6 trávicích problémů kvůli kterým můžete přibírat na váze

Je velmi pravděpodobné, že jste během svátků přibrali několik kilogramů díky extravagantním večeřím, příliš velkému množství nápojů a hojnosti sladkostí. Co když ale zjistíte, že přibíráte na váze, i když je váš jídelníček normální? Zní to jako noční můra, že? V některých případech může mít za následek přibývání na váze problém s trávením.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Příčinou vašeho záhadného přibírání na váze může být některý z těchto běžných problémů s trávením.

Vředy

Žaludeční vředy neboli gastrické vředy jsou otevřené rány, které se objevují na sliznici žaludku. Pokud se vřed nachází těsně za žaludkem, na střevech, jedná se o tzv. dvanácterníkové vředy. Žaludeční vředy mohou často vést k pocitu pálení ve středu břicha.

Příčinou vzniku žaludečních vředů je přílišná produkce kyseliny. Když se vrstva, která chrání žaludeční sliznici před žaludeční kyselinou naruší, dojde k poškození žaludeční sliznice. Příčinou vzniku vředu může být infekce bakterií Helicobacter pylori (H. pylori) nebo dlouhodobé užívání některých léků ve vysokých dávkách. Abyste zmírnili nepříjemné pocity, můžete se uchýlit k většímu množství jídla, což může způsobit přibírání na váze.

Příznaky

Pálení žáhy
Pocit na zvracení
Poruchy trávení

Náprava

Léčba závisí na příčině vředu. Lékaři mohou doporučit lék na snížení množství kyseliny, kterou žaludek produkuje (lék proti kyselině), nebo antibiotikum na zničení bakterií. Většina žaludečních vředů zmizí při léčbě do měsíce nebo dvou. Pokud se správně řeší příčina, vřed se obvykle nevrátí.

Kyselá refluxní choroba

Refluxní choroba neboli gastroezofageální refluxní choroba (GERD) je běžné onemocnění, které může způsobovat pocit pálení v dolní části hrudníku v důsledku stoupání žaludeční kyseliny do jícnu. Lidé trpící tímto onemocněním se často cítí lépe, když je v žaludku jídlo, které pohlcuje přebytečnou kyselinu, což je důvod, proč mohou nakonec přibrat na váze.

Příznaky

Reflux kyseliny (kyselá chuť v ústech způsobená žaludeční kyselinou putující zpět do úst).
Nadýmání a říhání
Zanícený, bolestivý jícen
Potíže s polykáním nebo bolest při polykání
Pocit na zvracení nebo nevolnost

Náprava

Lidé, kteří trpí GERD, často dočasně zvládnou bolest konzumací jídla, protože sliny a jídlo ruší kyselinu. Jakmile však jídlo strávíte, příznaky se vrátí, často agresivnější než dříve.

Zde je několik věcí, které můžete vyzkoušet doma k nápravě GERD:

Jíst menší porce jídla, častěji během dne
Vyhýbání se potravinám nebo nápojům, které příznaky vyvolávají
Přidejte si polštáře ať máte hlavu při spaní výše

Pokud to nepomůže, lékař vám předepíše vhodné léky. V extrémních případech, kdy se příznaky ani po lécích nezmenšují, vám lékař může navrhnout operaci, která zastaví únik žaludeční kyseliny do jícnu.

Nesnášenlivost potravin

Potravinová intolerance se liší od potravinové alergie, protože potravinová alergie je reakcí imunitního systému, zatímco potravinová intolerance je způsobena trávicím systémem. Pokud vaše tělo snadno podráždí některé potraviny, například mléčné výrobky, může být příčinou potravinová intolerance. Konzumace potravin, které vám nevyhovují, vyvolává v těle zánět, který vytváří prostředí vhodné pro přibývání na váze a chronická onemocnění.

Příznaky

Bolest žaludku
Nadýmání, plynatost
Průjem
Kožní vyrážky a svědění

Náprava

Vyhněte se potravinám, které způsobují tyto problémy. Pro jistotu zkontrolujte etikety potravin.
Potraviny znovu zavádějte v malých množstvích, dokud nezjistíte, jaké množství potraviny vyvolá příznaky.

