10 přírodních léků na vředy v ústech a jak se jich zbavit
Vředy v ústech mohou vypadat drobně a bezvýznamně, ale palčivá bolest a nepříjemné pocity, které způsobují, mohou každého přivést na pokraj sil. Nepomáhá ani to, že ztěžují jídlo, pití, a dokonce i mluvení. Horké jídlo, poranění v ústech, například špatně padnoucí zubní protézou, a kousání do vnitřní strany tváře, to vše může způsobit vředy v ústech. Stejně tak vaše geny, stres nebo některá chronická onemocnění, jako jsou zánětlivá střevní onemocnění nebo celiakie. Spouštěčem mohou být také hormonální změny, například v těhotenství. I když jsou vředy v ústech nepříjemné, obvykle nejsou vážné a obvykle do několika týdnů samy zmizí. Mezitím vám s nimi mohou pomoci některé přírodní prostředky, které zmírní bolest a urychlí zotavení. Ústní vředy je snadné zaměnit za dvě onemocnění, takže než začnete používat některý z těchto prostředků, ujistěte se, že je nemáte:
Lichen planus: Pokud máte v ústech mnoho vředů, může to být způsobeno zdravotním stavem, jako je nemoc rukou, nohou a úst nebo ústní lichen planus. Nemoc rukou, nohou a úst může mít za následek vyrážku na nohou a rukou, zatímco u lidí s ústním lichen planus se uvnitř tváří objevuje bílý krajkový vzor. Domácí prostředky na lichen planus jsou zcela odlišné od zde uvedených.
Opary: Opary způsobené virem herpes simplex jsou vysoce nakažlivé, bolestivé malé puchýřky na rtech, v okolí úst a dokonce i na dásních, v ústech nebo v krku. Puchýřkům často předchází pocit pálení, mravenčení nebo svědění, případně horečka, bolest v krku nebo zduření žláz. Opary vyžadují samostatnou linii léčby.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czVyplachování slanou vodou
Jednoduchým a účinným lékem na bolest v ústech je slaná voda. Smíchejte 1 čajovou lžičku soli v šálku vody a před vyplivnutím ji promněte. Slaná voda má antiseptické i protizánětlivé účinky, které mohou pomoci při vředech.
Vyzkoušejte šalvějovou ústní vodu
Kulinářská bylina šalvěj může také dělat zázraky, pokud máte afty, a ve skutečnosti se tradičně používá jako lék na tento stav. Má antibakteriální a adstringentní vlastnosti, které pomáhají řešit tyto nepříjemné vředy v ústech a pomáhají je léčit. Připravte si silný šalvějový čaj a dvakrát až třikrát denně jej používejte jako ústní vodu, která vám uleví.
Vyplachujte si ústa roztokem z lékořice
Ústní voda z lékořice může být tím pravým prostředkem k vyléčení vašich ústních vředů. Jedna studie zjistila, že u lidí s vředy, kteří používali ústní vodu s touto bylinou, došlo k výraznému zlepšení – u 75 % účastníků se vředy během jediného dne zlepšily o 50 až 75 %. Do třetího dne se zcela zahojily. Přidejte 200 mg deglycyrrhizinované (DGL) lékořice do 200 ml teplé vody a dobře promíchejte. Tento roztok používejte jako ústní vodu čtyřikrát denně až do uzdravení. Dbejte na to, abyste ústní vodou několik minut mnuli, aby měla čas působit.
K tomuto účelu se hodí i obyčejný extrakt z lékořice, ale lékořice DGL je považována za bezpečnější. Lékořice DGL je v podstatě lékořice, ze které je odstraněna složka známá jako glycyrrhizin. Glycyrrhizin má sice mnoho výhod, ale při nadměrném užívání může způsobit nežádoucí účinky, jako je vysoký tlak a otoky. Aby bylo užívání lékořice bezpečné pro všechny kategorie lidí, je mnoho doplňků lékořice stabilizováno odstraněním této složky.
Použijte med
Zde je běžný lék na vředy v ústech, který je k dispozici téměř v každé domácnosti! Toto sladidlo je dobře známé svými antibakteriálními a rány hojícími vlastnostmi. V jedné studii účastníci aplikovali med na vředy čtyřikrát denně po dobu pěti dnů. Med pomohl nejen zmírnit bolest a zarudnutí způsobené vředem, ale také zmenšil velikost vředů.
