4 jednoduché návody na detoxikaci které pročistí vaše tělo

Lékařská komunita se často rozchází v názorech na detoxikaci a na to, zda přináší požadované výsledky. Zdá se, že alternativní medicína může fungovat, ale jen do určité míry. Některé ájurvédské texty doporučují různé metody, od půstu k pročištění trávicího ústrojí až po neti hrnec na dutiny.

Detoxikaci lze provádět buď prostřednictvím jídla, tekutin, masáží nebo očistných kúr. Než však začnete dodržovat jakoukoliv detoxikační rutinu, ujistěte se, zda nemáte již existující zdravotní potíže, které by mohly detoxikaci narušit a učinit ji pro vás nebezpečnou. Například lidé, kteří se zotavují ze žloutenky, by neměli podstupovat detox jater.

Detoxikace se mohou zaměřit na tělo obecně nebo na konkrétní systémy. Zde si probereme 4 konkrétní detoxikační plány pro 4 různé tělesné soustavy – trávicí soustavu, ledviny a vylučovací soustavu, játra a lymfatickou soustavu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Detoxikace ledvin

Ledviny jsou přirozeným detoxikačním filtrem našeho těla a dostávají svůj podíl toxických chemikálií. Alkohol a některé těžké kovy jsou pro ledviny velmi škodlivé. Proto je dobré podstoupit detoxikaci co nejčastěji.

Existují různé typy detoxikace ledvin a většina z nich funguje tak, že odstraňuje toxické chemické látky a vyplavuje je močí. Zde je ukázka, jak na detoxikaci ledvin pomocí kořene hortenzie, který najdete v obchodech s přírodními produkty pro zdraví.

Smíchejte 250 ml jablečné šťávy s 20 kapkami extraktu z kořene hortenzie.
Začněte den tímto nápojem, který pročistí vaše ledviny.
Také jezte meloun tak často, jak jen můžete.

Poznámka: Nezapomeňte to udělat ve volném čase, protože kvůli vysokému obsahu vody v ovoci mohou být časté návštěvy toalety nezbytné. Rovněž vzhledem k obsahu cukru v ovoci a vysokému množství vody vylučované močí, může dojít k přetížení inzulínem nebo k šoku. Diabetici a lidé s vysokým krevním tlakem by se tedy měli této detoxikaci vyhnout.

2. Detoxikace jater

Po ledvinách nesou hlavní část všech chemických látek z potravin, které sníte, játra. Kultura rychlého občerstvení podporuje syndrom ztučnělých jater, protože se v játrech začne hromadit více tuků. Játra navíc slouží také jako filtr pro všechny bakterie vstřebané ve střevech, než se dostanou do krevního oběhu. Detoxikace jater jednou za čas tedy nemusí být špatný nápad, ale je lepší ji provádět často a pravidelně.

Jezte potraviny bohaté na glutathion, jako jsou mléčné výrobky, vejce a maso, které působí jako přirozený ochránce jater.

Sáhněte po potravinách bohatých na antioxidanty, jako jsou pomeranče, bobuloviny a brukvovité plodiny, jako jsou zelí, kapusta, květák, ředkev nebo brokolice, které játrům dodají antioxidační vzpruhu.

3. Detoxikace lymfatické soustavy

Lymfatický systém hraje v těle klíčovou roli, protože odstraňuje škodlivé odpadní látky z tkání a vylučuje je z těla. Lokalizuje infekce a zabraňuje šíření bakterií do celého těla. Ve skutečnosti jsou všechny vřídky, které se vám objeví, často dílem lymfatických uzlin.

Detoxikace lymfatického systému může pomoci odplavit veškeré zbytky mikrobů a toxických chemických látek, které se ve vašem těle mohly časem nahromadit. Díky lepšímu prokrvení lymfatického systému se váš imunitní systém povzbudí a vy se budete cítit plní energie.

Manuální lymfodrenáž je masážní terapie vynalezená ve 30. letech 20. století, která pomáhá zlepšit cirkulaci v této soustavě. Variantu této masáže můžete provádět přímo doma. Zde je návod, jak na to:

Umístěte si prsty pod ucho a provádějte masáž směrem dolů, dokud nedosáhnete ramen.

Tento úkon opakujte asi desetkrát.

Pokud chcete provést lymfatickou detoxikaci celého těla, zajděte si na švédskou masáž, případně na jinou masáž hlubokých tkání.

4. Detoxikace střev

Spojení mezi střevy a stavy, jako jsou alergie, imunita, a dokonce i naše nálada, jsme teprve začali chápat. Detoxikace střev obnovuje zdravou rovnováhu flóry, snižuje nadýmání a dodává pocit energie.

Jezte potraviny bohaté na vlákninu, protože pomáhají účinně odstraňovat odpadní látky z tlustého střeva.

Rozmíchejte 1 polévkovou lžíci aktivního uhlí ve vysoké sklenici vody a vypijte ji. Aktivní uhlí se často používá k rychlému odstranění toxinů a občas i jedovatých látek.

Kostní vývar si můžete vyrobit doma vařením zbytků kostí po dobu 12 hodin, nebo déle. Vývar obsahuje želatinu a kolagen, které opravují a léčí střevní výstelku zevnitř.

Zdravé stravovací návyky spolu s omezeným vystavením škodlivinám vám mohou pomoci udržet se v dobré kondici. Detoxikace jednou za několik týdnů může tyto systémy resetovat, ale nejlepší způsob, jak je dlouhodobě udržet, je dobře jíst, odpočívat a dostatečně cvičit, aby se toxiny vyplavovaly z těla přirozenou cestou.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today