeb. Doufejme, že tyto změny ve stravování pomohou lidem žijícím s CHOPN tyto potřeby naplnit.