6 hlavních příčin toho proč se vaše moč jeví jako zakalená

Vylučování moči je pravděpodobně něco, co často považujeme za samozřejmost, aniž bychom brali v úvahu, jak velkou roli hraje v naší celkové pohodě. Moč je známkou dobře fungujících ledvin. Měla by mít ideální barvu, zápach a tekutost. Jakákoli změna barvy signalizuje zejména onemocnění nebo infekci, kterým je třeba věnovat naši pozornost.

Zakalená moč je jedním z takových abnormálních příznaků onemocnění ledvin, případně jiných systémových onemocnění. U zdravých jedinců může nadměrná konzumace mléčných výrobků způsobit mírné zakalení moči, které se označuje jako fosfaturie. Ta je dočasná a není třeba ji léčit. Existuje však 6 dalších možných příčin, proč se vaše moč jeví jako zakalená.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Trpíte infekcí močových cest

Pokud při močení pociťujete pálení a vaše moč se zdá být zakalená, měli byste se co nejdříve setkat s lékařem. Mezi další příznaky patří štiplavý vaginální zápach téměř čpavkového charakteru a bolest při pohlavním styku. Může jít také o příznak pohlavně přenosných chorob, jako jsou chlamydie a kapavka.

2. Nepijete dostatek vody

Za normálních okolností by měla mít moč slámovou barvu. Cokoli tmavšího svědčí o dehydrataci, zejména pokud má jantarový odstín. Nedodržení hydratačních potřeb vašeho těla vede k nesprávnému odbourávání krystalických bílkovin a toxinů z těla. Ty se z krve odstraňují močí a způsobují její zpěnění.

3. Máte ledvinové kameny

Ledvinové kameny jsou poměrně častým onemocněním, které může postihnout téměř každého. Pokud pociťujete silnou bolest v boku se zakalenou močí, s největší pravděpodobností by to mohlo být způsobeno ledvinovými kameny nebo kameny v močovodech. Kameny jsou často příliš velké na to, aby prošly močovými cestami, což způsobuje obstrukci a bolest při močení. Při onemocnění ledvin, které ničí filtrační systém v ledvinách, se v moči začnou objevovat bílkoviny, které jí dodávají zakalený vzhled.

4. Selhává zdraví vaší prostaty

U mužů může zakalení moči naznačovat, že prostata je infikovaná, zvětšená nebo je v ní rakovinné bujení. Změna barvy moči je jedním ze způsobů, jak se vaše tělo snaží upozornit na závažný a skrytý zdravotní problém.

5. Jste těhotná

Mnoho žen si stěžuje, že se jim na počátku těhotenství zdá moč zakalená nebo mléčná. Může se to stát v důsledku nárůstu těhotenského hormonu hCG, nebo v důsledku nadměrného vaginálního výtoku, který se mísí s močí. Nejlepší je však poradit se s lékařem a nechat si udělat rozbor moči, aby se vyloučila jakákoli infekce. Vědecké studie tvrdí, že u žen s infekcí močových cest v těhotenství je vyšší riziko předčasného porodu s nízkou hmotností dítěte.

6. Máte cukrovku nebo hypertenzi

Moč, která se jeví jako kalná a sladce páchne, je varovným signálem, protože může znamenat, že máte cukrovku. I u jedinců s vysokým krevním tlakem se může barva moči změnit v důsledku úniku bílkovin z ledvin do moči. Tento stav se nazývá proteinurie a často se vyskytuje při selhání ledvin vyvolaném cukrovkou nebo hypertenzí.

Kdykoli si všimnete rozdílu v barvě nebo konzistenci moči, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože jakékoli prodlení by mohlo zkomplikovat již existující onemocnění.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , WebMD