6 tipů na zdravotní výhody konzumace ovoce jako jsou hrušky

Hrušky jsou křupavé, mírně sladké ovoce bohaté na vlákninu. Odhaduje se, že na celém světě je k dispozici asi 3000 odrůd hrušek. Zatímco většina ovoce je výživná a zdravá ke konzumaci, hrušky jsou zvláštní svým působivým obsahem vlákniny. Kromě vlákniny jsou hrušky bohaté také na antioxidanty a fytonutrienty, jako jsou flavanoidy. Jak prospěšné jsou hrušky pro organismus, závisí na způsobu konzumace – čerstvé, mražené, konzervované nebo sušené. Konzumace čerstvých a syrových hrušek zajišťuje největší příjem živin. Také neloupejte slupku, protože obsahuje nejméně čtyřikrát až šestkrát více fenolických fytonutrientů než dužina a polovinu celkové vlákniny hrušky.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zde jsou některé výhody konzumace hrušek.

Dostatek kalorií bez nárůstu hmotnosti

Jezte tolik hrušek, kolik chcete, bez obav z přibírání na váze. Hruška je nízkokalorická potravina. Střední hruška má asi 96 kalorií a velká hruška obsahuje asi 130 kalorií. Odhaduje se, že průměrný muž potřebuje 2 700 kcal na den a průměrná žena 2 200 kcal na den. A tyto kalorie musí pocházet z přirozených a zdravých potravin. Hruška je jednou z takových potravin, na které se lze spolehnout, že vám dodá dostatek kalorií, které jsou nezbytné pro udržení kondice, ale nejsou dostatečné pro přibírání na váze.

Dostatek vlákniny

Jednou z hlavních vlastností hrušky je obsah vlákniny, a to jak rozpustné, tak nerozpustné. Středně velká hruška má asi 5,5 g až 7 g vlákniny. Čím více vlákniny v jídle je, tím plnější se po jídle cítíte. To také pomáhá při hubnutí, protože máte tendenci jíst během dne méně. Vláknina také zabraňuje vstřebávání tuků do těla. Nerozpustná vláknina v hruškách pomáhá, pokud trpíte zácpou, protože dodává stolici objem a pomáhá jejímu snadnému odchodu. Na druhou stranu rozpustná vláknina v ovoci působí jako ochránce srdce, protože snižováním množství špatného cholesterolu v krvi chrání srdce před nemocemi. Vláknina má také vliv na udržení hladiny cukru v krvi. Pokud je potravina bohatá na vlákninu, je menší pravděpodobnost, že hladina cukru v krvi brzy po jídle stoupne.

Odstraňuje toxiny

Díky obsahu vlákniny v hruškách je toto ovoce ideální pro prevenci onemocnění, jako je divertikulitida. Divertikulitida, která je často spojována se stravou s nízkým obsahem vlákniny, je onemocnění trávicího traktu v tlustém střevě. Dochází k ní, když se ve sliznici tlustého střeva zanítí vypouklé váčky. Zjistilo se, že strava s vysokým obsahem vlákniny snižuje zánět tím, že absorbuje vodu zadržovanou v tlustém střevě a usnadňuje vyprazdňování. Snadné vyprazdňování také udržuje zánět v tlustém střevě pod kontrolou.

Další velkou výhodou stravy s vysokým obsahem vlákniny je snadná detoxikace. Díky vláknině je pohyb střev plynulý a pravidelný a toxiny se tak každý den bez větších starostí vyloučí. Není to dostatečně dobrý důvod, proč se cpát ovocem, jako je hruška?

Vitamin C posiluje imunitu

Další důležitou živinou, kterou hruška obsahuje, je vitamín C. V hrušce je obsaženo asi 10 mg vitamínu C. Ten se může hodit i na imunitu. Vitamin C je antioxidant, který chrání tělo před volnými radikály a udržuje ho mladé a zdravé. Hraje důležitou roli ve zdraví a obnově tkání kůže, vazů a kostí. To je důvod, proč potraviny bohaté na vitamin C zaujímají významné místo v dietách proti stárnutí.

Další důležitou funkcí vitaminu C je napomáhat vstřebávání železa z potravy v těle. Zjistilo se, že vitamin C neboli kyselina askorbová zvyšuje vstřebávání železa. To je dobrá zpráva, protože nedostatek železa je mezi světovou populací velkým problémem. Nedostatek železa může vést k anémii a s ní spojeným zdravotním komplikacím, jako jsou srdeční a plicní onemocnění.

Bojuje proti zánětům

Zánět je přirozený proces, kterým se tělo hojí z jakéhokoli poškození nebo zranění. Pokud však zánět přetrvává, stává se chronickým. Chronický zánět znamená pro tělo potíže. Zjistilo se, že zánět je hlavní příčinou mnoha závažných onemocnění, jako je obezita, hypertenze, rakovina atd. Bez správné, ozdravné stravy se zánět v těle nutně projeví. Řešením je strava bohatá na protizánětlivé potraviny.

Hruška obsahuje fytonutrienty, jako jsou flavonoidy, o kterých je známo, že bojují proti zánětům. Studie také odhalily, že fytonutrienty působí antimikrobiálně, antioxidačně, protizánětlivě, protialergicky, protikřečově, proti rakovině, proti stárnutí, hepatoprotektivně, hypolipidemicky, neuroprotektivně a další.

Bystřejší mozek, silnější kosti

Další důležitou živinou v hruškách je draslík, který pomáhá správné funkci srdce, nervů a svalů v těle. Napomáhá také vstřebávání vápníku v těle, čímž udržuje kosti silné a zdravé. Draslík stimuluje nervovou činnost, takže je důležitou živinou pro zdraví mozku. Draslík je také známý tím, že zlepšuje hustotu kostní dřeně a udržuje kosti silné. Další funkcí draslíku je udržování krevního tlaku pod kontrolou. Jeho vliv na hypertenzi významně snižuje riziko pro zdraví srdce.

Závěrem lze říci, že hrušky jsou mimořádně prospěšnou potravinou pro celkové zdraví lidského organismu. Jedna hruška denně vám pomůže zhubnout, snadno detoxikovat organismus, udržet zdravé srdce, mozek a kosti a bojovat proti mnoha nemocem.

Přesto jedno upozornění. Některé druhy ovoce, jako jsou jablka a hrušky, jsou považovány za potraviny s vysokým obsahem FODMAP. Zkratka FODMAP znamená „fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly“, což jsou různé formy fermentovatelných sacharidů s krátkým řetězcem, které tenké střevo obtížně tráví. To může u některých lidí, zejména u těch s poruchami dráždivého tračníku, způsobovat plynatost, nadýmání, bolest a průjem.