5 věcí které musíte vědět o olupování kůže na očních víčkách
Loupe se vám kůže na očních víčkách a šupinatí se? Nebojte se. Ve většině případů je to neškodné. Kontaktní dermatitida očních víček a blefaritida (zánět očních víček) jsou dva stavy, při kterých se vám může olupovat kůže na víčku. Kontaktní dermatitida je nejčastějším typem a její příčinou jsou často fyzikální a chemické dráždivé látky, kterým lze předcházet tím, že se vyhnete spouštěčům, které jsou pro vás specifické. Na druhou stranu blefaritida může být akutní nebo chronická a poměrně nepříjemná. Zde je vše, co byste měli vědět.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Co způsobuje olupování kůže na očních víčkách?
Kůže očních víček a okolí očního důlku je mnohem citlivější než kůže v jiných oblastech. To je důvod, proč se kolem očí časem nejprve objeví vrásky a kruhy pod očima. Dráždivé látky, které způsobují olupování očních víček, nemusí být dostatečně silné, aby podráždily jiné části těla, ale jsou dostatečně silné, aby podráždily okolí očí.
Mezi známé dráždivé látky patří některé druhy mýdel a čisticích prostředků, mírné kyseliny, chlór v bazénech, prach, vysoušecí prostředky a kosmetika s prošlou dobou použitelnosti. Tyto látky a mírné kyseliny mohou pocházet i z našeho šamponu, nebo z mycího prostředku na vlasy s jablečným octem, který stéká do očí. Kromě chemických spouštěčů existují i fyzikální, jako je extrémně chladné počasí, nadměrná vlhkost a silné škrábání oka a jeho okolí.
2. Jak to mám léčit?
Léčba tohoto stavu jednoduše spočívá ve vyhýbání se spouštěčům a alergenům a v dobré péči o oči. Nikdy se nedotýkejte očí špinavýma rukama. Netřete a neškrábejte si zanícené oční víčko – tím stav pouze zhoršíte. Dokud je zánět aktivní, doporučuje se vyhýbat se používání kosmetiky nebo nošení kontaktních čoček. Podle potřeby používejte ochranné brýle a v horkém počasí udržujte oči v chladu a v chladném počasí je zakryjte ze všech stran. Dodržujte správnou hygienu – nikdy si oči netřete ani se jich nedotýkejte neumytýma rukama. Léčba tohoto onemocnění spočívá nejčastěji v tom, že neděláte nic, co by příznaky zhoršilo.
3. Existují další stavy, které způsobují olupování kůže?
Ano, blefaritida je dalším onemocněním, které může způsobovat tento příznak. Bohužel má tendenci se u lidí, kteří mají zánět, opakovat. Kromě olupování kůže víček a svědění se může objevit malá boule na víčku, která je důsledkem infekce mazových žláz.
Zajímavé je, že lupy z vlasů jsou hlavním rizikovým faktorem pro vznik blefaritidy v okolí řas. V důsledku zánětu můžete mít pocit, že je v oku cizí těleso. Můžete se také setkat se zarudnutím, svěděním nebo zpěněnými slzami.
4. Jak se blefaritida léčí?
K léčbě blefaritidy musíte odstranit krustu vytvořenou kolem oka. K uvolnění vzniklých krust použijte teplý obklad nebo měkký bavlněný hadřík a dostatečně je vyčistěte čistou vodou. U chronické blefaritidy je důležité dodržovat správnou oční hygienu, nedotýkat se často očí a čistit je vodou, aby se co nejvíce zabránilo opakovanému výskytu.
U závažných případů zánětu mazových žláz vám lékař může předepsat antibiotika nebo steroidy, které pomohou infekci rychleji odstranit a zároveň vám zmírní nepříjemné bolesti. Pokud jsou jako příčina zjištěny lupy, jejich léčba pomůže, aby zmizely i oční příznaky.
5. Existují nějaké domácí prostředky?
Pokud se oční víčka neodlupují a neprojevují se pod nimi zarudnutí, nebo pokud není bolest očí nesnesitelná, je v pořádku léčit kontaktní dermatitidu očních víček i blefaritidu domácími prostředky. Přesto je třeba dát pozor: Jakýkoli příznak, který se vám zdá neobvyklý, je třeba nahlásit lékaři, protože oko je velmi citlivý orgán.
Nejprve si důkladně umyjte ruce až po lokty. Osušte je čistým hadříkem. Pomoci může měkký bavlněný hadřík namočený v teplé vodě, který jemně přiložte na oční víčka a okolí očí. Do vody nepřidávejte žádné vonné látky. Opakujte několikrát denně, dokud se nebudete cítit lépe.
K odstranění krust, které se vyskytují při blefaritidě, můžete také použít oční peeling doporučený lékařem. Pokud se olupování kůže stalo kosmetickým nebo dermatologickým problémem, navštivte lékaře, který vám poradí.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: DermNet New Zealand , National Eye Institute