5 P pro zlepšení metabolismu

Náš organismus získává energii spalováním základních živin, které mu dodáváme, tedy bílkovin, sacharidů a tuků. Pokud to funguje, jsme v pohodě, aktivní a plní energie.

Jestliže začneme přibývat na váze a cítíme se unavení, pravděpodobně se něco na našem spalování neboli metabolismu něco pokazilo. V tu chvíli se teprve začneme zajímat o to, jak náš metabolismus funguje a snažíme se ho povzbudit, abychom se přebytečných kilogramů zase zbavili. Existují triky, díky nimž pomalé spalování rozhýbete, některé z nich vám přinášíme.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Pitný režim

Hodně se o něm mluví, přitom je stále hodně lidí, kteří pijí nedostatečně nebo nevhodné nápoje. Pro náš organismus je nejlepší čistá voda v množství kolem 2 litrů denně. Každý den by měl začít vypitím sklenice vlažné vody, můžete si ji ochutit pár kapkami citronu či jablečného octa. Voda aktivuje produkci žaludečních štáv, citron a jablečný ocet mají antibakteriální a detoxikační účinky. Metabolismus podporuje také zelený čaj a jeho nejčistší firma Macha.

Potraviny, které metabolismus povzbuzují

Existují potraviny, které vaše spalování zrychlují, hlavně ty, co dokáží organismus zahřát, například skořice, zázvor nebo chilli. Z potravin jsou to především ty bohaté na bílkoviny, tedy tvaroh či luštěniny. Také některé druhy zeleniny a ovoce povzbudí metabolismus: ananas, avokádo, listová zelenina nebo třeba maliny, které obsahují ketony, jež se podílejí na stavbě svalové hmoty.

Víc než to, co jíme, je ale důležitá pravidelnost, malé proce a první jídlo asi do hodiny od probuzení. Pravidlo neodcházet ráno z domova s prázdným žaludkem se rozhodně vyplatí dodržovat.

Pohyb

I když tajně doufáme, že se bez něj obejdeme, bez pohybu to dlouhodobě nepůjde. Začněte ranní rozcvičkou při otevřeném okně a vaše tělo se začne radovat. Zlepší se peristaltika střev, tělo dostane blahodárný kyslík a začne se tvořit více serotoninu, jenž způsobí vaši dobrou náladu.

Posilováním také rostou vaše svaly, které potřebují více energie, než tukové vrstvy, takže tělo musí rychleji spalovat.

Postní dny

Jeden půst v měsíci odlehčí trávicí soustavě a nastartuje metabolismus. Večer před půstem si dejte lehkou večeři, následující den pijte pouze vodu nebo ovocné a zeleninové šťávy. Večer si opět můžete dopřát něco lehce stravitelného, například lososa, který dokáže blokovat vznik nových tukových buněk.

Pohoda

Dbejte na dostatečný spánek, během něj organismus vytváří hormony, které pomáhají s metabolismem. Vyhýbejte se stresovým situacím, při nichž má tělo tendenci ukládat si tuky. Dopřejte si pobyt na slunci a čerstvém vzduchu, ten také přispívá k celkové pohodě.