5 zdravotních problémů a potraviny které je pomáhají zmírnit
Často se potýkáme s určitými zdravotními problémy kvůli nedostatku spánku, cítíme se nafouknutí, trápí nás PMS a trpíme mírným podrážděním celého těla i mysli. V takových případech můžeme místo otevírání lékárničky, vždy jíst ty správné potraviny a vhodně regulovat své biologické funkce. Bylo zjištěno, že pokud se budeme řídit jednoduchými radami „co jíst“ a „co nejíst“, můžeme svému zdraví výrazně prospět. Přečtěte si několik chytrých potravinových řešení běžných zdravotních problémů, se kterými se setkáváme v každodenním životě.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Nadýmání
Řešení 1:
O nadýmání se vždy postará konzumace vodnatého ovoce a zeleniny. Když se cítíte celí nafouknutí, konzumujte melouny a okurky, nebo konzumujte celer, abyste vyplavovali přebytečný sodík, který naše tělo zadržuje a způsobuje, že se cítíme nafouknutí.
Řešení 2:
Nadýmání je někdy známkou plynatosti břicha a nepravidelné stolice. V takových případech je třeba zatížit tělo enzymy. Pokud se cítíte nafouknutí v důsledku tvorby plynů, jezte papáje. Trávicí enzym papain obsažený v papájích, dokáže rozložit obsah bílkovin a vláknina v papájích pomáhá při protlačování potravy střevy.
2. Emocionální stres
Řešení 1:
Snídejte, abyste se na celý den dobře naladili. Zdravé snídaňové jídlo zajistí, že v poledne budete méně unavení. Optimální snídaně bohatá na celozrnné výrobky a antioxidanty dodává mozku dostatek glukózy, dostatek bílkovin, abyste neměli hlad, a reguluje hladinu cukru v krvi.
Řešení 2:
Konzumujte potraviny bohaté na selen, jako je tuňák, vejce, krůtí maso a para ořechy, abyste se udrželi v dobré kondici. Ženy, které mají nedostatek selenu, jsou náchylnější k pocitům úzkosti a deprese. Selen je totiž klíčový pro tvorbu hormonů štítné žlázy, které řídí náladu a metabolismus člověka. Nepotřebujete ho však mnoho, stačí 55 mikrogramů selenu denně, což znamená pouhých 100 gramů tuňáka.
3. Kožní problémy
Řešení 1:
Jezte cibuli. Antioxidanty a síra v cibuli pomáhají při snižování zánětů, které vedou k problémům s akné. Obsah síry v pórku, cibuli a šalvěji pomáhá při tvorbě detoxikační molekuly známé jako glutathion, která pomáhá při prevenci kožních pupínků.
Řešení 2:
Hladinu glutathionu vám může pomoci zvýšit také užívání dostatečného množství kyseliny listové, vitamínu B6 a vitamínu B12.
4. Nespavost
Řešení 1:
Dejte si i pozdě večer něco malého k jídlu. Je pravda, že se musíme vyhnout večeři pozdě večer, ale jít hladový do postele by mohlo vést ke ztrátě spánku. Chroupejte mandle a dejte si banán, nebo zkuste před spaním sníst sýr a celozrnné krekry. Tyto potraviny se v noci metabolizují pomalu a nedovolí vašemu tělu, aby během spánku hladovělo.
Řešení 2:
Přidání pár třešní nebo višní, jako součást pozdního večerního občerstvení, vám pomůže k lepšímu usínání. Pokud trpíte chronickou nespavostí, vypijte pár hodin před spaním dvě deci šťávy z višní Montmorency. Protizánětlivé vlastnosti těchto višní stimulují produkci cytokinů, které vám pomohou regulovat spánek. Bylo zjištěno, že třešně a višně mají také vysoký obsah melatoninu, což je hormon, který tělu signalizuje, že má jít spát a nějakou dobu tak zůstat.
5. Předmenstruační syndrom
Řešení:
Konzumujte potraviny bohaté na železo. Bylo zjištěno, že ženy s nízkou hladinou železa v těle jsou náchylnější k měsíčnímu depresivnímu syndromu. Pokud tedy patříte mezi ně, snězte denně 1 šálek obilovin obohacených železem, spolu s optimální dávkou špenátu a bílých fazolí. Zvykněte si jíst denně banány, protože toto ovoce je také bohaté na železo.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline