10 Přírodních způsobů jak řešit stafylokokové infekce doma

Stafylokokové bakterie vám mohou způsobit spoustu problémů, od nevzhledných vřídků až po život ohrožující infekce. Existuje více než 30 druhů stafylokoků, ale Staphylococcus aureus je obvykle viníkem většiny stafylokokových infekcí. Tuto bakterii můžete chytit dotykem kontaminovaného předmětu, jako je ručník nebo jiný oděv, nebo přímým dotykem infikované kůže. Stafylokok může mimochodem neškodně žít i na kůži lidí. Když se však říznete nebo poraníte, může se situace změnit k horšímu.

Když se zraníte a poraníte si kůži, mohou se tyto bakterie dostat skrz poranění a způsobit infekci. Stafylokokové infekce mají obvykle podobu kožních infekcí, které vedou k vřídkům nebo pupínkům, často naplněným hnisem. Může se také objevit otok, zarudnutí a bolest. V některých případech může infekce proniknout hlouběji a postihnout krev, kosti, klouby, mozek, srdce nebo plíce. Proto je dobré je neprodleně léčit. Stafylokokové infekce se obvykle léčí antibiotiky, ale s menšími infekcemi se lze vypořádat doma pomocí některých přírodních prostředků.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Odvodněte vřídky teplým obkladem

Bakterie Staphylococcus aureus běžně způsobuje hnisavé vřídky na kůži. Přikládání čisté, vlhké a teplé žínky na vřídek po dobu 20-30 minut 3 až 4 krát denně může pomoci odvést hnis. Po odtoku vřídku použijte čistý obvaz, který absorbuje zbývající odtékající hnis a zároveň chrání vaši pokožku. Ujistěte se také, že k mytí oblasti používáte kvalitní antibakteriální mýdlo, abyste zabránili šíření infekce.

2. Ošetřete rány antibakteriálním manukovým medem

Med má silné antimikrobiální vlastnosti. Manukový med, získávaný od včel, které se živí keřem Manuka, je známý zejména svými antibakteriálními vlastnostmi. Kombinace mnoha faktorů pomáhá medu potlačovat mikroby a bojovat proti infekcím – vysoký obsah cukru, prospěšné fytochemikálie, nízký obsah vody a peroxid vodíku. Manukový med má ještě další výhodu. Obsahuje vysoké množství sloučeniny zvané dihydroxyaceton, která vytváří methylglyoxal, chemickou látku s antibakteriálními vlastnostmi. Výzkum zjistil, že manukový med je účinný proti bakteriím stafylokoků a může dokonce působit proti kmeni rezistentnímu vůči antibiotikům, známému jako methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA). A teď to hlavní – manukový med může dokonce pomáhat antibiotikům lépe působit!

Jak se používá: Obvazy s manukovým medem lékařské kvality mohou být použity k hojení ran a k jejich udržení bez infekce.

3. Aplikujte pastu z kurkumy, která ničí infekce

Kurkuma, koření, které dodává kari krásnou zlatavou barvu, je dobře známá pro své antibakteriální vlastnosti. A komunity v jihovýchodní Asii toto silné koření tradičně používají k řešení drobných infekcí. Laboratorní studie také zjistily, že kurkumin, sloučenina obsažená v kurkumě, je účinný proti zlatému stafylokoku.

Jak ji používat: Kurkumu rozemelte s trochou vody, abyste vytvořili jemnou pastu. Tuto pastu můžete nanášet na rány a vřídky, aby se zahojily.

4. Ošetření řezných ran a infekcí pomocí Tea Tree Oil

Tea tree olej, který pochází ze stromu Melaleuca alternifolia, je již dlouho používán australskými domorodci k léčbě kožních infekcí a řezných ran. Působí proti široké škále zárodků a bylo zjištěno, že je smrtící pro zlatého stafylokoka. Antimikrobiální aktivita oleje z čajovníku je přisuzována především složce známé jako terpinen-4-ol. Vyzkoušejte tedy tento účinný esenciální olej k léčbě stafylokokové infekce.

Jak ho používat: Tradičně se rozdrcené listy čajovníku používaly na řezné rány a infekce, aby se ošetřily. K tomuto účelu lze čajovníkový olej použít i lokálně. Přestože je však tento esenciální olej pro lokální použití bezpečný, někteří lidé na něj mohou být alergičtí. Proto má smysl před použitím nejprve provést náplasťový test na malé části pokožky.

5. Šťáva z limetky jako prevence infekce

Zde je další běžná věc, kterou máte pravděpodobně doma, a kterou lze použít k řešení stafylokokové infekce – limetková šťáva. Podle výzkumů neředěná limetková šťáva dobře působí proti zlatému stafylokoku.

