6 toxických složek v péči o pleť kterým se rozhodně vyhněte
Pokud nemáte nějaký titul z biochemie, může být velmi těžké porozumět těm dlouhým a neznámým slovům, která jsou uvedena na zadní straně výrobku pro péči o pleť v části věnované jeho složení. Místo toho se soustředíme na ty části etikety, které hovoří o objevu nového druhu kolagenu, nebo jiného druhu složky proti vráskám – a bum! Máme vyhráno.
Mnohé z těchto složek ve vašem nově zakoupeném výrobku však mohou být nebezpečnou hrozbou pro vaši pleť a vaše zdraví. A pokud vám to zní alespoň trochu děsivě, je načase začít se vzdělávat o nejtoxičtějších složkách, které většina výrobků určených k péči o pleť obsahuje.
Začněme 6 nejnebezpečnějšími složkami v přípravcích pro péči o pleť, na které je třeba si dávat pozor.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.cz1. Ftaláty
Nacházejí se: V parfémových olejích, lacích na nehty, parfémech, hydratačních krémech a lacích na vlasy.
Ftaláty jsou skupinou chemických látek, které se používají především ke zvýšení měkkosti a pružnosti plastů. V kosmetických výrobcích se používají tři hlavní typy ftalátů – dibutyl-ftalát, diethyl-ftalát a dimethyl-ftalát.
Ftaláty jsou nebezpečné endokrinní disruptory a jsou spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny prsu a obezity. Mohou narušovat hladinu hormonů a způsobovat reprodukční vady, stárnutí vaječníků, a dokonce i sníženou kvalitu spermií.
2. Aldehydy
Nacházejí se: V tělových mlécích, lacích na nehty, kondicionérech, šamponech, čisticích prostředcích a očních stínech.
Aldehydy jsou spojovány se zvýšeným rizikem jaterních onemocnění, respiračních alergií, embryotoxicity, sklerotizující peritonitidy, cukrovky/hypertenze, mozkové ischemie/neurodegenerativních onemocnění a řady onemocnění souvisejících se stárnutím.
Nejběžnější a nejjednodušší formou aldehydů, která se hojně používá v přípravcích pro péči o pleť, je formaldehyd. Tato chemická látka byla nedávno označena za lidský karcinogen a je známo, že zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Nejen to, formaldehyd může také vyvolat alergické reakce, reprodukční vady, embryotoxicitu a poškození imunitního systému.
3. Parabeny
Nacházejí se: V make-upech, tělových přípravcích, deodorantech, šamponech a čisticích prostředcích na obličej.
Parabeny jsou konzervační složky, které se přidávají za účelem prodloužení trvanlivosti výrobků k péči o pleť a dalších kosmetických výrobků. Jsou však také známé jako endokrinní disruptory. Abyste pochopili, jak nebezpečné mohou být, musíte nejprve vědět, co se stane, když se vstřebají do vašeho těla.
Parabeny mohou napodobovat estrogen – ženský pohlavní hormon. To znamená, že mohou tělo oklamat, aby si myslelo, že jde o skutečný hormon estrogen, a tím mohou výrazně změnit hormonální signalizaci. Tato vlastnost parabenů může nejen způsobit, že vstoupíte do puberty dříve, než jste na ni připraveni, ale může také vést ke snížení plodnosti u mužů i žen. Studie také prokázaly, že parabeny mohou způsobit snížení počtu spermií u potkanů.
Tím to ale nekončí. Parabeny mohou také vyvolat kožní alergie, zejména pokud na svou pokožku necháte příliš dlouho působit přípravek s obsahem parabenů. Studie také identifikovaly parabeny v bioptických vzorcích nádorů prsu, a proto jsou spojovány s rakovinou prsu.
4. Fenoxyethanol
Nachází se: V čisticích přípravcích na obličej, tělových čisticích přípravcích, odličovacích přípravcích a hydratačních přípravcích.
Mnoho spotřebitelů si stále více uvědomuje různá zdravotní rizika spojená s parabeny. To bohužel vedlo průmysl péče o pleť k používání novější konzervační látky – známé jako fenoxyethanol (ethylene glycol monophenyl ether). Tato složka je hojně uváděna na trh jako bezpečnější, aby se zdálo, že je dostatečně vhodná pro použití i „certifikovanými ekologickými“ kosmetickými značkami pro péči o pleť. Nenechte se však zmást.
Výzkumy tvrdí, že v mírných koncentracích může tato konzervační látka vykazovat některé toxické účinky, jako např:
Poškození centrální nervové soustavy
Reprodukční a vývojové komplikace plodu
Kontaktní dermatitida nebo podráždění kůže
Naštěstí mnoho zemí omezilo používání fenoxyethanolu na přibližně 1%, zatímco třeba Japonsko používání této složky ve všech kosmetických přípravcích zakázalo úplně.
5. Dioxiny
Nacházejí se: Téměř ve všech výrobcích určených k péči o pleť
Dioxiny se objevují téměř na každém seznamu „nebezpečných chemických látek“. Původně se člověk musel mít na pozoru pouze před těmito toxiny jako znečišťovateli životního prostředí, které se dostaly do potravinového řetězce. Nyní však dioxiny bez skrupulí používají výrobci kosmetiky a přípravků pro péči o pleť. Stejně jako parabeny jsou i tyto látky silnými endokrinními disruptory, které jsou spojovány s rakovinou. Mohou také otrávit váš organismus a ovlivnit celkový vývoj.
Všimněte si, že dioxiny nebudou nikdy uvedeny přímo na etiketě. Pokud však na etiketě uvidíte antibakteriální látky, jako je laurethsulfát sodný, který je již sám o sobě toxickou chemikálií, vězte, že výrobek, který se chystáte koupit, obsahuje také dioxiny.
6. Laurylsulfát sodný (SLS)
Nachází se: V mycích a čisticích přípravcích na tělo, krémech a sérech na léčbu akné a v řasenkách.
Laurylsulfát sodný (SLS), známý také jako laurethsulfát sodný (SLES) je běžná povrchově aktivní látka, která se nachází nejen v čisticích prostředcích, ale také ve většině vašich výrobků osobní péče. Cokoli, co dokáže vytvořit pěnu, s velkou pravděpodobností obsahuje SLS.
Tento toxin je známý tím, že běžně dráždí kůži, oči a plíce. Největší obavy vědců z této chemické látky vzbuzuje její schopnost spojovat se s jinými chemickými látkami a vytvářet tak nitrosaminy – běžné karcinogeny. Tato vlastnost SLS může dále vést k poškození ledvin a dýchacího systému.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Conscious Life & Style , The Fox & She