4 důvody které vysvětlují proč by dítě nemělo spát na boku

I když existují dobré a špatné polohy pro spaní matek během těhotenství, i děti mladší jednoho roku musejí být naučeny spát určitým způsobem.

Pro vaše dítě není dobré spát na boku po dlouhou dobu – protože spánek vašeho dítěte je prodloužený, ležení na jednom boku má za následek některé negativní účinky.

Existují různé zdravotní potíže spojené s dětmi, které vznikají, když jsou děti naučeny spát na jednom boku. Tyto stavy způsobují, že spánek na boku je pro dítě nebezpečný.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

1. Riziko SIDS

Riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) je u dětí spících na jednom boku dvojnásobné ve srovnání s dětmi, které spí na zádech. Je to proto, že při spánku na boku se kojenec může snadno převalit na břicho. Riziko je vyšší mezi 1. a 4. měsícem života, ale snižuje se, jakmile se dítě naučí samo přetáčet, tedy zhruba kolem 6 měsíců.

2. Fenomén změny barvy Harlekýna

Harlekýnová změna barvy, nazývaná také unilaterální erytém obličeje, je neškodná. Než začnete hledat na Googlu – tento stav zahrnuje zčervenání kůže na spící straně dítěte. Jedna strana vašeho dítěte zčervená nebo zrůžoví, zatímco na druhé straně zůstává barva kůže stejná.

Ano, vaše dítě bude výrazně vypadat napůl červené nebo narůžovělé. Není se však čeho obávat, protože zarudnutí během několika minut zmizí, pokud je dítě otočeno na záda a nebude nadále spát na boku. Vysvětluje se to jako nahromadění červených krvinek na jedné straně v důsledku gravitace, zatímco dítě spí v jedné poloze po celé hodiny.

3. Tortikolis neboli zaklonění krku

Abnormální záklon hlavy dítěte je způsoben zkrácením svalů na krku na boční straně hlavy. Jednou z možných příčin je špatná poloha miminek při spánku.

Sternocleidomastoidní sval v přední části krku se může zkrátit opakovaným spaním na jedné straně, nebo v důsledku pohybu hlavy ze strany na stranu při spaní na zádech. Vzhledem k tomu, že krční svaly kojence jsou slabé a stále se vyvíjejí, mohlo by je to ovlivnit více.

Potřebuje fyzikální terapii, která zmírní ztuhlost svalů – zotavovací postroj s měkkou podložkou u krku, může postupně zmenšit náklon a vrátit krk do normální polohy.

4. Plochá místa na hlavě

Hlavička vašeho dítěte má měkká místa neboli fontanely, kde kosti ještě nejsou vytvořeny a jsou spojeny tkáněmi. Když spí ve stejné poloze, zejména na boku, pohyblivé lebeční kosti způsobují, že se oblast jejich hlavy stává plochou. I když to nemá vliv na vývoj mozku, může to způsobit změnu vzhledu hlavy, což vede k plochým místům.

Plochá místa obvykle zmizí a tvar lebky se normalizuje, jakmile dítě začne spát na zádech.

Způsoby, jak zabránit vašemu dítěti spát na boku

1. Jedním ze způsobů je změna polohy dítěte během spánku. Pokud zjistíte, že spí na boku, přetočte jej na záda.

2. Vyvarujte se umísťování jakýchkoliv podpěr, jako je polštář, abyste zabránili jejich převalování na bok – polštáře by mohly zvýšit riziko SIDS.

3. Polohovače na spaní nebo klíny nejsou bezpečnější variantou. Je známo, že zvyšují riziko udušení kojenců během spánku.

4. Neustále měňte polohu hlavy dítěte během spánku. Pokud mají tendenci spát s hlavou nakloněnou doleva, přesuňte ji doprava – můžete tak zabránit výskytu plochých míst na hlavě.

Ve věku 6 měsíců bude vaše dítě lépe ovládat své svaly a bude se umět přetočit na bříško. Pokud však má stále tendenci spát na boku, pomalu jej otáčejte.

Pokud se ve spánku přetočí, neměňte jejich polohu násilím a opakovaně – místo toho je pozorně sledujte a mějte je stále na očích.