5 nejlepších potravin které zabíjejí rakovinné kmenové buňky
Hledání způsobů, jak zabít kmenové buňky rakoviny, je jedním ze svatých grálů ve výzkumu rakoviny. Ačkoli je to cílem biotechnologických společností pracujících na léčbě rakoviny, vědci již objevili dietní faktory, které mají schopnost zabíjet rakovinné kmenové buňky, alespoň u některých forem rakoviny.
Rakovinné kmenové buňky jsou zodpovědné za vznik mnoha druhů rakoviny a také za zažehnutí recidivy rakoviny po léčbě. Zde jsou hlavní potraviny, které zabíjejí rakovinné kmenové buňky…
Další zajímavé články z kategorie ZdravíZelený čaj a čaj Matcha
Zelený čaj má mnoho užitečných funkcí, včetně schopnosti zabíjet rakovinné kmenové buňky. Vědci z Nanjing Medical University a Sun Yat-Sen University Cancer Center v Číně zkoumali v laboratoři účinek polyfenolu zeleného čaje, epigalokatechin-3-gallátu (EGCG), a zjistili, že dokáže snížit růst kmenových buněk rakoviny tlustého střeva o 50 %.
EGCG navíc donutil rakovinné kmenové buňky spáchat buněčnou sebevraždu prostřednictvím procesu apoptózy. Jiná studie ze Salfordské univerzity v Anglii ukázala, že zelený čaj matcha, což je forma práškovaného čajového listu, dokáže přerušit metabolickou dráhu kmenových buněk rakoviny prsu, připravit je o energii a způsobit jejich odumření. Účinek EGCG obsaženého v zeleném čaji na cílený zásah rakovinných kmenových buněk může pomoci vysvětlit ochranné účinky čaje proti rakovině tlustého střeva a dalším druhům rakoviny.
Fialové brambory
Fialové brambory pocházející z Peru byly ceněny již starými Inky pro své výživné účinky. Obsahují bioaktivní antokyanin, modrofialový pigment, který dodává barvu také mnoha tmavým bobulím. Vědci z Penn State University zkoumali vliv fialových brambor na rakovinné kmenové buňky. V laboratoři krmili myši, u nichž je vysoké riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, každý den po dobu jednoho týdne dietním ekvivalentem jedné fialové brambory (odrůda Purple Majesty).
Účinky brambor porovnávali s účinky protizánětlivého léku Sulindac, o kterém je známo, že potlačuje polypy tlustého střeva a rozvoj rakoviny tlustého střeva. Po týdnu byla myším vyšetřena tlustá střeva. Myši krmené fialovými bramborami měly o 50 procent méně nádorů. Při podrobnějším zkoumání tkání tlustého střeva pod mikroskopem bylo zjištěno 40 procentní zvýšení počtu zabitých kmenových buněk rakoviny tlustého střeva ve srovnání se skupinou, která fialové brambory nejedla. Zjistili, že rakovinné kmenové buňky u myší krmených fialovými bramborami byly zbaveny klíčových faktorů přežití.
Když vědci myším odebrali rakovinné kmenové buňky a vystavili je působení extraktu z fialových brambor, tak zjistili, že extrakt způsobil dvaadvacetinásobné snížení agresivity v chování rakovinných kmenových buněk.
Vědci připravovali fialové brambory různými způsoby, včetně pečení, krájení na kostky a sušení mrazem, přesto se zdá, že bioaktivní složky bojující proti rakovinným kmenovým buňkám jsou stabilní i za různých podmínek a technik přípravy. Vzhledem k jejich účinkům mohou mít fialové brambory kromě úžasných barevných vlastností i jedinečné vlastnosti v boji proti rakovině, které tradiční bílé brambory nemají.
Vlašské ořechy
Vlašské ořechy jsou oblíbené stromové ořechy, které se konzumují syrové, pražené, kandované nebo dokonce nakládané. Jsou bohaté na živiny a obsahují bioaktivní látky, jako je kyselina gallová, kyselina chlorogenová a kyselina elagová. Jak již bylo popsáno dříve, konzumace vlašských ořechů je spojena se snížením rizika vzniku rakoviny tlustého střeva a také zlepšuje přežití pacientů, kteří rakovinou tlustého střeva trpí. Vědci z Ewha Womans University, Seoul National University a Sungkyunkan University v Jižní Koreji zkoumali extrakt z vlašských ořechů z hlediska jeho schopnosti zabíjet rakovinné kmenové buňky.
