6 přírodních způsobů jak udržet zdraví střev v kondici

Pokud se často cítíte nafouknutí nebo často říháte, může být ve vašich střevech něco v nepořádku. V dlouhém seznamu tělesných funkcí bývá trávení docela často opomíjeno. Nesprávné trávení však může vést ke zdravotním problémům, jako je obezita, nedostatek živin, alergie, únava a chuť na jídlo. Zde je několik tipů, které pomáhají přirozeně uzdravit trávicí soustavu a udržet zdraví střev v kondici.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Jezte stravu bohatou na vlákninu

Zácpa je jedním z nejvíce frustrujících stavů souvisejících se zdravím střev. Když nejsme schopni dostat škodlivý odpad z naší trávicí soustavy ven, začne v naší trávicí soustavě zahnívat. Proto zácpa obecně vede k dalším poruchám a potížím.

Vláknina udržuje ve střevech potřebné množství zdravých mikrobů, které následně napomáhají procesu trávení. Rozpustná vláknina obsažená v zelenině a ovoci pomáhá urychlit průchod škodlivého odpadu střevy.

Pokud tedy trpíte zácpou, přibližně 40 procent vašeho jídelníčku by měla tvořit zelenina, luštěniny a ovoce s vysokým obsahem vlákniny.

2. Snižte svůj stres

Předpokládá se, že stres zhoršuje zažívací potíže. Jednou z jeho příčin je stresové stravování, které obvykle zahrnuje nezdravé potraviny, jako jsou smažená jídla, alkohol a rafinované obiloviny. Tyto potraviny mají nízký obsah vlákniny a předpokládá se, že způsobují zácpu. Stres a úzkost jsou navíc spojovány s pálením žáhy.

3. Dopřejte si dostatek spánku

Výzkum naznačuje, že poruchy spánku mohou hrát roli v závažnosti gastrointestinálních poruch. Nedostatek spánku narušuje hladinu cytokinů, malých bílkovin, které jsou nezbytné pro buněčnou signalizaci v těle.

Toto narušení zhoršuje zánětlivá onemocnění, jako jsou zánětlivá střevní onemocnění, syndrom dráždivého tračníku a gastroezofageální reflux. Dobrý spánek je tedy možná to, co potřebujete, abyste zajistili, že vaše střeva budou v dobré kondici. Pokud však máte problémy se spánkem, měli byste co nejdříve navštívit somnologa.

4. Pravidelně cvičte

Předpokládá se, že cvičení má pozitivní vliv na trávení a celkové zdraví střev. Nejnovější výzkumy naznačují, že cvičení podporuje růst a udržování střevních mikrobů, které následně zabraňují gastrointestinálním poruchám.

Navíc se předpokládá, že jógové pozice zlepšují krevní oběh a mají masážní účinek na okolní svaly, které pak urychlují pomalé trávení. Zapojte se tedy do kurzů jógy nebo zařaďte do svého denního režimu jiné formy fyzického cvičení, abyste dosáhli optimální funkce trávicího traktu.

5. Jezte probiotické potraviny

Probiotika jsou živé mikroorganismy neboli aktivní bakteriální kultury, které napomáhají trávení a zdraví střev. Bylo prokázáno, že zlepšují vstřebávání živin a potlačují patologické přemnožení bakterií ve střevech.

Zařazení potravin bohatých na probiotika do jídelníčku je tedy spolehlivým způsobem, jak si udržet zdraví střev. Mezi tyto potraviny patří jogurt, podmáslí, některé sýry a fermentované sójové výrobky.

6. Zůstaňte hydratovaní

Předpokládá se, že voda hraje hlavní roli při trávení potravy a vstřebávání živin v těle. Studie naznačují, že dostatečný příjem vody může zlepšit příznaky zácpy. Dbejte tedy na to, abyste byli během dne dostatečně hydratovaní.

Vše, co uděláte pro zdraví střev, vám pomůže vyhnout se nepříjemným potížím, jako jsou zažívací potíže a zácpa. Začlenění výše uvedených tipů do vašeho každodenního života vám v tom pomůže.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , NDTV.com