10 tipů jak přirozeně chránit své ledviny aby byly zdravé
Ledviny jsou tichými hrdiny vašeho těla. Každý den filtrují a odstraňují odpadní látky z přibližně 120-150 litrů krve. Ale to není všechno. Pomáhají také vytvářet červené krvinky, kontrolují krevní tlak, udržují zdravé kosti a regulují hladinu elektrolytů v krvi. To všechno jsou kritické funkce, jak si jistě uvědomujete. Proto je potřeba tyto těžce pracující orgány udržovat zdravé. Zde je několik nápadů, které by vám měly pomoci:
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Zůstaňte hydratovaní
Voda ředí koncentraci odpadních látek v moči a pomáhá ledvinám správně pracovat. Proto je třeba dbát na její dostatečný příjem. Dospělé ženy potřebují v průměru asi 2,1 litru vody denně, zatímco dospělí muži asi 2,6 litru. Někdy však můžete potřebovat více, pokud faktory, jako je horké počasí nebo intenzivní cvičení, způsobují ztrátu dalších tekutin ve formě potu. Jako indikátor dehydratace může fungovat barva vaší moči – pokud je tmavší než slámová, možná nemáte dostatek vody.
2. Kontrola krevního tlaku, cholesterolu a cukru v krvi
Vysoký krevní tlak, cholesterol nebo hladina cukru v krvi mohou poškodit vaše ledviny. Vysoký krevní tlak je obzvláště škodlivý. A protože zvýšení krevního tlaku nemá zjevné příznaky, má smysl si hladinu krevního tlaku pravidelně kontrolovat. Nebojte se, jedná se o snadný a bezbolestný test, který je běžně dostupný v lékárnách a lze jej provádět i doma. Pokud máte problémy s krevním tlakem, cholesterolem nebo hladinou cukru v krvi, může vám pomoci životní styl a opatření, jako je zdravá strava a pravidelný pohyb. Dbejte také na to, abyste dodržovali pokyny lékaře a užívali léky podle předpisu.
3. Omezte množství sodíku
Naše jídlo je nabité solí neboli sodíkem. Podle některých odhadů překračuje naše spotřeba doporučené množství asi o 50 %. Pokud je tomu tak, zde je důvod, proč byste ho měli omezit. Nadbytek sodíku může zvyšovat krevní tlak, což ztěžuje průtok krve ledvinami a poškozuje je. Vysoký krevní tlak je ve skutečnosti druhou nejčastější příčinou poškození ledvin.
Snažte se mít méně než 2 300 mg sodíku nebo přibližně 1 čajovou lžičku soli za den. Mějte však na paměti, že odložení solničky nemusí stačit k tomu, abyste výrazně snížili spotřebu sodíku. Až 75 % příjmu sodíku pochází ze zpracovaných potravin, jako jsou polévky, rajčatová omáčka, hotové směsi, konzervované potraviny a koření. Při nákupu potravin proto nezapomeňte zkontrolovat obsah sodíku na etiketě. Slova „sodík“ a „soda“, stejně jako symbol „Na“ mohou znamenat obsah sodíku.
4. Nepřehánějte to s bílkovinami
V dnešní době jsou v módě diety s vysokým obsahem bílkovin. Věděli jste ale, že nadbytek bílkovin může poškodit vaše ledviny? Amoniak, vedlejší produkt metabolismu bílkovin, který může být ve vysokém množství nebezpečný, se mění na močovinu a ledviny ho vylučují močí. Pokud přijímáte nadměrné množství bílkovin, vaše ledviny musí pracovat intenzivněji.
V průměru by vám k pokrytí potřeby bílkovin mělo stačit 0,75 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti, pokud jste dospělá žena, a 0,84 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti, pokud jste dospělý muž. Tuto kvótu se snažte splnit konzumací malého množství bílkovin při každém jídle. Dobrým zdrojem bílkovin je libové maso, ryby, vejce, tofu, luštěniny, semena a ořechy.
