5 běžných zdravotních příznaků které nesmíte ignorovat

Když vás bolí hlava, snažíte se nejprve zjistit příčinu a poté si vzít léky nebo hledat jiné způsoby, jak bolest hlavy vyléčit. Bolest hlavy však není skutečným problémem. Skutečnou příčinou mohou být základní zdravotní problémy, které je třeba řešit.

Vaše tělo je skvěle uzpůsobeno k tomu, aby vám dávalo indicie, pokud jste dostatečně chytří na to, abyste si jich všimli a podnikli příslušné kroky. Mnoho takových indicií může být méně zjevných, ale mohou být známkou něčeho závažnějšího. Zde je několik běžných příznaků, kterým musíte věnovat pozornost a udělat to, co je třeba.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

1. Bledé, studené ruce a dušnost

Někdy si můžete všimnout, že vaše ruce jsou bledé a studené. Můžete také pociťovat dušnost, závratě nebo slabost. To může být známkou anémie, která vzniká, když nemáte dostatek červených krvinek nebo když červené krvinky nefungují správně.

Anémie z nedostatku železa je nejčastějším typem anémie, ke které dochází v důsledku nedostatku obsahu železa ve vašem těle. Ačkoli k nedostatku železa obvykle dochází v důsledku ztráty krve, může být také způsoben špatným vstřebáváním železa. Železo je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu v červených krvinkách, které přenášejí kyslík z plic do tkání po celém těle.

Nedostatek železa způsobuje, že vaše krvinky omezují prokrvení končetin, jako jsou ruce a nohy. Vaše tělo tak přečerpává krev do důležitějších orgánů vašeho těla, jako je srdce a mozek. Snížená hladina kyslíku přirozeně způsobuje dušnost, zejména při namáhavých činnostech.

Co byste měli udělat

Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, zda netrpíte anémií z nedostatku železa. Zvažte konzumaci potravin bohatých na železo, jako jsou listová zelenina, ořechy, čočka, rozinky a červené maso. Lékař vám také může doporučit doplňky stravy obsahující železo.

2. Neustále máte pocity horka

Pocit horka je někdy normální. Pokud se však cítíte horká stále, a to ani ne kvůli menopauze, může to znamenat, že se vaše tělo přehřívá. Tělo normálního, zdravého člověka funguje nejlépe při vnitřní teplotě kolem 37 °C. Každý člověk má však svou vlastní individuální „normální“ tělesnou teplotu, která může být o něco vyšší nebo nižší.

Nadměrné tělesné teplo po delší dobu není pro tělo dobré, protože přílišné teplo může poškodit mozek a další životně důležité orgány. Lidské tělo má svůj vlastní přirozený ochlazovací systém v podobě pocení, který tělo ochlazuje, když jeho teplota stoupá. Pokud se pocením dostatečně neochladíte, hrozí vám onemocnění z horka zvané hypertermie.

Co byste měli udělat

Nejlepším způsobem ochrany před hypertermií je klimatizace. Zásadní je vyhýbat se přímému slunci a zdržovat se v chladnějších prostorách. Pijte tekutiny, například vodu, jemnou kokosovou vodu a čerstvé ovocné šťávy. Vyhýbejte se potravinám a nápojům způsobujícím horko, jako je kofein a limonády.

3. Kovová chuť v ústech

Někteří lidé mohou pociťovat zvláštní kovovou chuť v ústech, jako by si na jazyk položili minci. Tato častá potíž může být způsobena mnoha důvody, například léky, které užíváte, nebo problémy se zuby. K této podivné chuti v ústech může přispět i nedostatečný příjem vody. Často však může být kovová chuť v ústech příznakem onemocnění dásní.

Některé infekce dutiny ústní, jako je zánět dásní a parodontitida, mohou mít za následek otok a krvácení vašich dásní. Protože krev obsahuje železo, můžete při krvácení dásní pociťovat kovovou chuť. Pokud ji ignorujete, může to vést k těžkému zánětu dásní a nakonec ke ztrátě zubů.

Co byste měli udělat

Navštivte svého zubního lékaře, abyste se dostali ke kořeni problému. Udržování ústní hygieny je pro celkové zdraví zásadní. Dbejte také na to, abyste si zuby čistili alespoň dvakrát denně měkkým kartáčkem malými krouživými pohyby, a jednou denně používejte zubní nit. V pravidelných intervalech popíjejte vodu, abyste odplavovali případný zápach a ústní bakterie.

4. Řídké obočí

Řídké obočí a někdy i řasy mohou být příznakem problémů se štítnou žlázou. Štítná žláza umístěná v oblasti krku hraje zásadní roli při udržování zdraví tkání a vlasů v celém těle.

Poruchy štítné žlázy ovlivňují vlasové folikuly a madaróza (absence nebo ztráta řas a někdy i obočí) je způsobena v důsledku poruch kinetiky vlasových buněk. Hypotyreóza je spojena s generalizovaným vypadáváním vlasů pravděpodobně v důsledku hrubých, matných a lámavých vlasů se sníženým průměrem. Může také dojít k úplné ztrátě obočí a řas.

Co byste měli udělat

Co nejdříve se poraďte se svým lékařem a nechte si udělat krevní test, abyste zjistili, zda vaše štítná žláza funguje normálně. Lékaři vám mohou předepsat syntetické hormony k obnovení normálního stavu.

5. Chuť na sladké

Jedním z běžných problémů, které může dehydratace způsobit, je chuť na sladké. Když máte žízeň, často pociťujete nutkání vyhledat jídlo. Je to proto, že dehydratace aktivuje jak centra hladu, tak centra žízně v mozkovém hypotalamu. Nedostatečné uvědomění se obecně připisuje neschopnosti rozlišovat mezi žízní a hladem. Kromě vyvolání žízně a hladu má dehydratace za následek také změnu objemu mozku.

Dehydratace narušuje hladinu serotoninu v mozku, což má za následek nedostatek pocitu sytosti. Nízká hladina serotoninu často vyvolává touhu jíst více a má za následek chuť na sladké.

Co byste měli udělat

Rehydratace organismu pomocí zdravých tekutin, jako je voda, čerstvé ovocné šťávy a koktejly, musí být vaší prioritou. Vyhněte se syceným a energetickým nápojům, protože vás mohou dále dehydratovat. Konzumujte ovoce, které obsahuje hodně vody, například meloun, ananas a další.