Zdraví

6 zdravotních výhod kyseliny hyaluronové a kde ji najdete

Kyselina hyaluronová (HA) je látka, která se přirozeně vyskytuje v těle a plní řadu funkcí, od pomoci udržovat pokožku pružnou a vláčnou, až po zajištění správné funkce kloubů. Bohužel pro vás se zásoby tohoto polysacharidu s věkem snižují, ale její léčebné použití, ať už zevně jako lokální krém, tak vnitřně prostřednictvím doplňků stravy nebo potravy, může tomuto problému čelit. Zde se blíže podíváme na to, co můžete získat, pokud se rozhodnete pro využití kyseliny hyaluronové.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Nabízí úlevu od osteoartrózy

Kyselina hyaluronová je přirozené mazivo a je přítomna i ve vašich kloubech. V podstatě působí jako tlumič nárazů a umožňuje normální funkci kloubů. Pokud se potýkáte s bolestmi kloubů, zejména spojenými s artritidou, může vám lékař doporučit užívání injekcí kyseliny hyaluronové, které doplní to, co vaše tělo již produkuje. Tomuto postupu se říká viskosuplementace, přičemž dodatečná tekutina pomáhá lidem, kteří trpí osteoartrózou.

Bylo zjištěno, že nitrokloubní injekce pomáhají zmírnit bolest a zlepšit funkční výsledky u pacientů s osteoartrózou. Vědci však upozorňují, že je třeba provést rozsáhlejší studie, než se tato metoda stane obecně doporučovanou léčbou tohoto onemocnění.

2. Udržuje pokožku pružnou a bojuje proti jejímu vysušování

Kyselina hyaluronová se obvykle nachází mezi elastinovými a kolagenovými vlákny v pokožce. Protože má tendenci přitahovat vodu, udržuje její přítomnost elastin a kolagen pružné a vláčné.

S přibývajícím věkem hladina kyseliny hyaluronové klesá a může vám pomoci už 120 mg/den. Výzkum ukázal, že konzumace potravin, které obsahují kyselinu hyaluronovou, může pomoci udržet kožní tkáň vlhkou, zlepšit strukturu pokožky a zmírnit suchost u těch, kteří se potýkají s problémem příliš suché pokožky.

3. Bojuje proti zánětům

Kyselina hyaluronová údajně pomáhá potlačovat záněty tím, že bojuje proti prozánětlivým mediátorům. Studie na zvířatech ukazují, že kyselina hyaluronová dokáže potlačit akutní i chronický zánět. Za tento ochranný účinek by mohla být zodpovědná její modulační role v zánětlivém procesu v těle.

4. Zmírňuje příznaky suchého oka

Pokud trpíte podrážděním, nepříjemnými pocity a poruchami vidění způsobenými suchým okem, můžete najít vítanou úlevu při léčbě očními kapkami, které obsahují kyselinu hyaluronovou. V jedné studii pomohl 0,4% hypotonický roztok „umělých slz“ s kyselinou hyaluronovou zmírnit příznaky u sledovaných osob. Tyto oční kapky pomohly zlepšit vitalitu epitelových buněk oka a samotného slzného filmu.

5. Pomáhá regenerovat rány

Kyselinu hyaluronovou potřebuje vaše tělo k modulaci řady buněčných funkcí. V podstatě tvoří součást molekul extracelulárního matrixu ve vašem těle a pomáhá aktivovat buněčné reakce, které napomáhají hojení ran.

6. Chrání před vráskami

Přípravky na bázi kyseliny hyaluronové vám při lokální aplikaci mohou také pomoci v boji proti nežádoucím vráskám. V jednom testu vyzkoušely ženy ve věku 30 až 60 let přípravky s 0,1% obsahem hyaluronanu k ošetření vrásek kolem očí. Zjistily výrazné zlepšení hydratace pokožky i její pružnosti. Hloubka vrásek se také významně snížila.

Není pochyb o tom, že kyselina hyaluronová podporuje mnoho životně důležitých funkcí organismu. Získávat její dostatek prostřednictvím injekcí a doplňků stravy však nemusí být pro každého. Pokud se chcete zásobit potravinami bohatými na kyselinu hyaluronovou, které vám tyto výhody poskytnou přirozeně, zde jsou nejlepší možnosti:

Kyselinu hyaluronovou získáte prostřednictvím kostního vývaru

Stejně jako u lidí obsahuje kyselinu hyaluronovou i živočišná pojivová tkáň. Konzumace potravin, které obsahují chrupavky, vazy, kosti a kůži – tedy všechny části, v nichž se nachází většina kyseliny hyaluronové – by vám tedy mohla pomoci získat kyselinu hyaluronovou prostřednictvím stravy.

Chutný vývar z kostí nebo hlavní jídlo na bázi orgánového masa je jednoduchým způsobem, jak kyselinu hyaluronovou zavést do svého jídelníčku. Klíčem k úspěchu je pomalé vaření jednotlivých částí, aby se uvolnily živiny. Tato masa a jejich části samozřejmě obsahují také velké množství hořčíku, vápníku a draslíku, které jsou skvělé pro udržení mladistvého a zdravého vzhledu.

Doplňte zásoby potravin bohatých na hořčík a zinek

Aby si tělo vytvořilo dostatek kyseliny hyaluronové, potřebuje dostatečné množství zinku a hořčíku. Proč svému organismu trochu nepomoci stravou, která tyto živiny obsahuje? Hořčík najdete v hojném množství v luštěninách, tofu, celozrnných obilovinách, zelené listové zelenině a také v oříšcích, jako jsou mandle, kešu, piniové oříšky, para ořechy a v dýňových a tykvových semínkách.

Pokud jde o zinek, zvyšte příjem živočišných bílkovin, jako je jehněčí, hovězí nebo vepřové maso. Dalším dobrým zdrojem je drůbež, ale pro větší množství zinku byste se měli zaměřit na červené maso. Pokud jste vegetariáni, alternativními zdroji této živiny jsou celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy a kvasnice.

Konzumace kořenové zeleniny pro zvýšení hladiny kyseliny hyaluronové

Pokud vám kořenová zelenina chutná, bude se vám líbit i to, co bude následovat! Existují důvody se domnívat, že lidé, kteří konzumují stravu bohatou na tradiční kořenovou zeleninu, mají tendenci dobře stárnout. Říká se, že tato zelenina pomáhá i s produkcí kyseliny hyaluronové. Proto nyní vědci zkoumají, zda by mohla být klíčem k udržení hladiny kyseliny hyaluronové s přibývajícím věkem. Zajímá vás, jak se kořenová zelenina projevuje na zvýšené tvorbě kyseliny hyaluronové? Jedna z teorií říká, že díky vysokému obsahu hořčíku v těchto druzích zeleniny, jsou tyto druhy velkým spojencem při zvyšování hladiny kyseliny hyaluronové.

Jen nezapomeňte na to, abyste to s jedním druhem hlíz, jako jsou brambory, nepřeháněli. Klíčem k úspěchu je kombinovat a sáhnout také po sladkých bramborách a kořenech lotosu. Vysoký obsah kyseliny hyaluronové má údajně i japonský škrobnatý kořen satsumaimo.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , WebMD