6 přírodních způsobů jak se co nejrychleji zbavit horečky
Všichni jsme to zažili – vysoká teplota, zimnice, bolesti hlavy, nechutenství a slabost, která trvá několik hodin až několik dní. Horečka, která je nezbytnou součástí obrany těla proti infekci, je dočasné zvýšení tělesné teploty. Horečky, které jsou častější u dětí než u dospělých, se projevují teplotou vyšší než 38 stupňů Celsia.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo způsobuje horečku?
Horečka může být důsledkem bakteriální nebo virové infekce, chronických zánětlivých stavů, jako je artritida, reakce na léky nebo dokonce některých typů rakoviny. V mozku plní hypotalamus roli termostatu, který reguluje teplotu tak, aby odpovídala ideální úrovni. Když jste zdraví, je hypotalamus nastaven na vyšší teplotu, než je obvyklé. Když jste však postiženi infekcí, toxiny (tzv. pyrogeny) uvolněné do krve nastaví hypotalamus na ještě vyšší teplotu, než je normální. Toto zvýšení teploty se označuje jako horečka.
Domácí prostředky proti horečce
Někteří odborníci naznačují, že horečka obvykle nevyžaduje lékařské ošetření, pokud není doprovázena bolestí těla nebo jinými stavy. Léky proti horečce totiž mohou prodloužit trvání základního onemocnění a zvýšit riziko jeho přenosu. Pokud trpíte horečkou, zde jsou některé z věcí, které můžete udělat doma pro snížení tělesné teploty.
1. Dopřejte si dostatek odpočinku
Toto je možná jediný případ, kdy bychom vám skutečně nedoporučovali žádnou fyzickou aktivitu. Pokud jste milovníci fitness a cítíte potřebu hodit si pár protahovacích cviků, i když jste nemocní a máte horečky, hned toho nechte a vraťte se do postele. Také nevycházejte z domu a společenská setkání taktéž vynechejte. Když jste nemocní, pohyb a procvičování těla by vám mohly spíše uškodit než pomoci. Koneckonců dostatek odpočinku je prvním krokem, jak se zbavit horečky.
2. Pijte hodně tekutin
Udržováním hydratace těla můžete zmírnit příznaky horečky. Dehydratace je jednou z věcí, které se s vaším tělem dějí, když máte horečku. Abyste doplnili elektrolyty ztracené v důsledku dehydratace, pijte hodně tekutin. Nezůstávejte pouze u vody. Zkuste ovocnou šťávu nebo roztoky ORS. Můžete se také rozhodnout pro čaj matcha, který má silné antioxidanty, které mohou léčit a snižovat horečku. Snažte se každý den vypít alespoň 2 litry tekutin. Ke snížení horečky může přispět i pití bylinných čajů ze skořice, zázvoru nebo citronu.
3. Jezte nevýrazné potraviny a probiotika
Někde se traduje přísloví „Nakrmit nachlazení, vyhladovět horečku“. Ne tak úplně. Měli byste krmit jak nachlazení, tak horečku. Horečka sice může snížit vaši chuť k jídlu a pocit hladu, ale neměli byste se jídlu vyhýbat úplně. Sáhněte po nevýrazných potravinách, jako je zelenina vařená v páře, kaše a kuřecí polévka nebo vývar. Za další vynikající způsob léčby horečky se považují probiotické potraviny. Živé bakterie obsažené v probiotikách mohou pomoci snížit horečku a ulevit vám od jejích příznaků. Příkladem probiotik jsou jogurt, kvašené zelí, fermentované sójové výrobky, kysané zelí a podmáslí.
4. Dejte si teplou koupel
Vlažná koupel může snížit vaši vysokou teplotu, poskytnout uklidňující pocit a ulevit vám od tělesného horka. Pokud je vaše horečka doprovázena bolestí svalů, přidejte do koupele několik kapek epsomské soli, která bolest zmírní. Případně se můžete rozhodnout také pro teplou pěnovou koupel. Vyhněte se však koupeli ve studené vodě, protože může způsobit zimnici a zhoršit váš zdravotní stav.
5. Přiložte si na čelo vlhkou žínku
Pro snížení vysokých teplot si na čelo přiložte vlhkou žínku. Ochlazením povrchové teploty může vlhká žínka bojovat proti horečce. Do postele si také můžete vzít navlhčené ponožky. Vlhké ponožky fungují stejně jako vlhké žínky a zabraňují tomu, aby vám teplota vystřelila nahoru.
6. Lehké oblečení
I když se může zdát kontraproduktivní nosit lehké oblečení, když se třesete zimou, je důležité, abyste při horečce nenosili mnoho vrstev oblečení. Pokud vás přepadne zimnice, přikryjte se lehkou dekou, ale nic příliš teplého. Pokud se nacpete vrstvami, může se vaše teplota zvýšit a prodloužit horečku.
Neléčená horečka obvykle nepřekročí 39° Celsia. Pokud se tak stane, neprodleně se poraďte s lékařem. V případě, že je horečka doprovázena kožní vyrážkou, otokem hrdla, silnými bolestmi svalů, průjmem a křečemi a nesnižuje se ani po 2 dnech, může být nutná lékařská pomoc. Pokud horečkou trpí dítě mladší 12 let, navštivte lékaře, i když je teplota nižší než 39° Celsia.