6 důvodů proč si náš nos zaslouží větší uznání než mu dáváme

Od té doby, co lékaři začali úspěšně provádět plastiku nosu, chtějí lidé svůj nos „opravit“. Nárůst počtu lidí, kteří si nechávají upravit nos, svědčí o tom, jak vážně bereme tvar svého nosu a jakou roli hraje při diktování vzhledu našeho obličeje. Náš nos je však více než jen rysem našeho obličeje, slouží také jako hlavní cesta pro vstup vzduchu do plic. Kromě těchto zřejmých funkcí si zaslouží uznání i několik dalších funkcí.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Udržuje nás v bezpečí

Čich u lidí sice není tak silný jako u jiných zvířat, ale přesto hraje důležitou roli při ochraně před nebezpečím. Pomocí čichu můžeme odhalit hrozby v prostředí, které nemusíme vidět tak rychle. Například v případě požáru můžeme ucítit kouř a být včas varováni. Čichem jsme také schopni odhalit únik plynu dříve, než ho uvidíme, uslyšíme nebo nahmatáme. Náš čich má zásadní význam při určování, zda se jídlo zkazilo nebo zda je bezpečné ke konzumaci. Lidé s anosmií, tedy ti, kteří dočasně ztratili čich, mohou potřebovat, aby jim někdo předem zkontroloval jídlo čichem, než ho snědí.

2. Pomáhá nám ochutnávat

Čich a chuť spolu přímo souvisejí, protože používají stejný typ receptorů. Možná jste si všimli, že při nachlazení se vám zhoršila schopnost vnímat chuť. Je to důsledek toho, že váš nos není schopen přitáhnout vzduch k nervovým receptorům, které určují čich. Snížená schopnost čichu proto mění chuť jídla, nebo může způsobit, že jídlo je bez chuti.

3. Pomáhá zabránit pronikání studeného a suchého vzduchu do plic

Vdechování studeného a suchého vzduchu může v našich plicích vyvolat pocit, že nás něco pálí. S tím se setkalo mnoho lidí, kteří běhají nebo cvičí venku, když je chladno. Vystavení plic studenému vzduchu může také drasticky ovlivnit zdraví jedince. Aby se tomu zabránilo, má náš vnitřní nos na bočních stěnách struktury zvané turbináty. Tyto struktury vystupují do nosních průduchů a pomáhají ohřívat a zvlhčovat vzduch předtím, než se dostane do plic. Proces zvlhčování a ohřívání vzduchu pomáhá udržovat naše plíce zdravé.

4. Pomáhá čistit vzduch, který dýcháme

Ačkoli kosmetický průmysl naznačuje, že přítomnost nosních chloupků může být esteticky nepříjemná, pomáhají tyto chloupky v nose mimo jiné zadržovat nebo zachycovat nečistoty, znečištění, prach, alergeny, drobné broučky a bakterie. Zachycené částice se usazují ve sliznici a postupně jsou polykány, kde je náš houževnatý trávicí systém rozkládá. Proto mohou být naše „nevábné“ chloupky v nose právě tím, co nás chrání před onemocněním.

5. Může vyvolávat pocity sexuálního vzrušení

Lidé, tedy především firmy vyrábějící parfémy, do značné míry přehnali schopnost lidí cítit feromony nebo sexuální hormony. Studie však zjistily, že ženy jsou během ovulace citlivé na mužské feromony. Studie také zjistily, že ačkoli vůně na bázi feromonů mohou u žen vyvolat vzrušení, není pravděpodobné, že by znaly důvod svého vzrušení. Kromě vyvolávání pocitů sexuálního vzrušení bylo zjištěno, že vůně obecně pozitivně ovlivňují chování a náladu některých lidí.

6. Může určovat zvuk vašeho hlasu

To, jak zní váš hlas, závisí na řadě faktorů. Jedním z těchto faktorů je místo, kde váš hlas rezonuje. Lidé mohou rezonovat svůj hlas v krku a nosních dutinách. Při nachlazení můžeme zaznamenat změnu hlasu v důsledku ucpaného nosního průchodu.

Foto: Pixabay.com

Zdroje: Healthline