6 příznaků které naznačují že vaše oči potřebují pozornost

Vaše oči jsou doslova vstupenkou do vašeho života. Ve světě plném vizuálních podnětů všeho druhu jsou vaše oči vstupní branou. Navzdory jejich nesmírné důležitosti si jich mnozí dostatečně neváží. Vaše oči, oční víčka a kůže kolem nich patří k nejcitlivějším oblastem vašeho těla. Zde je 6 příznaků, které napovídají, že se vaše oči snaží upoutat vaši pozornost v zájmu dobrého zdraví.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Svědění a slzení očí

Alergická reakce očí může být velmi dráždivá, protože ji často doprovází neustálé nutkání si oči třít. Je známá také jako alergický zánět spojivek a může začít jako imunitní reakce na prach, pyl, zvířecí srst, aerosoly nebo cokoli jiného ve vašem okolí.

Přemístěte se od spouštěče a oči si opláchněte čistou studenou vodou, abyste je zklidnili. Ke zmírnění zarudnutí a pálení očí lze také použít volně prodejné oční kapky s antihistaminiky.

2. Vaše oko má bílý krupicovitý výtok

Pokud se vám na jednom z očí často tvoří hustý bílý krupicovitý výtok, může to být způsobeno zánětem spojivek. Jedná se o mikrobiální zánět očí a je velmi nakažlivý. Kromě bolesti a zarudnutí očí se pravděpodobně setkáte také s jejich slzením. Pokud je zánět spojivek způsoben viry, může se objevit také ucpaný nos a rýma. Neprodleně vyhledejte očního lékaře, který vám poskytne potřebnou léčbu.

3. Máte bolestivou bouli pod očním víčkem

Pupínky jsou nevzhledné, zejména pokud se objeví na obličeji. Bolestivý pupínek nebo boulička se však za určitých podmínek může objevit i pod očním víčkem nebo v koutku oka. Těm se říká ječné zrno (hordeolum). Ječné zrno je akutní hnisavý zánět folikulů řas. Folikuly řas se mohou infikovat, pokud se ucpou make-upem, potem nebo přebytečným mazem.

Oko se v případě výskytu ječného zrna jeví jako oteklé a citlivé. V mnoha případech ječné zrno dozraje a začne vytékat hnis. Nejlepším domácím prostředkem, jak se zbavit ječného zrna, je přiložit na něj teplý obklad, který podpoří odtok hnisu. Pokud po 3 dnech aplikace tepla tento problém stále přetrvává, vyhledejte odbornou léčbu u očního lékaře. Abyste ječnému zrnu předešli, nezapomeňte před spaním odstranit všechny stopy make-upu a denně si často omývejte oči studenou vodou.

4. Máte pocit, že máte v oku něco zrnitého

Je docela přirozené, že když se vám do očí něco dostane, máte chuť si je protřít. Pokud máte pocit, že vám v očích uvízlo něco drobného nebo zrnitého, co i přes neustálé tření nemizí, mohou být vaše oči příliš suché. Při suchých očích nejsou vaše oční bulvy dostatečně zvlhčovány v důsledku nedostatečné sekrece slz.

Velmi časté je to u těch, kteří nosí kontaktní čočky nebo dlouhodobě zírají na obrazovky počítačů či mobilů. Nemrkáním alespoň každé 4 sekundy dochází k odpařování slz, což vede k suchosti očí. Vědomé mrkání každých 5 sekund, sundávání kontaktních čoček před spaním a přestávky od obrazovek každých 30 minut mohou tomuto stavu zabránit.

5. Vaše oči jsou oteklé a zarudlé

Oteklé a zarudlé oči se mohou objevit téměř u všech stavů, které postihují oči. Může to být známkou alergie nebo infekce. Přikládání teplých obkladů je skvělým způsobem, jak zvýšit průtok krve a snížit otok. Udržujte oči čisté a vlhké tím, že je budete oplachovat studenou vodou. Pokud otok neustoupí do 3 dnů, okamžitě vyhledejte lékaře.

6. Máte problémy se zrakem

Rozmazané nebo dvojité vidění s mlhavostí jsou příznaky běžných problémů se zrakem. Pokud si nenecháte zkontrolovat a léčit zrak, může to vést k únavě očí a bolestem hlavy. Korekce zraku je základním způsobem léčby problémů souvisejících se zrakem. Pokud jste diabetik, hrozí vám vyšší riziko vzniku šedého zákalu (katarakta) nebo zeleného zákalu (glaukom), které mohou jasnost vidění také narušit. Udržováním cukrovky pod kontrolou lze vzniku těchto poruch předejít.

Oči jsou jemné smyslové orgány, které potřebují vaši pravidelnou a citlivou péči. Pokud se u vás někdy objeví některý z výše uvedených příznaků, vyhledejte co nejdříve očního lékaře.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Centers For Disease Control And Prevention , National Eye Institute