4 důvody proč vám hrozí nedostatek vitamínů a minerálů v těle

Vitamíny a minerály jsou pro vaše tělo nesmírně důležité, protože se podílejí na různých fyziologických procesech, které v těle probíhají, a pomáhají tělu optimálně fungovat. Nedostatek vitamínů a minerálů je v dnešní době mnohem častější, než jste si možná uvědomovali. Lidé znají běžné nedostatky, jako je nedostatek vitamínu D, omega-3 mastných kyselin a vlákniny, ale existuje mnoho dalších nedostatků, které jsou stejně časté jako tyto nedostatky. Zdá se, že lidé neberou ostatní nedostatky vážně, protože se o nich často nemluví. Mohou však mít vážné negativní dopady na vaše zdraví. Některé nedostatky mohou zhoršit fungování vašeho imunitního systému, některé mohou ovlivnit váš cyklus spánku a bdění a některé mohou dokonce ovlivnit vaši schopnost účinně metabolizovat potraviny.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Hlavní nedostatky, které mohou poškodit vaše zdraví

Mezi hlavní nedostatky, které mohou vážně ovlivnit vaše zdraví, patří nedostatek hořčíku, selenu, železa, zinku a vitamínu B12. Pokud máte v těle nízkou hladinu hořčíku, můžete trpět astmatem, migrénami, zácpou, špatným spánkem, bolestmi svalů a syndromem neklidných nohou. Nedostatek selenu může mít za následek bolestivost svalů. Nízká hladina železa v těle může mít za následek anémii, únavu, nekvalitní spánek, úzkost, depresi, bolestivost jazyka, bolesti svalů a pálení žáhy. Nedostatek zinku může mít za následek opakující se a přetrvávající vředy v ústech, duševní únavu, vyrážky, špatné hojení ran a dokonce i šeroslepost. A nedostatek vitamínu B12 může vést k úzkosti, depresi, ztrátě paměti, únavě a neuropatiím.

Proč můžete být ohroženi nedostatkem vitamínů a minerálů a co s tím můžete dělat?

Nedokážete si ani představit, že byste se cítili zdraví a plní energie, pokud nemáte v těle správné množství vitamínů a minerálů, protože jejich nedostatek může vést k tomu, že se celý váš systém rozsype. Možná máte pocit, že takovým nedostatkem nikdy nemůžete trpět, protože děláte všechno správně. Ale je to tak? Existuje mnoho důvodů, proč byste mohli ohrožovat své zdraví, aniž byste o tom věděli, a znalost toho, jaké to jsou, vám může pomoci lépe posoudit své zdraví. Zde jsou některé z důvodů, proč byste mohli být ohroženi nedostatkem vitaminů a minerálních látek.

1. Rafinované potraviny a cukry tvoří velkou část vaší stravy

Rafinované potraviny a cukry jsou samy o sobě velmi nezdravé, protože postrádají živiny a jsou plné chemických látek, které poškozují vaše zdraví. A zároveň obsahují i produkty, které brání vstřebávání živin a brzdí váš metabolismus. Udělejte krok zpět a zhodnoťte svůj jídelníček. Pokud rafinované potraviny a cukry tvoří velkou část vašeho jídelníčku, měli byste se pokusit konzumovat jich co nejméně. Místo toho jezte více ovoce, tmavé listové zeleniny, tučných ryb, ořechů, semínek a bio masa.

2. Jíte hodně obilovin

Možná si myslíte, že obiloviny jsou pro vás mimořádně prospěšné díky obsahu vlákniny. A to také jsou. Ale i dobrých věcí je příliš mnoho špatně. Pokud konzumujete příliš mnoho obilovin, může se vám to vymstít, protože to může zabránit vstřebávání živin. Měli byste se snažit udržet si malé porce a měli byste se co nejvíce držet bezlepkových obilovin. Můžete se pokusit získat sacharidy z jiných zdrojů, jako jsou luštěniny, ořechy a semínka. I s jejich konzumací však musíte být opatrní, protože příliš mnoho ořechů, semínek nebo luštěnin má podobný účinek.

3. Zelenina a ovoce, které jíte, postrádají živiny

I když do svého jídelníčku zařadíte dostatek ovoce a zeleniny, může se stát, že budete mít nedostatek živin, protože toto ovoce a zelenina mohou být pěstovány v půdě s nedostatkem živin. Musíte si dávat větší pozor na to, odkud vaše potraviny pocházejí. Kupujte více biopotravin a snažte se je nakupovat od místních zemědělců, kteří obvykle pěstují své plodiny na půdě bohatší na živiny.

4. Vaše střeva nemají zdravý mikrobiom

Vaše střeva jsou domovem mnoha druhů bakterií. Ačkoli některé z nich mohou být škodlivé, většina z nich vám nabízí řadu zdravotních výhod a ve střevech se vyskytují přirozeně. Tyto bakterie vám pomáhají trávit potravu, kterou jíte, a vstřebávat živiny. Pomáhají také odstraňovat škodlivé produkty, které vaše tělo nepotřebuje. Aby byla vaše střeva zdravá, musí být hladina dobrých a špatných bakterií v rovnováze. Pokud máte přemnožený špatný druh bakterií, může to vést k četným gastrointestinálním problémům a může to bránit dostatečnému vstřebávání živin. Měli byste si zvyknout doplňovat svůj zdravý mikrobiom pomocí prebiotik a probiotik. Dobrým zdrojem probiotik jsou kvašené potraviny, jako je kefír, kimči, jogurt a kysané zelí.