5 nezdravých návyků pro vaše kosti kterým je lepší se vyhnout

Vaše kosti jsou důležité. Představte si tělo bez nich! Bylo by přinejmenším ochablé a křehké. Kosti chrání orgány, jako je srdce, mozek a plíce. Umožňují vám také chodit a sahat na předměty. Bez zdravých kostí budou každodenní činnosti trochu složitější. Co tedy děláte pro to, abyste o ně pečovali?

Na každodenních návycích záleží více, než si myslíte. Pokud si nedáte pozor, riziko problémů s kostmi se zvýší. Hlavním příkladem je osteoporóza, vysilující onemocnění, které postihuje 10% světové populace. Ženy jsou více ohroženy zejména v období menopauzy. Ve skutečnosti trpí osteoporózou 30 procent žen v menopauze.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Stejně jako většina nemocí se však problémy s kostmi neobjeví ze dne na den. Vyvíjejí se v tichosti v průběhu času. Navíc ve věku 30 let se růst kostí zastaví a poté se jejich stav začne zhoršovat.

A tady přicházíte na řadu vy. Vyhýbáním se určitým návykům je možné toto zhoršování zpomalit. Zde je uvedeno, co byste měli přestat dělat pro zdravé a spokojené kosti.

1. Pití slazených nápojů

Slazené nápoje nejsou špatné jen pro váš pas. Obsahují hodně fosforu, což je minerál, který snižuje hladinu vápníku v krvi. Fosfor také vyvolává vylučování buněk pro růst kostí, které pak snižují obsah vitamínu D, základní živiny pro zdraví kostí.

Také kofein v nich obsažený narušuje vstřebávání a vylučování vápníku. Navíc všechen ten cukr narušuje rovnováhu minerálů. To vysvětluje, proč jsou slazené nápoje spojovány se zlomeninami kyčlí u žen po menopauze. Je čas se zbavit perlivých slazených nápojů.

2. Pití příliš velkého množství kávy

Káva není v umírněné míře tím nejhorším nápojem. Tento nápoj bohatý na antioxidanty zvyšuje soustředění, motivaci a pozornost. Dokonce dokáže spalovat kalorie a odbourávat tukové buňky! Vysoké dávky kofeinu však mohou být škodlivé pro vaše kosti.

Kofein opět brání vstřebávání vápníku. Tento účinek je ještě horší u starších žen, takže na to s přibývajícím věkem pamatujte.

3. Celodenní sezení

Neaktivní životní styl vašim kostem jen škodí. To je důležité zejména v případě, že pracujete u počítače, jako většina dnešních lidí. A přestože má cvičení největší vliv v období dospívání, nikdy není pozdě na to, abyste se pořádně zapotili.

V pozdějších desetiletích života může fyzická aktivita zpomalit úbytek kostní hmoty. Je také spojena s nižším rizikem zlomenin. Nejlepších výsledků dosáhnete, když se zaměříte na cvičení s vlastní vahou, jako je rychlá chůze a posilování s činkami.

4. Kouření cigaret

Kouření neškodí jen vašemu srdci, plicím a krku. Podle časopisu International Journal of Epidemiology poškozuje také kosti. Studie prokázaly, že snižuje hustotu kostí, což je proces, ke kterému dochází až ve vyšším věku. Dohromady je to recept na velké potíže.

U žen jsou účinky ještě horší. Po zanechání kouření přetrvává u žen riziko zlomenin kostí. U mužů naopak dochází k poklesu tohoto rizika po 5 letech.

5. Nošení vysokých podpatků

Kromě rizika zakopnutí a uklouznutí jsou nejhorším nepřítelem vašich kostí vysoké podpatky. Narušují přirozený tvar těla, protože klouby a svaly se nemohou správně vyrovnat. Chodidlům, kotníkům a nohám nezbývá nic jiného než absorbovat velké množství nárazů.

Postupem času z opakované a dlouhodobé zátěže kosti slábnou. Riziko degenerace kloubů, osteoartrózy kolen a celkového oslabení kostí prudce vzroste! Dolní část těla bude navíc vystavena velké bolesti, což znepříjemní cvičení a chůzi.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: American Academy of Orthopaedic Surgeons , NIH Osteoporosis and Related Bone Disease National Resource Center