5 faktorů kterými vysoký vzrůst ovlivňuje vaše zdraví

Pokud jste vysoké postavy, jste pravděpodobně zvyklí být pomocníkem při řešení všech domácích problémů, které vyžadují výšku – ať už jde o čištění stropních ventilátorů nebo vytahování nádobí z nejvyšší kuchyňské skříňky. Nemluvě o výhodě, že můžete pohodlně sledovat zápasy a koncerty, když sedíte v poslední řadě. Nicméně jakkoli může být vysoký vzrůst „atraktivní“, má určitý vliv – dobrý i špatný – na vaše zdraví. A zde jsou některé z těchto faktorů.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Zvýšené riziko rakoviny

Vysoká postava je spojena s vyšším rizikem úmrtí na rakovinu. Podle švédské studie provedené na více než 5,5 milionech účastníků, může každých 10 cm nárůstu výšky zvýšit riziko onemocnění rakovinou o 18% u žen a o 11% u mužů. Zvýšená výška je spojena s rakovinou prostaty u mužů a rakovinou prsu u žen. Neznamená to však, že by výška přímo souvisela s rakovinou, protože je ještě příliš brzy na to, aby se dalo říci, že výška zvyšuje riziko rakoviny. I když jste vysocí, můžete pro snížení rizika vzniku rakoviny udělat určité kroky, například pravidelně cvičit a jíst vyváženou stravu.

2. Vyšší riziko fibrilace síní

U vysokých lidí je zvýšené riziko fibrilace síní, což je stav, který vede k nepravidelné, zrychlené srdeční frekvenci a špatnému průtoku krve. Dalším onemocněním souvisejícím se srdcem, které je údajně u vysokých jedinců časté, je Marfanův syndrom. Některé studie také uvádějí, že vysoký vzrůst je spojen s vyšším rizikem žilní tromboembolie, což je stav, který je třetí nejčastější příčinou srdečního infarktu a mrtvice. Vysoká postava však neznamená riziko všech srdečních onemocnění. Ve skutečnosti zvýšená výška snižuje riziko stavů, jako je městnavé srdeční selhání, ischemická choroba srdeční a případně kalcifikace aortální chlopně.

3. Snížené riziko Alzheimerovy choroby

Pokud je vaše výška vyšší než 179,7 cm, máte ve srovnání s nižšími muži snížené riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Podle studie mají vysocí lidé o 59% nižší riziko vzniku neurokognitivních poruch včetně Alzheimerovy choroby a demence.

4. Nižší riziko revmatoidní artritidy

Podle nejnovějších studií je výška nepřímo úměrná zhoršené funkci kloubů. To znamená, že větší výška snižuje riziko vzniku artritidy a zlepšuje funkci svalů a kloubů. U nižších lidí je tedy vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine revmatoidní artritida a budou trpět bolestmi kloubů, než u jejich vysokých protějšků.

5. Kratší délka života

Je to oficiální – nízcí lidé podle dostupných údajů žijí déle než ti vysocí! Lidé malého vzrůstu jsou nositeli určitého genotypu FOXO3, který je spojen s délkou života. Takže vyšší lidé mohou mít kratší délku života než ti nižší.

Tyto studie však nejsou zcela jednoznačné, aby dostatečně prokázaly, že vysoký vzrůst ovlivňuje vaše zdraví. Takže i když máte snížené riziko některých onemocnění, neznamená to, že se musíte vzdát zdravého stravování. Zdravá strava a kondiční trénink vám do značné míry pomohou udržet se v dobré kondici a bez nemocí.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Time.com , Times of India