V laboratoři pěstovali kmenové buňky rakoviny tlustého střeva izolované od pacienta a vystavili je působení extraktu z vlašských ořechů. Po dvou dnech působení se počet rakovinných kmenových buněk ošetřených extraktem z vlašských ořechů snížil o 34 procent. Po šesti dnech došlo k ohromujícímu potlačení růstu rakovinných kmenových buněk o 86 procent. Silný účinek vlašských ořechů na rakovinné kmenové buňky by mohl pomoci vysvětlit výsledky studie 826 pacientů s rakovinou tlustého střeva ve třetím stadiu, u nichž byla v souvislosti s konzumací ořechů o 57 procent nižší pravděpodobnost úmrtí a o 42 procent nižší pravděpodobnost recidivy rakoviny. Pokud máte rakovinu tlustého střeva, konzumace vlašských ořechů vám může doslova zachránit život.
Extra panenský olivový olej
Extra panenský olivový olej obsahuje skupinu bioaktivních látek známých jako sekoiridoidy, které představují až 46 procent všech polyfenolů přítomných v olivovém oleji. Tyto přírodní chemické látky se vstřebávají v tenkém střevě a lze je detekovat v krevní plazmě a v moči, což dokazuje jejich přítomnost a dostupnost v těle.
Španělští vědci v laboratoři prokázali, že secoiridoidy z olivového oleje mohou výrazně omezit růst kmenových buněk rakoviny prsu. Když byly myším vstříknuty kmenové buňky rakoviny prsu, které byly vystaveny působení secoiridoidů, u 20 % myší se nádor nevyvinul. U 80 procent z nich, u kterých se nádory vyvinuly, byly nádory patnáctkrát menší a rostly mnohem pomaleji než neléčené buňky rakoviny prsu. Tento výsledek odpovídá potlačení kmenových buněk rakoviny prsu.
Síla působení secoiridoidů z olivového oleje na kmenové buňky byla prokázána na genetické úrovni. Po vystavení kmenových buněk rakoviny prsu bioaktivní látky změnily aktivitu 160 genů, které se podílejí na řízení kmenových buněk. Aktivita jednoho genu se snížila čtyřikrát, zatímco aktivita jiného genu, který antagonizuje rakovinné kmenové buňky, se zvýšila třináctkrát. Zdraví chránící síla extra panenského olivového oleje se nyní rozšiřuje i na cílení na nebezpečné kmenové buňky.
Další potraviny které působí na rakovinné kmenové buňky
Další pozoruhodné bioaktivní látky obsažené v potravinách mohou potlačovat rakovinné kmenové buňky. Genistein se nachází v sóji. Luteolin se vyskytuje v celeru, oreganu a tymiánu. Kvercetin se nachází v kaparech, jablkách a paprikách. Všechny tyto tři sloučeniny ničí kmenové buňky rakoviny prostaty. Luteolin je obzvláště účinný a dokáže dvacetinásobně utlumit aktivitu kmenových buněk rakoviny prostaty. Bylo také prokázáno, že bioaktivní látka zeleného čaje, EGCG, působí společně s bioaktivním kvercetinem na inhibici kmenových buněk rakoviny prostaty.
Některé bioaktivní látky hrají dvojí roli. Mohou podporovat zdravé funkce v obranném systému a zároveň bojovat proti opačnému účinku v tomtéž systému. Kyselina chlorogenová pomáhá udržovat normální krevní oběh prostřednictvím angiogeneze ve zdravých tkáních a zároveň může vyhladovět nebezpečné nádory tím, že jim přeruší přívod krve.
Podobně kyselina chlorogenová posiluje normální funkci kmenových buněk pro regeneraci orgánů, ale zároveň ochromuje rakovinné kmenové buňky. Vědci z Nihonské univerzity v Japonsku totiž zjistili, že kyselina chlorogenová blokuje geny podporující kmenové buňky rakoviny plic a tisícinásobně zvyšuje aktivitu genů, které rakovinné buňky zabíjejí. Jak tyto bioaktivní látky působí duálně, není dobře známo.
Mezi potraviny s vysokým obsahem kyseliny chlorogenové patří káva, mrkev a peckoviny, jako jsou meruňky a švestky. Vědci ze Soulské národní univerzity v Koreji zjistili, že resveratrol, bioaktivní látka obsažená v červeném víně, hroznech, arašídech, pistáciích, hořké čokoládě a brusinkách, může narušit růst kmenových buněk rakoviny prsu o 60 procent. Kyselina elagová je další bioaktivní látkou, která se zaměřuje na kmenové buňky rakoviny prsu. Mezi potraviny s vysokým obsahem kyseliny ellagové patří kaštany, ostružiny, vlašské ořechy a granátová jablka.
Potenciální role ketogenní diety
Ketogenní dieta zahrnuje stravu s vysokým obsahem tuků a velmi nízkým obsahem sacharidů, která napodobuje hladovění za účelem tvorby ketolátek v těle.