Zácpa

Dalším častým, nepříjemným stavem je zácpa. Ta může vyvolat pocit tíhy, podobný pocitu z přibývání na váze. Nicméně to, že máte zácpu, neznamená, že skutečně přibíráte na váze. Kila navíc mohou být jen nadbytečné výkaly ve vašem těle. Jakmile se zácpy zbavíte, měli byste se cítit lehčí.

Je těžké přesně určit, proč máte zácpu. Tyto faktory však mohly přispět k vašemu stavu zácpy:

Nedostatek potravin s obsahem vlákniny, jako je zelenina, ovoce a obiloviny.
Změna vašeho životního stylu, včetně jiného stravování
Neodchod stolice, když se dostaví nutkání
Vedlejší účinky některých léků
Nedostatečné pití vody nebo jiných tekutin
Deprese nebo úzkost

Příznaky

Bolesti žaludku a křeče
Pocit nadýmání
Pocit nevolnosti
Ztráta chuti k jídlu

Náprava

Při zácpě je nejdůležitější konzumovat vlákninu a vodu. Denně byste měli přijímat alespoň 25-30 gramů vlákniny a 1-2 litry vody.
Musíte také pravidelně cvičit.

Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je dlouhodobé onemocnění, které může způsobovat nadýmání, žaludeční křeče, průjem a/nebo zácpu. Závažnost příznaků se může lišit a příznaky mohou trvat od několika dnů až po několik měsíců v kuse. Obvykle se objevují častěji, pokud jste ve stresu nebo pokud jíte určité potraviny.

IBS postihuje mnohem více ženy než muže. Až jeden z pěti lidí trpí IBS a obvykle se poprvé objeví ve věku mezi 20 a 39 lety. Obvykle tento stav trvá celý život, i když se může v průběhu let zlepšovat. Váha, kterou mají lidé trpící IBS tendenci přibírat, je obvykle váha vody. Pokud se vyhnete určitým potravinám, které vyvolávají záchvat IBS, můžete se vyhnout nadýmání, a tím i hmotnosti vody spojené s IBS.

Příznaky

Křeče v žaludku
Změna střevních návyků – například zácpa, průjem nebo dokonce obojí.
Nafouknutí
Nadýmání
Naléhavá potřeba jít na toaletu
I po návštěvě toalety máte pocit, že jste se zcela nevyprázdnili
Vypouštění hlenu ze zadku

Náprava

Měli byste se dostat ke kořenu problému, abyste našli trvalé řešení. Váš lékař vám může předepsat probiotika, abyste si vytvořili potřebné dobré bakterie.
Můžete také potřebovat trávicí enzymy, které pomáhají rozkládat potravu. Tímto způsobem bude potrava snadno strávena, aniž by zůstávala ve střevech a způsobovala záněty.

Přemnožení bakterií

Věděli jste, že ve střevech existují dva druhy bakterií? Je tam dobrý a špatný druh. Dobré bakterie hrají klíčovou roli ve vašem celkovém zdraví tím, že udržují vaši hmotnost pod kontrolou a snižují záněty. Při nerovnováze mezi dobrými a špatnými bakteriemi může dojít k přemnožení bakterií tenkého střeva (SIBO), které může způsobit přibývání na váze.

V důsledku SIBO by bakterie mohly produkovat metan, který by zpomalil fungování tenkého střeva a způsobil, že by se na jedno sousto vstřebalo více kalorií. SIBO může také zpomalit metabolismus, ovlivnit leptin a inzulinovou rezistenci, která pomáhá regulovat hlad a pocit sytosti. To znamená, že ani po pravidelném jídle se nebudete cítit sytí a budete mít chuť na sacharidy.

Příznaky

Plynatost
Nadýmání
Průjem
Bolest břicha nebo křeče

Náprava

Antibiotika ničí bakterie, takže pokud to není nezbytně nutné, vyhněte se jim. Pokud se však již u vás přemnožení bakterií vyskytlo, může vám lékař předepsat bylinný doplněk stravy, aby se obnovila rovnováha bakterií.

Nezdravá strava a životní styl mohou způsobit nejen přibývání na váze, ale také zažívací problémy, jako je IBS a zácpa. Tyto zažívací problémy jsou nejen bolestivé a nepříjemné, ale pokud se neléčí, mohou vést k vážným komplikacím.