5 způsobů jak uzemnění čili grounding prospívá vašemu zdraví

Pamatujete si, kdy jste naposledy chodili bosí po zemi? Mohlo to být na písečné pláži, na travnaté louce nebo dokonce v lese. Pro většinu z nás není chůze naboso něčím běžným. Bylo však zjištěno, že chůze naboso po zemi a spojení se zemí, kterému se říká uzemnění, vás může na dlouhou dobu udržet v dobrém zdravotním stavu. Jste překvapeni?

V poslední době se „grounding“ nebo „earthing“ dočkal na holistické zdravotní scéně poměrně velké popularity. To znamená, že chůze venku naboso umožňuje chodidlům spojit se přímo s povrchem země, a to je hlavní důvod, proč praxe earthingu neboli uzemňování pomáhá lidem zůstat zdravými. Je pravda, že to může znít a působit divně, když odhodíte boty a zaboříte prsty do písku nebo do hlíny, ale ukázalo se, že to lidstvu dlouhodobě pomáhá. Vždy máte možnost umýt si nohy, jakmile se vrátíte domů po procházce v trávě bez pesticidů. Ukázalo se, že uzemnění neboli grounding lidem prospívá, protože snižuje oxidační stres, záněty, bolest a mnoho dalšího. Přečtěte si více informací o uzemnění a o tom, jak vám může pomoci zůstat zdraví.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Proč je uzemnění důležité?

Uzemnění neboli grounding vám pomáhá spojit se s přirozenou a silnou energií země, která je známá jako životně důležitá pro všechny živé bytosti. Těžiště uzemňování spočívá ve „znovupropojení“ lidského těla se zemí a posílení vrozených léčebných schopností těla. Proces uzemňování neboli earthingu je velmi jednoduchý. Stačí si pouze sundat boty a chodit po zemi naboso, abyste se spojili s půdou pod nohama. Lze to provádět kdekoliv a kdykoliv. Jediné, co potřebujete, je ochota vyzkoušet něco jedinečného.

Uzemnění je nezbytné díky elektrické stabilitě, kterou přináší do těla:

1. Záporné náboje země vytvářejí stabilní vnitřní bioelektrické prostředí, které pomáhá stabilizovat naše běžné tělesné funkce, jako je nastavení biologických hodin, vyrovnávání hladiny kortizolu a regulace cirkadiánních rytmů.

2. Určité body na ploskách nohou umožňují tělu přirozeně absorbovat elektrické náboje ze země, protože kůže funguje jako „vodič“.

3. Povzbuzuje činnost mozku, srdce a pomáhá při neurotransmisi, protože tyto činnosti jsou závislé na elektrických signálech.

Jaké jsou zdravotní přínosy uzemnění?

Uzemňování neboli earthing poskytuje řadu zdravotních výhod, protože tělo se po spojení se zemí vyrovnává s elektrickým potenciálem země. Země pomáhá stabilizovat orgány a funkce orgánů, a abychom byli konkrétnější, nabízí lidskému tělu 5 neuvěřitelných výhod.

1. Do značné míry snižuje záněty

Předpokládá se, že záněty v těle jsou vyvolány nedostatkem elektronů v tkáních. Země vám pomáhá získat příliv volných elektronů, které pomáhají při neutralizaci volných radikálů. To pomáhá snižovat akutní i chronický zánět a také zpomaluje stárnutí. Uzemnění pomáhá při zánětech tím, že absorbuje elektrony ze země u spodní části chodidel a nechává tyto elektrony pohybovat po celém těle, kde se tvoří volné radikály. Antioxidační elektrony pomáhají při rušení volných radikálů a zastavují poškození DNA a snižují oxidační stres.

2. Účinně snižuje stres

Chronický stres je pro lidské zdraví nebezpečný a může člověka i zabít. Pokud však budete trávit dostatek času v přírodě, můžete si pomoci zvrátit pocity stresu a úzkosti. Bylo prokázáno, že uzemnění přináší okamžité snížení středních kvadratických hodnot (rms) elektroencefalogramů (EEG) z levé mozkové hemisféry a objemových pulzů krve (BVP), které pomáhají snižovat celkovou úroveň stresu.

3. Zlepšuje spánkový režim

Studie publikovaná v časopise Journal of Alternative and Complimentary Medicine v roce 2017 prokázala, že uzemnění stabilizuje hladinu kortizolu a zlepšuje spánkový režim. To přímo souvisí se stresovými hormony a jejich vlivem na přirozený cirkadiánní rytmus, energii a schopnost klidně spát. Dlouhodobý pobyt v místnosti může také přinést chronickou únavu, přičemž spojení s přírodou a chůze naboso po zemi dokáže únavu neuvěřitelně snížit. Správný spánek zajišťuje také dobré zdraví našeho zažívání, váhy a zdravé mysli.

4. Zvyšuje hladinu energie

Vysoká hladina kortizolu připravuje tělo o energii. Zatímco uzemnění pomáhá vyrovnávat hladinu kortizolu a zlepšuje spánek, automaticky zajišťuje, že se budete cítit také energičtější.

5. Snižuje bolest

Bolest je často důsledkem zánětu v těle a chronická bolest může souviset i s artritidou. Protože uzemnění pomáhá při snižování jakéhokoliv druhu zánětu, tak vám tímto může snadno pomoci zbavit se bolesti ve velké míře. Snížením zánětlivých stavů vám earthing pomůže bojovat s chronickou bolestí, která vzniká v důsledku chronických autoimunitních poruch, zranění, bolestí hlavy, menstruačních problémů a mnoha dalších.

Pokud si nejste jisti, jak začít s earthingem, začněte se každý den půl hodiny procházet po trávníku naboso. Můžete se také čas od času projít bosí k poštovní schránce, nebo při práci na zahradě a sekání trávníku být naboso. Na trhu najdete také uzemňovací podložky a uzemňovací pásky, které jsou užitečné pro lidi, kteří nemají dostatek prostoru a času na každodenní chůzi po zemi naboso.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , U.S. National Library of Medicine