Jak ji použít: Vymačkejte šťávu z čerstvé limetky přímo na řeznou ránu nebo odřeninu, abyste zabránili infekci. Můžete do ní také přimíchat trochu utřeného česneku a použít ji k ošetření abscesu.

6. Potlačte stafylokoka česnekem

Ukázalo se, že Drákula není jediná příšera, která se tohoto obyčejného koření bojí! Česnek dokáže zabít i běžné bacily. Ve skutečnosti se hojně používal během 1. světové války k dezinfekci ran. Extrakt z česneku, konkrétně sloučeniny diallyl sulfide a diallyl disulfide, které se v česneku tvoří, mohou inhibovat a zabíjet zlatého stafylokoka rezistentního vůči meticilinu (MRSA), který je odolný vůči antibiotikům.

Jak jej používat: Šťávu z česneku lze aplikovat na vředy, aby se zahojily. Snědení několika stroužků česneku může být také užitečné při řešení infekce zevnitř.

7. Použití přírodního antibiotika – Eukalyptový olej

Australští domorodci jako první objevili léčivou sílu eukalyptu. A laboratorní studie prokázaly, že eukalyptový olej má antimikrobiální účinek na Staphylococcus aureus. Tento antibakteriální účinek je způsoben především sloučeninou zvanou 1,8-cineol nebo eukalyptol, i když tento esenciální olej má i mnoho dalších bioaktivních složek.

Jak ho používat: Eukalyptový éterický olej lze zředit a lokálně aplikovat k léčbě kožních infekcí. Mějte však na paměti, že tento prostředek nemusí být vhodný pro děti mladší dvou let, nebo pro těhotné či kojící ženy.

8. Vyzkoušejte v boji proti infekci čarodějnou lísku

Čarodějná líska neboli Vilín virginský je dalším starobylým prostředkem používaným k boji proti infekci a zastavení krvácení v ranách. Jak tedy funguje? Stafylokoky používají ke komunikaci mezi buňkami systém známý jako quorum-sensing. To jim umožňuje regulovat expresi svých genů podle hustoty populace. Bez systému quorum-sensing nemohou jejich populace komunikovat, ani koordinovat chování jako skupina ve svém hostiteli (to jste vy!). Výzkumem bylo zjištěno, že hamamelitannin, sloučenina obsažená v kůře vilínu, může inhibovat quorum sensing. To jí může pomoci potlačit stafylokokové infekce. Kromě antibakteriálních vlastností může také zmírnit zánět a zastavit krvácení.

Jak se používá: Tradičně se obklad z kůry a listů vilínu přikládal k ošetření ran a proti infekci. Můžete také namočit vatový tampon do výtažku z vilínu a přiložit jej na ránu.

9. Aplikujte obklad ze zlatobýlu

Zlatobýl se po staletí používal k léčbě kožních infekcí a vředů. Jeho tradiční použití je podloženo vědeckými poznatky. Zlatobýl obsahuje sloučeninu zvanou berberin, která je známá svými antibakteriálními vlastnostmi. A výzkumy zjistily, že tato bylina dokáže potlačit růst zlatého stafylokoka.

Jak se používá: Na vřídky nebo kožní infekce aplikujte obklad z prášku z kořene zlatobýlu.

10. Léčba vřídků šťávou z listů tulsi

Tulsi neboli bazalka posvátná je v ájurvédě ceněna pro své léčivé vlastnosti. Má širokou škálu prospěšných látek a dokáže potlačit řadu škodlivých patogenů včetně zlatého stafylokoka.

Jak ji používat: Listy tulsi rozmělněte s vodou a vymačkejte šťávu. Touto šťávou ošetřete vřídky.

V těchto případech navštivte lékaře

V případě těchto vřídku nebo infekce určitě navštivte lékaře:

Je extrémně červený nebo bolestivý.
Je na konečníku, páteři, v tříslech nebo na obličeji.
Způsobuje velkou bolest nebo horečku.
Ztěžuje vám pohyb.
Způsobuje, že kůže v okolí otéká, mění svou barvu, nebo se na ní tvoří červené pruhy.
Nezlepší se po 3 až 7 dnech domácí léčby.
Často se opakuje. Možná bude třeba vyloučit problém s imunitním systémem.

Pokud jste diabetik, navštivte lékaře i v případě drobných poranění nebo zranění. Vždy existuje riziko, že se řezná rána nebo poranění, byť drobná, nebudou správně hojit a přerostou ve vážnou infekci, pokud máte cukrovku.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medline Plus , KidsHealth.org , Everyday Health