5 důvodů proč se nejste schopni zbavit břišního tuku

Zmenšení obvodu pasu a zpevnění břicha je pro většinu lidí s nadváhou pravděpodobně jedním z největších hnacích faktorů, které je nutí dřít v posilovně. Na základě všech svých výzkumů dobře víte, že výběr zdravých potravin a pravidelné cvičení vás k tomu mohou dovést. Někdy se však zdá, že bez ohledu na to, jak usilovně a dlouho na sobě pracujete, tvrdohlavý břišní tuk snad nikdy nezmizí. Zde je 5 důvodů, proč se většině lidí nedaří zbavit se břišního tuku.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Vaše hormony

I když se možná tlučete do hlavy, že nejste schopni vést zdravější životní styl, viníkem vašeho břišního tuku mohou být hormony. To platí spíše pro muže než pro ženy. S přibývajícím věkem se u mužů začíná snižovat hladina testosteronu, což může mít za následek zvětšování tukových buněk v oblasti břicha.

Testosteron brání jejich zvětšování, takže s jeho úbytkem je snazší přibrat na objemu břicha. Pokud jde o ženy, když jsou mladší, tělo ukládá tuk kolem boků a stehen z důvodů plození dětí. U starších žen, které prošly menopauzou, má tuk tendenci se kvůli změnám hladiny estrogenu přemisťovat do oblasti břicha. Jednoduchým řešením je zdravě se stravovat a provádět odporový trénink.

2. Kalorie z nesprávných zdrojů

Nejde jen o to, kolik kalorií zkonzumujete. Musíte se také podívat, odkud tyto kalorie pocházejí. I když kontrolujete příjem kalorií a cvičíte šest dní v týdnu, pokud kalorie pocházejí z nezdravých potravin, může být obtížnější změnit celkovou hmotnost a množství břišního tuku.

Konzumace stravy s vysokým obsahem cukru, rafinovaných sacharidů a alkoholu může vést ke ztučnění jater a nárůstu hmotnosti a objemu v oblasti břicha. Pokud to s redukcí břišního tuku myslíte vážně, musíte skutečně zapracovat na omezení cukru a rafinovaných sacharidů. Jezte pravidelně tři jídla denně a zařaďte do nich bílkoviny, komplexní sacharidy a zdravé tuky, které zvýší pocit sytosti.

3. Příliš mnoho alkoholu

Začíná to jen pár skleničkami o víkendu s přáteli, a než se nadějete, vypijete celou bednu piva. Společenský život a pití alkoholu jsou neoddělitelně spjaty, takže pro většinu lidí je těžké vzdát se, nebo omezit příjem alkoholu.

Každý alkoholický nápoj může mít více než 240 kalorií, což je stejné množství jako kousek pizzy nebo tabulka čokolády. Pokud si dáte čtyři nebo více nápojů, znamená to, že do svého jídelníčku přidáte obrovské množství kalorií – 956 nebo více. Pokud celý týden tvrdě makáte v posilovně, abyste se zbavili břicha, nenechte se několika drinky rozhodit. Omezte konzumaci alkoholu na 1-2 nápoje týdně.

4. Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha může být příčinou toho, že se vám nedaří zhubnout, zejména u žen. Hormonální nerovnováha, například nerovnováha estrogenů a androgenů, může zvýšit pravděpodobnost ztluštění v oblasti břicha. Jednou z běžných hormonálních poruch je syndrom polycystických vaječníků (PCOS), který se vyznačuje několika příznaky způsobenými vysokou hladinou androgenů neboli „mužských“ hormonů.

PCOS může být zodpovědný za inzulinovou rezistenci, kdy se glukóza nakonec ukládá v tukových buňkách, místo aby byla využita k výrobě energie. Pokud si myslíte, že děláte všechno správně, a přesto se vám nedaří zhubnout, poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, zda u vás nedochází k hormonální nerovnováze.

5. Zaměřujete se na jednu věc

Média ráda mluví o tom, jak celebrity získaly své vypracované břišní svaly tím, že každý den dělaly stovky sklapovaček. I když je možné dělat tolik sklapovaček, nikdo vám už neřekne o dalších změnách ve stravování a životním stylu, které jsou nutné k získání břišních svalů. To v lidech vytváří dojem, že budování břišních svalů je jen o dělání co největšího počtu sklapovaček.

Ale věda si dovoluje nesouhlasit. Hubnutí nelze zaměřit pouze na jednu konkrétní oblast těla. Posilování břicha a břišních svalů může pomoci zpevnit a vyrýsovat svaly v oblasti břicha, ale pokud nesnížíte celkové procento tělesného tuku, budou vaše břišní svaly skryté pod vrstvou tuku. Neomezujte se pouze na cviky na břicho. Cviky na procvičení celého těla jsou pro redukci tuku, včetně břišního tuku mnohem účinnější.