6 nebezpečně tichých příznaků nedostatku vitamínu B12

Nedostatek vitamínu B12, který je považován za jeden z hlavních nedostatků živin na světě, je v současné době celosvětově rozšířenou epidemií. Tento nedostatek může postihnout doslova kohokoli z celého demografického spektra, a to od mladých až po starší lidi, od veganů až po všežravce.

Přínosů vitamínu B12 je celá řada, od zvýšení hladiny energie a nálady, přes řešení únavy nadledvinek a metabolických dysfunkcí, až po usnadnění syntézy DNA a produkce enzymů. Právě proto, že vitamín B12 má v našem těle tak široké cíle, může se jeho nedostatek projevit stejně širokou škálou negativních příznaků, z nichž mnohé jsou velmi časté. Z tohoto důvodu může být nedostatek vitamínu B12 snadno chybně diagnostikován a jeho následky mohou být katastrofální, čímž si vysloužil označení „tichá epidemie“.

Zde je několik záludných příznaků nedostatku vitamínu B12, na které byste si měli dát pozor. Jak však bylo uvedeno výše, řada těchto příznaků je společná pro mnoho zdravotních potíží, proto se určitě poraďte se svým lékařem, abyste s jistotou věděli, o jaký problém se jedná.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Pocity necitlivosti nebo brnění

Vaše tělo potřebuje vitamín B12 k tvorbě myelinu – obalu, který chrání nervy. Bez myelinu mohou být vaše nervy nejen náchylné k poškození, ale mohou se také začít smršťovat a odmítat se správně formovat. To může změnit i ty nejmenší normální pocity na bodavé jehličky při každém pohybu a často je to častý příznak nedostatku vitamínu B12.

2. Jste stále vyčerpaní

Nedostatek vitamínu B12 může často vyústit v megaloblastickou anémii, kdy vaše tělo začne produkovat velké, nezralé červené krvinky, které nejsou schopny účinně přenášet kyslík do různých částí těla. To má za následek nižší hladinu kyslíku v krvi, a také nízký krevní oběh – což vede k únavě nebo úplnému vyčerpání.

Ačkoli je zcela normální, že máte jednorázový den, kdy se cítíte unavení a vyčerpaní, a obvykle jeden den odpočinku dokáže obnovit normální hladinu energie. Pokud se však cítíte vyčerpaní neustále, může to být příznakem něčeho vážného, takže čím dříve se necháte vyšetřit, tím lépe.

3. Vaše kůže je bledá nebo nažloutlá

Jedním z nejčastějších příznaků nedostatku vitamínů je, když vaše pokožka začne ztrácet zdravý lesk. To může být způsobeno mnoha zdravotními potížemi. Například pokud trpíte anémií, kdy vaše tělo není schopno produkovat zdravé červené krvinky, které mohou přenášet krev bohatou na kyslík do celého těla, může to mít za následek extrémní bledost pleti. Další častou příčinou bledé nebo nažloutlé pleti je žloutenka. Oba tyto stavy mají jedno společné – závažný nedostatek vitamínu B12.

4. Máte cukrovku

Ačkoli ne každý pacient s diabetem má nedostatek vitamínu B12, je stále více zřejmé, že lidé, kteří mají cukrovku 1. nebo 2. typu, jsou vystaveni riziku, že budou mít vitamínu B12 nedostatek. Studie zahrnující celkem 81 pacientů s diabetem mellitus 2. typu ve věkovém rozmezí 45 až 80 let, zaznamenala nedostatek vitamínu B12 a hraniční nedostatek u 8,6%, respektive 26,0% pacientů.

V jiné průřezové studii zahrnující 90 pacientů s diabetem mellitus 1. typu zjistili vědci nízkou hladinu vitamínu B12 u 45,5% pacientů.

5. Máte depresi

Serotonin je jedním z nejdůležitějších neurotransmiterů, které si vaše tělo vyrábí. Hraje zásadní roli při udržování správného fungování mozku a nálady, a někteří vědci se domnívají, že nedostatek této důležité chemické látky může vést k depresi.

Vzhledem k tomu, že vitamín B12 zvyšuje produkci neurotransmiterů a nervovou komunikaci, je velmi pravděpodobné, že nedostatek vitamínu B12 povede k nedostatku serotoninu. Ačkoli tedy deprese může být způsobena nízkou hladinou serotoninu, nedostatek vitamínu B by mohl být hlavním viníkem, protože je jedním z hlavních stavebních kamenů serotoninu.

6. Užíváte léky na pálení žáhy

Léky na předpis jsou jistě užitečné, pokud jde o zmírnění příznaků pálení žáhy, ale tato úleva má svou cenu. Léky na pálení žáhy fungují tak, že snižují hladinu kyseliny v žaludku. Stejnou žaludeční kyselinu však potřebuje vitamín B12, aby se mohl oddělit od své původní bílkoviny a vstřebat se do vašeho těla. V opačném případě bude jen pokračovat v cestě trávicím traktem, aniž by vašemu tělu poskytl jakýkoli přínos, který by měl. Obecně mají léky blokující kyselost špatnou pověst, protože snižují schopnost vašeho těla účinně vstřebávat živiny, což zahrnuje i vstřebávání vitamínu B12. To může vést k četným sekundárním problémům.

Poznámka: Všechny výše uvedené příznaky jsou opět běžnými příznaky více zdravotních potíží. Například pocit neustálého vyčerpání může být také známkou toho, že jste diabetik nebo máte nedostatečně aktivní štítnou žlázu, zatímco mravenčení a píchání je běžným příznakem roztroušené sklerózy. Než tedy uděláte ukvapené závěry, poraďte se se svým lékařem, aby mohl potvrdit příčinu vašich příznaků a také to, jakou léčbu máte zvolit.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publishing , The Healthy , Healthline