Použití kurkumové pasty
Kurkuma se v jihovýchodní Asii běžně používá k hojení ran. Silná antioxidační sloučenina zvaná kurkumin obsažená v tomto koření má antibakteriální, protizánětlivé a bolest zmírňující účinky. Jedna studie se zabývala účinkem gelu obsahujícího 2 % kurkuminu na ústní vředy. Aplikace této masti výrazně snížila velikost ústních vředů i bolest ve srovnání s placebem. Můžete také vyzkoušet nanášení husté pasty z kurkumového prášku a vody pomocí vatového tamponu k hojení vředů. Po 15-20 minutách ji omyjte.
Vyzkoušejte heřmánkovou ústní vodu
Heřmánek je další bylinou známou pro své léčivé schopnosti. Připravte si silný čaj a třikrát až čtyřikrát denně si ho promněte v ústech, abyste vyléčili afty. Flavonoidy jako luteolin, apigenin a kvercetin obsažené v této bylině jí dodávají protizánětlivé vlastnosti. Ty bylině umožňují zklidnit sliznici vystýlající ústa.
Natřete se myrhovou tinkturou
Myrha se tradičně používá k řešení podráždění úst. Tato pryskyřice má hojivé vlastnosti a dokáže zmírnit vředy v ústech. Vzhledem k tomu, že myrha má poměrně gumovitou povahu, není možné z ní připravit čaj. Ústní vřed si však můžete potřít tinkturou. Tradiční léčitelé také doporučují smíchat 4 ml tinktury s vodou a promíchávat ji v ústech jako ústní výplach.
Vyplachujte ústa čarodějnickou lískou
Čarodějná líska obsahuje třísloviny, které jí dodávají adstringentní vlastnosti. Tato bylina může také zmírňovat záněty. Celkově se jedná o hodnotnou kombinaci, která zmírňuje vředy a ulevuje od bolesti. Připravte si čaj z listů nebo kůry vilínu a používejte ho jako ústní vodu proti vředům v ústech.
Vyhněte se zubním pastám na bázi laurylsulfátu sodného
Může za vaše bércové vředy zubní pasta? Výzkumy ukazují, že laurylsulfát sodný, což je detergent obsažený v některých zubních pastách, může potenciálně způsobovat afty. Předpokládá se, že to způsobuje odstraňováním ochranné vrstvy mucinu v ústech. Jedna studie zjistila, že pouhé používání zubní pasty bez obsahu laurylsulfátu sodného po dobu 3 měsíců snížilo u účastníků počet vředů v průměru ze 14,3 na 5,1.
Zajistěte si dostatečný příjem vitaminu B, zinku a železa
Pokud se s vředy v ústech potýkáte jednou za čas, je také dobré zapátrat po příčinách. Studie zjistily, že lidé, kteří mají často afty, mohou trpět nedostatkem vitaminu B, zinku, kyseliny listové nebo železa. Pokud tedy zjistíte, že se vám často objevují, nechte se vyšetřit, zda nemáte nedostatek některé z těchto životně důležitých živin. Můžete také doplnit zásoby potravin bohatých na tyto látky, abyste se vyhnuli vředům v ústech.
Mezi zdroje zinku patří ústřice, drůbež, mléčné výrobky a celozrnné produkty.
Zdrojem železa je maso, bílé fazole, špenát, ledvinky, mořské plody a drůbež.
Vitaminy skupiny B lze přijímat prostřednictvím zdravé vyvážené stravy obsahující celozrnné výrobky a ovoce a zeleninu. Vitamín B12 a kyselina listová byly konkrétně označeny za prospěšné pro osoby se sklonem k ústním vředům. Vitamín B12 je třeba získávat z živočišných zdrojů, jako je sýr, mléko, maso nebo vejce, a foláty ze zelené listové zeleniny, fazolí, ořechů a hrachu.
Navštivte lékaře, pokud
Vaše vředy v ústech se dlouho nehojí (3 týdny). I když je to vzácné, vřed, který se nehojí, může být někdy známkou rakoviny. Vždy je dobré nechat ho vyšetřit.
Vředy v ústech se vám opakovaně objevují.
Pokud je váš vřed stále více červený a bolestivý, protože to může ukazovat na infekci.