5. Vynechejte zpracované potraviny
Krekry, uzeniny, bramborové lupínky a sýrové pomazánky – co mají všechny tyto výrobky společného? Jistě, chutnají dobře. Ale pravděpodobně mají také vysoký obsah sodíku a fosforu. Obojí může poškozovat vaše ledviny. Další běžnou potravinou, která může mít vysoký obsah fosforu, jsou kolové nápoje. Vynechejte je ve prospěch čerstvých zdravých potravin a vaše ledviny vám za to poděkují.
6. Omezte konzumaci alkoholu
Nadměrné množství alkoholu může poškodit vaše ledviny. Jedná se totiž o toxin, který je třeba z krve odfiltrovat. Alkohol vás také dehydratuje, což ovlivňuje normální fungování ledvin. Nadměrné pití alkoholu může také zvýšit riziko vysokého krevního tlaku a onemocnění jater, které mají negativní vliv na ledviny.
Pijte s mírou, aby byly vaše ledviny spokojené. Omezte se na jeden nápoj denně, pokud jste žena, a na dva nápoje, pokud jste muž. Jeden drink je definován jako půl litru, pokud si dáváte pivo, 2 deci, pokud se jedná o víno, a jeden panák, pokud se jedná o likér.
7. Nekuřte
Už víte, že kouření může poškodit vaše srdce a plíce a způsobit rakovinu. Ledviny ho také nemají rády. Kouření může zvýšit krevní tlak a zpomalit průtok krve ledvinami. Pokud se snažíte přestat kouřit, může vám pomoci poradenství. Bylo zjištěno, že náhradní nikotinové terapie, které vám pomáhají zvládnout odvykání tím, že vám podávají malé množství nikotinu v kontrolovaných dávkách, jsou účinné – mohou dokonce zdvojnásobit vaše šance, že s rakovinovou tyčinkou nadobro skoncujete.
8. Udržujte si zdravou váhu
Být příliš těžký, tedy mít index tělesné hmotnosti (BMI) 25 a více, může být pro vaše ledviny špatné. Je to rizikový faktor pro vysoký krevní tlak, který pak může vést k onemocnění ledvin. Zdravý plán hubnutí, který kombinuje vyváženou stravu a cvičení, vám může pomoci dosáhnout vašich cílů v oblasti hmotnosti. Dopřejte si celozrnné potraviny, ovoce a zeleninu, odtučněné nebo nízkotučné mléčné výrobky a vybírejte si potraviny bez vysokého obsahu přidaných cukrů, nasycených tuků a transmastných kyselin. Každý týden se také snažte věnovat přibližně 150 minutám středně intenzivního cvičení, jako je jízda na kole, plavání nebo chůze.
9. Dejte si sójové boby, borůvky a zelenou listovou zeleninu
Již dříve jsme si uvedli, že příliš mnoho bílkovin může zatěžovat vaše ledviny. Ale ne všechny bílkoviny jsou stejné. Studie na zvířatech zjistily, že konzumace sójových bílkovin namísto živočišných může snížit výskyt onemocnění ledvin. I zde si ale dávejte pozor, abyste nepřekročili svůj limit bílkovin.
Další potravinou šetrnou k ledvinám jsou lahodné borůvky. Jsou bohaté na antioxidanty, které mohou chránit ledviny před poškozením způsobeným zánětem. Zelená listová zelenina bohatá na vápník zase dokáže odvrátit ledvinové kameny. Zařaďte je tedy do svého jídelníčku, aby vaše ledviny fungovaly optimálně.
10. Rebarbora čínská a zlatobýl mohou pomoci zlepšit funkci ledvin
Rebarbora čínská a zlatobýl mohou pomoci zlepšit zdraví vašich ledvin. Bylinkáři považují zlatobýl za ledvinové tonikum, které zlepšuje funkci a tonus ledvin, zatímco čínská rebarbora může ledviny chránit před poškozením. Zvažte své možnosti s pomocí zkušeného naturopata. A informujte svého lékaře, aby nedošlo k jejich vzájemnému ovlivnění s léky, které případně užíváte. Tyto byliny mohou mít také škodlivé vedlejší účinky, pokud již máte onemocnění ledvin, takže samoléčba jimi není vhodná.