5 častých důvodů proč vaše rostliny vadnou nebo žloutnou

Stejně jako ostatní živé bytosti, i rostliny potřebují náležitou péči. Ačkoli není obtížné je zalévat a pěstovat v místnosti, rozhodně je obtížné jim poskytnout správné množství vody, slunečního světla a dostatek potřebných živin.

Někdy se může stát, že i přes veškerou snahu vaše rostlina zbledne a začne odumírat. To může být způsobeno škůdci nebo použitím nevhodné zeminy. V závislosti na ročním období se také mění požadavky rostlin. Pokud je budete držet na přímém slunci i v létě, neprospějete jim. Zde je uvedeno 5 častých důvodů, proč mohou vaše rostliny žloutnout a chřadnout, nebo dokonce uhynout.

1. Přelévání nebo nedostatečné zalévání

Pokud se listy vašich pokojových rostlin zdají být žluté a povadlé, znamená to, že rostliny příliš zaléváte. Zalévání rostlin příliš velkým množstvím vody jim nepomáhá k rychlejšímu a lepšímu růstu. Místo toho rostlinu utopíte a navíc jí uhnijí kořeny, protože příliš mnoho vody zadržuje půda. Tento problém vyřešte přidáním písku k rostlině, který podpoří odtok vody, a zalévejte rostlinu podle toho, kolik vody potřebuje.

Stejně tak může nedostatečné zalévání způsobit, že listy rostliny budou suché a křehké, a navíc se zbarví do žluta. Rostlinu pravidelně zalévejte, abyste zabránili jejímu vysychání.

2. Používání nesprávné půdy

Každá rostlina vyžaduje jiný typ půdy, aby mohla růst a prospívat. Zatímco některé druhy rostlin, například kaktusy, potřebují rychle odtékající půdu, která nezadržuje vodu, jiné potřebují hustou půdu, která vodu zadrží. Stejně jako listy i kořeny potřebují správné množství živin, vody a vzduchu, aby se jim dařilo. Pokud jsou kořeny silné, rostlina bude zdravá.

Pro pokojové rostliny je vhodná obyčejná zemina do květináčů. Nepoužívejte však těžkou zeminu, protože by se k jejím kořenům nemusel dostat vzduch a zadržovala by příliš mnoho vody, což by mohlo způsobit uhnívání kořenů. Půda po určité době ztrácí své živiny. Pravidelná výměna půdy může rostlině pomoci přežít, protože z ní přijímá potřebné živiny. Při nedostatku živin, ať už jde o železo, vápník, draslík nebo dusík, listy rostlin žloutnou.

3. Ignorování škůdců

Rostlinám škodí pavouci, mouční brouci, svilušky a blanokřídlí. Zatímco někteří z nich šíří choroby, jiní škůdci se živí listy a na listech si rovněž můžete všimnout malých hrbolků.

Hmyz, jako jsou berušky, je pro rostliny prospěšný, protože vám může pomoci zbavit se ničivých škůdců tím, že se jimi živí. Škůdců se můžete zbavit také zředěním koncentrátu neemu ve vodě a postřikem rostlin. Alternativně lze použít i neemový olej.

4. Příliš mnoho nebo naopak málo světla

Rostliny potřebují k fotosyntéze sluneční světlo. Potřeba slunečního světla se však u jednotlivých rostlin liší. Rajčata, okurky a kaktusy potřebují mnohem více slunečního světla než brokolice, begonie a salátová zelenina.

Pokojovou rostlinu uchovávejte na místě, které není ani příliš horké, ani příliš chladné. Umístění měňte v závislosti na požadavcích rostliny. Pokud se listy zdají být hnědé, rostlina dostává příliš mnoho slunečního světla. Pokud jsou naopak listy bledé, malé a rostlina se sklání ke zdroji světla, znamená to, že nemá dostatek slunečního světla.

5. Příliš mnoho nebo žádné hnojivo

Přehnojení může rostlinu zahubit a nedostatečné hnojení jí neposkytne dodatečnou dávku živin, kterou potřebuje k růstu a udržení zdraví. Příliš mnoho hnojiva může způsobit, že listy změknou a rostlina může zvadnout, i když ji dobře zaléváte. Pokud jsou listy vaší rostliny bledé a malé, nedostává se jí dostatek hnojiva.

Poznámka: Vyvarujte se pravidelné změny stanoviště pokojových rostlin. Potřebují čas, aby si zvykly na své okolí, a změna umístění jim může způsobit stres.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: The Spruce