5 snadných způsobů, které pomohou zmírnit nadměrnou únavu

Únava je součástí našeho životního tempa, kterého se v dnešním světě všichni účastníme. Hlubokou a dlouhotrvající únavu si většinou kvůli nabitému programu neuvědomujeme. Únavu většinou způsobuje jak vnější tlak, tak naše vnitřní pohnutky. Neustále tlačíme na plynový pedál svého těla a plníme své povinnosti po celý rok, což však s sebou nese určité důsledky.

Silný pocit únavy je často důsledkem jevu zvaného dysfunkce osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny (dysfunkce HPA osy nebo dysregulace HPA osy). Dysfunkce osy HPA byla rozpoznána lékařskými studiemi a byla spojena s mnoha zdravotními problémy, mezi které patří také obezita a závažné deprese.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co přesně je dysfunkce HPA osy?

Dysfunkce HPA osy je způsob, jakým tělo nenápadně reaguje na stres. Systém HPA strategicky pomáhá při zpomalení reakce nadledvin na stres. Moderní způsob života způsobil, že mnozí z nás vnímají chronický stav stresu, a to má dopad i na naše hormonální funkce. Když HPA osa poskytuje tělu negativní zpětnou vazbu, umožňuje tělu lépe využít omezené množství energie, které v organismu zbývá. Dysregulace HPA osy je sice vyvolána akutním stresem, ale i řada traumat, nemocí a některých infekcí může vést k tomuto jevu.

Mezi příznaky dysfunkce HPA osy patří pocit neklidu po probuzení, špatná nálada, mozková mlha, nízká odolnost vůči stresu, nesnášenlivost vůči chladu, a také větší náchylnost organismu k infekcím. Mezi další příznaky patří nízká hladina cukru v krvi, nízký krevní tlak, zažívací problémy, závratě při rychlém vstávání a chuť na cukr a kofein. Pokud tyto příznaky pozorujete po určitou dobu, doporučuje se vyhledat pomoc lékaře. Pokud si všimnete těchto příznaků, můžete také zavést změnu životního stylu, abyste snížili pocit silné únavy a chronického stresu.

Snadné tipy, kterými se můžete řídit doma a překonat únavu

Přečtěte si několik tipů, které musíte dodržovat, pokud procházíte fází chronického stresu a dlouhodobé únavy.

1. Dopřejte si dostatek odpočinku

Odpočinek neuvěřitelně obnovuje tělesné funkce. Trávení času odpočinkem a relaxací může být pro tělo povzbuzující a úžasné. Je důležité, abyste kvalitní spánek považovali za prioritu a dopřávali si ho dostatek. Večer věnujte čas přátelům a účastněte se dobrých, veselých rozhovorů. Můžete se také pokusit večer co nejdříve zhasnout světla, protože omezení působení umělého světla podporuje tvorbu přirozeného melatoninu a podporuje hluboký a dlouhý spánek.

2. Přivítejte ranní slunce

Vystavení se přirozenému světlu pomáhá regulovat přirozený cyklus spánku a bdění. Když ráno po probuzení vystavíte oči slunečnímu světlu, podpoříte tím lepší hladinu energie v těle po celý den. Vystavení se přirozenému světlu také pomáhá k větší produkci melatoninu ve večerních hodinách, který je potřebný pro kvalitní spánek. Pobyt na slunci stimuluje tvorbu vitamínu D v kůži a reguluje také různé hormonální funkce.

3. Věnujte se cvičení tak akorát

Cvičení je jistě klíčem k udržení základního celkového zdraví. Únava však může ohrozit rovnováhu vašeho těla, pokud cvičíte příliš. Pokud pociťujete chronickou únavu, necvičte déle než 45 minut. Ve skutečnosti můžete náročné cvičení nahradit i mírnějšími aktivitami, jako je chůze, strečink a jóga. Dbejte na to, abyste si po každodenním cvičení dostatečně odpočinuli.

4. Jezte výživné a zahřívající potraviny

Když jíte syrové a studené potraviny, vaše trávicí soustava je při zotavování z únavy obtížně tráví. Místo toho jezte vařená jídla, která zahřívají a jsou bohatá na živiny. Budou pro trávicí soustavu jednodušší a vaše tělo se také naplní termodynamickou energií. Konzumace a pití zahřívacích potravin také pomůže tělu vybudovat jeho energetické systémy.

5. Dopřejte si přírodní superpotraviny

Sáhněte po nezpracovaných celých potravinách a dalších přírodních superpotravinách. Vybírejte si hnědou rýži, hodně ovoce a zeleniny a do svého jídelníčku zařaďte bílkoviny a zdravé tuky. Tímto způsobem dodáte tělu dlouhotrvající energii bez výkyvů hladiny cukru v krvi. Výživná strava může zahrnovat syrové kakao, mořskou zeleninu, ořechy a ořechové máslo, orgánové maso v bio kvalitě, jako jsou játra, tmavé maso v okolí kostí a minerální sůl. Lidé se sklonem k závratím, nízkému krevnímu tlaku a chuti na kofein a cukr mohou do svého jídelníčku přidat i špetku soli.

I když se může zdát, že zdravá strava, dostatek odpočinku a spánku jsou jen základními způsoby, jak léčit únavu, jsou to změny, které můžete zařadit do svého životního stylu a vytvořit tak zdravý základ pro efektivní fungování vašeho těla a celkové zdraví. Vytvoříte tak dostatečný prostor pro to, aby se tělo začalo uzdravovat, a pomůžete si získat dostatek prospěšných účinků i při jiné léčbě.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , Healthline