5 důvodů proč byste neměli vyřadit sacharidy z jídelníčku

Pokud cvičíte nebo držíte dietu, abyste zhubli, pak je jisté, že jste ze svého jídelníčku vyřadili sacharidy. Možná držíte nízkosacharidovou dietu nebo dietu bez sacharidů, případně sacharidy vynecháváte po určitou dobu během dne. I když jste to dosud neudělali, je možné, že se nakonec budete cítit provinile pokaždé, když si dáte těstoviny, kousek pizzy nebo chleba. Je to proto, že nám bylo vnuceno přesvědčení, že sacharidy jsou největším nepřítelem našeho těla, pokud chceme vést zdravý život. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Sacharidy jsou ve skutečnosti nezbytnou součástí naší stravy. Vaše tělo potřebuje sacharidy jako palivo pro různé činnosti, které během dne vykonává.

Pokud budete jíst správné druhy sacharidů správným způsobem, můžete být zdraví a budete schopni účinně hubnout. Vyřazení sacharidů z jídelníčku může ve skutečnosti narušit váš plán hubnutí a velmi ztížit shazování nadbytečných kilogramů. Vaše tělo vám vysílá signály, pokud máte sacharidů příliš málo. Pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků, pak byste měli vědět, že je čas, abyste zvýšili příjem sacharidů.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Mozková mlha

Váš mozek je jedním z nejdůležitějších orgánů vašeho těla a glukóza je jediným zdrojem paliva, které dokáže rozložit a využít. Pokud váš mozek nemá dostatek glukózy, nemůže správně fungovat, což má za následek mozkovou mlhu, duševní únavu, potíže se soustředěním, špatnou náladu, zpomalené intelektuální zpracování a špatnou paměť. Vzhledem k tomu, že glukóza pochází ze sacharidů, potřebujete pro optimální fungování mozku přijímat určité množství sacharidů každé 4 hodiny.

2. Únava po ranním probuzení

Když si v noci dobře odpočinete, měli byste se v ideálním případě probudit svěží a plní energie. A pokud tomu tak není, znamená to, že vaše tělo nedostává dostatek glukózy pro podporu svých funkcí. Když odpočíváte, vaše tělo vykonává všechny nezbytné regenerační funkce, ale potřebuje k tomu zásobu glukózy. Potřebuje také glukózu, aby vám poskytlo dostatek energie a vy jste se mohli probudit s pocitem svěžesti. Dbejte na to, abyste měli během dne dostatek sacharidů, aby vaše tělo mělo v noci stálou zásobu glukózy.

3. Neustálá únava

Sacharidy se štěpí na glukózu, která je pro vaše tělo zdrojem energie. Některé z přijatých sacharidů se okamžitě využijí k uspokojení aktuální energetické potřeby, zatímco jiné se ukládají pro pozdější použití. Když však vaše tělo nemá dostatek glukózy, můžete se nakonec cítit neustále unavení a letargičtí. Po konzumaci některých sacharidů se budete cítit energičtěji.

4. Rychlá únava při cvičení

Cvičení je určeno k tomu, aby vás unavilo, ale až poté, co se dosti namáháte. Pokud se velmi rychle unavíte, může být na vině nedostatek sacharidů. Pokud budete pokračovat ve cvičení i přesto, že máte v těle méně sacharidů, je možné, že po skončení cvičení nebudete schopni efektivně regenerovat. Před každým tréninkem si vždy dejte komplexní sacharidy, abyste byli při tréninku plní energie.

5. Časté bolesti hlavy

Bolesti hlavy můžete mít z různých důvodů a jedním z nich je nízká hladina cukru v krvi. Jakmile stabilizujete hladinu cukru v krvi konzumací některých sacharidů, bolest hlavy by měla zmizet. A s doplněním sacharidů nečekejte vždy až na poslední chvíli. Sacharidy si vždy dopřávejte v mírném množství v průběhu celého dne v intervalu 3 až 4 hodin.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Mayo Clinic