5 skvělých bylin které mohou pomoci léčit vysoký krevní tlak

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je stav, kdy krev proudí cévami silněji, než je obvyklé. To způsobuje, že se cítíte více vystresovaní, zvyšuje se úzkost a vystřeluje vám krevní tlak kvůli pouhému pracovnímu vypětí. A protože věk neurčuje riziko vzniku hypertenze, není to myšlenka, kterou byste mohli nechat stranou na později.

Prvním krokem, který musíte udělat, abyste měli svůj krevní tlak pod kontrolou, je zůstat aktivní, udržovat si zdravou hmotnost a dodržovat zdravou, vyváženou stravu. Co by měla strava při hypertenzi obsahovat? Kromě snížení obsahu sodíku a nasycených tuků ve stravě vám udělá dobře, když budete používat některé bylinky jako přírodní léky. Zde je několik takových bylin, které mohou normalizovat váš krevní tlak.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Hloh

Hloh je bohatý na flavonoid kvercetin, který dokáže nejen snížit krevní tlak, ale také léčit problémy související se srdcem. Zároveň pomáhá s udržováním například nepravidelného srdečního rytmu, bolesti na hrudi, kornatění tepen a srdečního selhání.

Antioxidanty v hlohu působí tak, že rozšiřují cévy, zlepšují průtok krve a chrání cévy před poškozením. Chcete-li mít z hlohu prospěch, můžete si dát buď extrakt, nebo si vychutnat sušené plody v nápoji.

2. Česnek

Česnek obsahuje alicin, sloučeninu, která dává česneku štiplavou chuť. Kromě toho, že je to základní kuchyňská přísada, alicin rozšiřuje cévy, a tím snižuje krevní tlak u pacientů s hypertenzí. Navíc česnek snižuje hladinu špatného cholesterolu v těle, čímž vás chrání před srdečními chorobami a mrtvicí.

Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete jíst čerstvý česnek namísto zpracovaného, protože čerstvý česnek má vyšší obsah alicinu.

3. Ibišek

Odstraněním přebytečného sodíku z těla může ibišek pomoci stabilizovat váš krevní tlak. V roce 2017 byla provedena studie na mužích ve věku 30 až 65 let. Jedné skupině bylo podáváno 250 ml ibiškového čaje, zatímco placebo skupina dostávala pouze vodu. U skupiny, které byl podáván ibiškový čaj, došlo k výraznému zlepšení krevního tlaku ve srovnání se skupinou, které bylo podáváno placebo.

Pokud vám to nestačí, ibišek dokáže také snížit hladinu špatného cholesterolu v těle a léčit zažívací, zánětlivé a imunitní problémy. Extrakt z listů ibišku může také snižovat riziko vzniku rakoviny.

4. Buchu

Buchu je léčivá rostlina jihoafrického původu, o které je známo, že má vlastnosti snižující krevní tlak. Historicky se tato bylina jako diuretikum a žaludeční tonikum používala k léčbě infekcí ledvin, močových cest, kvasinkových infekcí, cystitidy, prostatitidy a zánětů. Těhotné ženy by se měly užívání buchu při léčbě hypertenze vyhnout, protože může zvýšit riziko potratu.

5. Celerové semínko

Po tisíce let se v ájurvédské medicíně používá celerové semínko při zadržování vody v těle, artritidě, nachlazení, chřipce a špatném trávení. Dnes se používá jako diuretikum, které kromě snižování krevního tlaku odstraňuje z těla přebytečnou vodu, tlumí záněty a snižuje svalové křeče.

Studie provedená na zvířatech zjistila, že extrakt z celerových semen může pomoci snížit hladinu cholesterolu a krevní tlak, a také chránit játra. Pro jeho účinky na člověka však není k dispozici dostatek důkazů.

Poznámka: Pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku, omezte příjem těchto bylin.