5 možných důvodů proč se vám může objevit krev ve stolici

Většina z nás dělá vše pro to, aby se tématu ohledně stolice vyhnula. A přestože to není zrovna ideální téma pro konverzaci u večeře, je odstranění tabu kolem tohoto tématu důležité ze zdravotních důvodů. Pokud si začnete ve své stolici všímat krve, musíte být schopni to probrat s lékařem a zjistit, zda se nejedná o něco, co by vás mělo znepokojovat. Krev ve stolici je skutečně známkou toho, že se něco vnitřně děje, takže by to mohlo být opravdu vážné. Zde je pět možných důvodů, proč se vám začíná objevovat krev ve stolici.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Vředy

Pokud má krev ve stolici tmavou, načernalou barvu, může to poukazovat na vřed v horní části vašeho trávicího traktu. Krev při průchodu žaludkem zčerná kvůli žaludečním kyselinám. Mnoho lidí se domnívá, že hlavní příčinou vzniku vředu je stres, ale to zdaleka není pravda. Stres může vředy zhoršit, ale málokdy k nim vede. Většinou bakterie zvaná Helicobacter pylori způsobuje infekci, která může vést ke vzniku vředu. Kouření a některé léky by také mohly způsobit vznik vředu. Peptické vředy jsou poměrně časté a měly by se snadno a rychle vyléčit pomocí léků a určitých změn životního stylu.

2. Hemoroidy

Hemoroidy, známé také jako cévní pleteně, jsou jednou z nejčastějších příčin výskytu krve ve stolici. Nepříjemné hemoroidy obvykle poznáte podle toho, že krev bude mít jasně červenou barvu. Obvykle to není nic vážného, ale může to být docela bolestivé. Když se žíly v konečníku zduří, vzniknou bolestivé a svědivé hemoroidy. Někdy je dokonce budete moci cítit na konečníku pohmatem. Lékař často okamžitě pozná, zda je máte, protože mohou být při vyšetření jasně viditelné. S krémem na hemoroidy se hemoroidální infekce obvykle velmi brzy vyřeší.

3. Anální trhliny

Anální trhliny jsou také jednou z nejčastějších příčin přítomnosti krve ve stolici, i když zároveň také jednou z nejbolestivějších. Jedná se o malé trhlinky na sliznici konečníku, které mohou být důsledkem mnoha faktorů, například porodu, zácpy nebo namáhání při vyprazdňování. Někteří lidé jsou k análním trhlinám náchylnější, protože mají pevnější svěrací svaly. To způsobuje, že se více namáhají a někdy se u nich vytvoří anální trhliny. Anální trhliny se obvykle zahojí samy, ale užívání léků proti bolesti by vám mohlo pomoci zvládnout částečně bolest. Můžete také jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny a pít hodně vody, abyste se v budoucnu vyhnuli zácpě.

4. Gastroenteritida

Pokud si všimnete krve ve stolici spolu s dalšími příznaky otravy jídlem, jako je průjem a zvracení, pak byste mohli mít právě gastroenteritidu. Ta nemusí být vždy důsledkem otravy jídlem, někdy může sliznici střev podráždit infekce způsobená bakteriemi nebo virem. Pokud máte gastroenteritidu, budete mít kromě krve ve stolici také řídkou, vodnatou stolici a můžete velmi často běhat na záchod. Často se stává, že kvůli opakovanému chození na toaletu se vám kůže kolem konečníku může podrážděním a příliš častým utíráním potrhat. To může také vést k přítomnosti krve ve stolici. Tyto příznaky obvykle během několika dní samy odezní, ale pokud máte vážné potíže, je vhodné navštívit lékaře.

5. Rakovina tlustého střeva

Většina lidí začne panikařit, když vidí krev ve stolici, protože je okamžitě napadne rakovina tlustého střeva. Je sice pravda, že krev ve stolici je příznakem kolorektálního karcinomu, ale pravděpodobnost, že by to byl právě váš případ, je velmi malá. Jedná se o rakovinu, která postihuje tlusté střevo a konečník. I když se může vyskytnout v každém věku, více než 90 % případů tvoří pacienti starší 50 let. Kolorektální karcinom se zpočátku neprojevuje žádnými viditelnými příznaky, ale později může mít za následek krvavou stolici, zácpu nebo průjem a bolesti břicha. Než se začnete obávat, že by se mohlo jednat o rakovinu tlustého střeva, navštivte svého lékaře, aby vás mohl řádně vyšetřit. Existuje mnoho běžnějších příčin proč můžete mít krev ve stolici, takže pravděpodobnost, že se jedná právě o rakovinu, je velmi malá.