6 přírodních doplňků které jsou alternativou antidepresiv

O závažné otázce „deprese“ se dnes mluví otevřeněji než kdykoli předtím. Ústní podání a média nás stále častěji upozorňují na to, že šokující procento populace se potýká s depresí nebo úzkostí. Nejsou to jen lidé určité věkové skupiny, pohlaví nebo sociální vrstvy, kterých se to týká. Podle Světové zdravotnické organizace se jedná o běžný problém, který postihuje více než 300 milionů lidí všech věkových kategorií z celého světa.

Dlouhodobě neléčená deprese může vést až k sebepoškozování pacienta. Každý rok zemře v důsledku sebevraždy přibližně 800 000 lidí. Jedná se o druhou nejčastější příčinu úmrtí ve věkové skupině 15-29 let.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nežádoucí účinky užívání antidepresiv

Aby mohla být deprese diagnostikována, musí depresivní nálada trvat déle než dva týdny. Diagnóza musí zahrnovat také čtyři další změny ve fungování, které se týkají úrovně energie, úrovně soustředění, spánkových návyků, poruch příjmu potravy, problémů se sebepojetím nebo myšlenek na sebevraždu.

Po stanovení diagnózy by mohla pomoci účinná léčba, jako je psychologická léčba (např. interpersonální psychoterapie) a podávání antidepresiv. Při rozhodování o léčbě pacienta je třeba zvážit možné nežádoucí účinky, které jsou s užíváním antidepresiv spojeny. Rozhodnutí, zda pacient potřebuje léky, závisí na různých faktorech, jako je závažnost deprese a věk pacienta.

K léčbě úzkosti a deprese se běžně používají léky jako Prozac, Luvox, Celexa, Paxil, Lexapro a Zoloft. Antidepresiva mohou léčit příznaky deprese, ale ne vždy řeší její příčiny. K léčbě duševních potíží je třeba užívat antidepresiva v kombinaci s terapií, aby se našla hlavní příčina problému a ta se řešila. Užívání antidepresiv může mít závažné vedlejší účinky, jako např:

Sexuální dysfunkce
Nevolnost
Sucho v ústech
Přibývání na váze
Poruchy spánku

Tato běžně používaná antidepresiva mohou být účinná, ale měli byste znát i přírodní alternativy, které velmi bezpečně podporují tělo, mysl i ducha.

Přírodní alternativy antidepresiv

1. Omega-3 rybí olej

Rybí olej Omega-3, plný esenciálních mastných kyselin a tuků omega-3, působí na více úrovních a podporuje zdravé tělo. Působí nejen jako přírodní protizánětlivý prostředek, ale také podporuje optimální chemii mozku. Příjem dostatečného množství tuků omega-3 je nezbytný pro správný přenos nervových signálů v těle, bez nichž byste byli úzkostní a depresivní. Tento doplněk stravy snadno seženete v lékárnách, ale lepší je, když budete konzumovat plnohodnotné zdroje omega-3, jako je například mník jednovousý, sladkovodní pstruh, makrela obecná, arktická treska, treska jednoskvrnná a divoký losos. Mezi rostlinné zdroje patří mořské řasy, vlašské ořechy, dýňová semínka, len a konopí.

2. Vitamín D

Příjem zdravého množství vitamínu D je pro tělo i mysl nezbytný. Vitamín D je potřebný pro imunitu, zdraví kostí a zubů, a také pro zdravou náladu. Hladina vitamínu D by se měla v ideálním případě pohybovat mezi 50 ng/ml a 100 ng/ml na základě krevního testu na 25-hydroxy vitamín D. Zeptejte se svého lékaře, zda byste měli užívat doplňky stravy s vitamínem D, a pokud ano, v jakém množství. Přirozenou tvorbu vitamínu D můžete podpořit také tím, že se budete každý den 10-20 minut opalovat na slunci.

3. Probiotika

Probiotika mají více funkcí; podporují trávení, zvyšují imunitu a napomáhají správnému vstřebávání a asimilaci živin. Střeva obsahují více než 100 milionů neuronů, díky čemuž se jim přezdívá „druhý mozek“. Ve skutečnosti se 90 % serotoninu produkuje ve střevech, nikoli v mozku. Pro vaši schopnost vyrovnat se se stresem, celkovou náladu a pohodu je tedy zásadní udržovat zdravou střevní flóru.

4. Vitamín B12

Zjistilo se, že vitamín B12 je u většiny lidí na nižší úrovni. Chcete-li se podrobit vyšetření, měli byste si nechat udělat krevní test. V ideálním případě by výsledky měly ukázat 400-500 pg/ml. Pokud tomu tak není, požádejte svého lékaře o denní doplňky stravy nebo injekce B12. Injekce bude působit rychle. Abyste viděli znatelné zlepšení, může to u sublingválních tablet trvat déle ve srovnání s injekcemi. Nižší hladiny B12 mohou vést k nízké energii, mlhavému myšlení a špatné náladě.

5. Tryptofan a 5-HTP

5-hydroxy tryptofan vzniká z aminokyseliny tryptofanu. Tryptofan se přirozeně nachází ve vejcích, drůbeži, rybách, semenech a ořeších. Můžete ho také konzumovat ve formě doplňku stravy. Aby mohla proběhnout přeměna tryptofanu na serotonin, musí být 5-HTP syntetizován. 5-HTP se může v těle lépe vstřebávat, ale tryptofan je šetrnější doplněk, který je obecně dobře snášen. Ve srovnání s L-tryptofanem nabízí 5-HTP silnější serotonin. Bylo prokázáno, že tyto doplňky pomáhají také při panických poruchách, poruchách spánku, depresích a záchvatovitém přejídání.

6. L-Theanin

L-theanin je aminokyselina, o které je známo, že podporuje uvolněnou bdělost, a to bez vedlejších účinků, jako je ospalost. Nejčastěji se nachází v zeleném čaji. Aminokyselina se vstřebává během půl hodiny po konzumaci, podporuje koncentraci a pocit „zen“. Zjistilo se, že je obzvláště užitečná pro ty, kteří trpí stresem a úzkostí. Pomáhá při vyrovnávání nálady, relaxaci, usínání nebo soustředění tím, že ovlivňuje hladinu neurotransmiterů, jako je dopamin, serotonin a GABA v mozku.

Globální trh s antidepresivy rychle roste. Stále více lidí antidepresiva nejen užívá, ale je na nich i dlouhodobě závislých. V případě těžké deprese vám může být užívání antidepresiv velmi prospěšné, protože účinně a rychle zmírňují příznaky. Užívání antidepresiv však nemusí být vaší jedinou možností, pokud vám byla diagnostikována deprese nebo úzkost. Zeptejte se svého lékaře na přírodní doplňky stravy a na to, zda ve vašem konkrétním případě fungují. Existuje mnoho přírodních řešení, která pomáhají tělu a pomáhají zcela přirozeným a bezpečným způsobem.