Ketony se vytvářejí z tuků uložených v těle, když nejsou k dispozici sacharidy, z nichž se při metabolismu tvoří glukóza. Ketony jsou buňkami využívány jako zdroj energie místo glukózy. Tato dietní strategie, ačkoli je obtížně udržitelná, se již desítky let používá ke kontrole epilepsie a zkoumá se, zda by mohla pomoci při léčbě glioblastomu, smrtelného nádoru mozku.
Zatímco normální zdravé buňky se mohou přizpůsobit využívání ketonů jako zdroje energie, nádorové buňky se nemohou přizpůsobit stejným způsobem, protože jsou závislé na glukóze, aby udržely své vysoké energetické nároky. Když je glukózy málo, nádory mají potíže s růstem. Ketony také narušují schopnost rakovinných buněk získávat energii, takže je pravděpodobnější, že nádory budou reagovat na léčbu, pokud pacient nasadí ketogenní dietu. U laboratorních myší s mozkovými nádory může ketogenní dieta zmenšit nádory o 50 % a prodloužit dobu přežití.
Pro zkoumání vlivu ketogenní diety na kmenové buňky glioblastomu získali vědci z Floridské univerzity v Gainesville nádorové kmenové buňky od pacientů s glioblastomem, kterým byly nádory chirurgicky odstraněny. Buňky byly pěstovány v inkubátorech s normální glukózou, nízkou glukózou nebo ketogenní dietou. V podmínkách s nízkou hladinou glukózy byla schopnost růstu kmenových buněk rakoviny mozku ve srovnání s podmínkami s normální hladinou glukózy nižší. To podporuje myšlenku, že je třeba se vyhnout konzumaci vysokého množství cukru, které může u pacientů s rakovinou stimulovat růst rakovinných kmenových buněk. Když byly buňky vystaveny působení ketolátek, vedle nízké hladiny glukózy, došlo k více než dvojnásobnému potlačení růstu glioblastomových kmenových buněk.
Glioblastom byl použit ke studiu ketogenního účinku částečně kvůli významu nádorových kmenových buněk u tohoto onemocnění. I když je tato rakovina zpočátku úspěšně odstraněna nebo léčena, kmenové buňky glioblastomu napomáhají k jeho agresivnímu návratu. Vyhýbání se přidanému cukru a dodržování ketogenní diety jsou strategie, které mohou být užitečné v boji proti nádorům mozku.
Potraviny které zabíjejí kmenové buňky rakoviny
Vaše kmenové buňky pracují stále, ale s přibývajícím věkem se jejich činnost zpomaluje a mohou potřebovat pomoc. Konzumace potravin, které mobilizují vaše kmenové buňky, může zvýšit vnitřní schopnost vašeho těla chránit a udržovat vaše orgány. Regenerativní stravování, které stimuluje kmenové buňky zevnitř, představuje zcela nový způsob uvažování při výběru potravin a nápojů, které budete denně konzumovat.
Mějte na paměti, že asijské a středomořské stravovací návyky běžně obsahují složky, které prokazatelně pomáhají vašim kmenovým buňkám. A uvědomte si, že jiné vzorce, jako je strava s vysokým obsahem tuku, soli nebo cukru, je mohou omráčit – což není něco, co byste chtěli dělat často.
Pokud bojujete s chronickým onemocněním, může být aktivace vašich kmenových buněk důležitá pro překonání poškození, které způsobuje vašim tkáním. Pokud jste prodělali infarkt nebo mrtvici, mohou vám kmenové buňky pomoci zachránit srdce a obnovit mozek. V těchto situacích je aktivace vašich kmenových buněk způsobem, jak bojovat za své zdraví, získat zpět svou sílu a udržet si své zdraví.
Pokud chcete zlepšit kondici, konzumace regeneračních potravin vám pomůže zlepšit průtok krve a mít více energie a lepší vytrvalost. Jestliže jste sportovec nebo trénujete na jakýkoli fyzický výkon, budete chtít tyto kmenové buňky získat pro budování svalů. Pokud jste ve středním věku a chcete, aby vaše tělo zůstalo mladistvé, pokud jste prodělali operaci a potřebujete se rychle uzdravit nebo pokud se zotavujete z nemoci a chcete se rychle vrátit ke zdraví, konzumace potravin, které zvyšují množství cirkulujících kmenových buněk může být jedním ze způsobů, jak dosáhnout svých cílů.
A konečně, ne všechny kmenové buňky jsou vaším přítelem. Rakovinné kmenové buňky jsou velmi nebezpečné. Pokud máte rakovinu nebo jste ji někdy měli, vaším cílem číslo jedna by mělo být tyto rakovinné kmenové buňky zničit. Zatím neexistuje žádný lék, který by to dokázal, ale roste počet potravin a jejich bioaktivních látek, které se zkoumají z hlediska jejich potlačujících účinků na rakovinné kmenové buňky. Potraviny, které se zaměřují na rakovinné kmenové buňky, naštěstí nepoškozují prospěšné kmenové buňky.