10 zdravotních příčin proč můžete být náladoví a podráždění
Mnozí z nás se čas od času cítí podráždění a někdy i zcela bezdůvodně. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč? Podle doktora Stevena Lamma, klinického profesora medicíny a ředitele Tischova centra pro mužské zdraví v NYU Langone Medical Center, který prohlásil: „Spánek je pro správné duševní zdraví klíčový, takže když jste unavení, jste podráždění. Je to jako s pláčem dítěte – uspíte je a ono se cítí lépe.“ Pokud chcete mít jistotu, že je vaše mysl na správném místě, měli byste spánek vždy považovat za svou prioritu. Dospělým se doporučuje spát každou noc nejméně sedm a maximálně devět hodin, nikoliv pět až šest hodin. Přečtěte si, jaké jsou zdravotní důvody, proč se lidé cítí podráždění a popudliví.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Demence
Demence je stav, kdy začnete zapomínat drobnosti v životě, například kam jste si dali klíče, o čem jste se bavili minule, jaké věci jste si chtěli koupit v supermarketu atd. Zapomínání drobností často způsobuje, že se lidé cítí frustrovaní a vyskakují na jiné lidi z malých důvodů nebo zcela bezdůvodně. Tato frustrace často vypadá pro okolí jako podrážděnost a výbuchy vzteku.
2. Chronická bolest
Může se zdát, že chronická bolest s výkyvy nálady vůbec nesouvisí, ale je pravda, že bolest může způsobit, že budete mrzutější než obvykle. Lidé si často nechtějí přiznat, že mají bolesti, a v těchto chvílích nejsou sami sebou a kvůli bolesti trpí vznětlivostí.
3. Mírná deprese
Deprese může mít mnoho stupňů, od přechodné až po klinickou. Přechodná deprese je součástí běžného lidského života, zatímco klinická deprese může vážně narušit život postiženého. Nízká nebo mírná deprese nebrání každodennímu fungování, zatímco klinická deprese ovlivňuje každodenní život. Mírná deprese však může způsobit, že je člověk značně nevrlý a pesimistický, což znamená, že v obou případech deprese se doporučuje pomoc terapeuta.
4. Srdeční selhání
Lidé, kteří trpí srdečním selháním, se často cítí unavení a mohou být natolik zaujatí svým zdravím, léky a dokonce i dýcháním, že mohou kohokoli odradit. Problémy se srdcem často narušují průtok krve v mozku, což může způsobit, že je člověk podrážděný a nevrlý.
5. Abstinence nebo předávkování kofeinem
Kofein je chemická látka obsažená v kávě, čaji a mnoha dalších nápojích a může mít poměrně silný vliv na mozek. Zatímco kofein může působit jako povzbuzující prostředek, vysazení jeho stimulace může způsobit pocit únavy a podrážděnosti. Pokud jste závislí na kofeinu, ale nějakou dobu jste ho nedostali, nebo dokonce pokud jste ho vypili příliš mnoho, můžete trpět výkyvy nálad.
6. Hypertyreóza
Hypertyreóza je stav, kdy hormon štítné žlázy začne v těle vylučovat nadbytek tyroxinu. Nadprodukce hormonů štítné žlázy způsobuje, že se dostaví bušení srdce a člověk se nadměrně potí, což vede k podrážděnosti. Kdykoli se pacienti s hypertyreózou necítí dobře, stávají se mrzutými a náladovými.
7. Obsedantně-kompulzivní porucha osobnosti
Někteří lidé jsou fixovaní na to, aby měli ve věcech pořádek a řád, a jsou velmi náchylní k tomu, aby se na lidi ve svém okolí utrhovali, pokud něco není v pořádku. Jedná se o lidi, kteří trpí obsedantně-kompulzivní poruchou (OCD) a jsou v pohodě, když je necháte dělat věci po svém, ale když jim zasahujete do jejich rutiny, jsou nevrlí a podráždění.
8. Premenstruační dysforická porucha
Mnoho žen zažívá pár dní před menstruací výkyvy nálad, což je stav zvaný premenstruační syndrom. Pokud však vaše premenstruační příznaky trvají déle než týden, může se jednat o PMDD (premenstruační dysforickou poruchu), která se často projevuje silnou a dlouhotrvající rozmrzelostí.
9. Perimenopauza
U některých žen začnou před začátkem menopauzy poměrně rychle kolísat hormony, což vede k příznakům, jako jsou návaly horka, nespavost a podrážděnost. Dochází u nich k rychlému kolísání ženských hormonů, zejména progesteronu. To u nich vede k velké podrážděnosti.
10. Zneužívání návykových látek
Lidé, kteří jsou závislí na návykových látkách, jako jsou drogy a alkohol, a zneužívají je, mohou být během odvykání podráždění. Zatímco alkohol rozpumpuje hladinu dopaminu v „centru odměny“ mozku a lidé se pak cítí lépe, zneužívající osoby uklidňuje jen dočasně. Když tedy hladina kolísá, potřebují opět alkohol, a pokud ho nedostanou, tak bývají nevrlí a podráždění.
Nyní, když víte, co může být příčinou vaší neustálé podrážděnosti a náladovosti, poraďte se s terapeutem nebo lékařem a přijměte potřebná opatření.