10 nejúčinnějších domácích prostředků k léčení závratí
Každý někdy v životě zažil pocity malátnosti, točení hlavy, nejistoty a ztráty rovnováhy. Obvykle se jedná o běžné příznaky únavy a závratí, a dokonce i vertiga – stavu, kdy se svět kolem vás začne z ničeho nic točit a vy máte pocit, že každou chvíli upadnete.
Závratě jsou zase příznakem zdravotních potíží, jako je nízký krevní tlak, dehydratace, anémie, úrazy hlavy, nevolnost v autě, nebo změna přirozené hormonální rovnováhy vašeho těla. Protože vás závrať může postihnout kdykoli a kdekoli, je užitečné mít po ruce několik rychlých domácích prostředků.
Zde je 10 nejosvědčenějších z nich.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.cz1. Voda
Dehydratace je často jednou z nejdůležitějších příčin závratí a dochází k ní, když tělo ztratilo příliš mnoho tekutin. To znamená, že musíte obnovit hladinu tekutin v těle. Nejrychlejší způsob, jak toho dosáhnout, je pít během dne dostatečné množství vody, což vám automaticky pomůže zabránit pocitu závratě.
2. Zázvor
Po staletí používali čínští námořníci zázvor, aby udrželi nevolnost a závratě na uzdě. Neexistují žádné konkrétní důkazy o tom, jak by zázvor mohl pomoci zmírnit závratě a další příznaky spojené s nevolností a vertigem. Vědci však předpokládají, že zázvor obsahuje určité sloučeniny, které pomáhají prokrvovat mozek a další části těla, a tím téměř okamžitě léčí závratě.
Můžete buď žvýkat kousek zázvoru, nebo pít čaj s jemně mletým suchým kořenem zázvoru.
3. Ginkgo biloba
Ginkgo biloba je bylina plná antioxidantů, z nichž ty nejsilnější se nacházejí v listech. Patří mezi ně antioxidační flavonoidy jako kvercetin, kaempferol a isorhamnetin a terpeny jako ginkgolidy a bilobalid. Kromě toho ginkgo obsahuje také silné polyfenolové antioxidanty, jako jsou proanthokyanidiny.
Tím, že zvyšuje prokrvení mozku a pomáhá obnovit rovnováhu ve vnitřním uchu, se tato bylina ukázala jako účinný bylinný lék, který může pomoci při léčbě závratí.
Dávkování se může pohybovat od 80 do 720 mg/d po dobu 2 týdnů až 2 let a může se u jednotlivých osob lišit. Proto se o výši dávky, která je pro vás ideální, poraďte se svým lékařem.
4. Citron
Každý dobře ví, že citron je silným zdrojem vitamínu C, mikroživiny, která silně posiluje imunitní funkce. Bylo zjištěno, že citronová šťáva pomáhá rychle hydratovat vaše tělo a také zabraňuje transepidermální ztrátě vody. To vysvětluje, proč je voda obohacená o citronovou šťávu v horkém létě tak oblíbená.
Stačí vymačkat půlku citronu do sklenice studené vody a přimíchat do ní půl lžičky medu. Vypijte to do dna a brzy zjistíte, že jste ze závratí vyléčeni.
5. Indický angrešt
Indický angrešt (známý také jako Amla) je ovoce, které pochází ze Středního východu a některých zemí jihovýchodní Asie. Ájurvédská medicína ho uznává jako jeden z nejlepších rostlinných léků a používá ho k léčbě celé řady zdravotních potíží, jako je rakovina, průjem, vysoká hladina cholesterolu, ateroskleróza, cukrovka, obezita, bolesti a otoky slinivky břišní, bolesti kloubů a oční problémy.
Stejně účinný je indický angrešt i při léčbě závratí. Podobně jako působí citron na závratě, pomáhá toto ovoce bohaté na vitamín C také zvyšovat zadržování tekutin v těle. Jelikož je indický angrešt také dobrým zdrojem vitamínu A, pomáhá posilovat imunitu a prokrvení různých částí těla včetně mozku, a tím léčit závratě a nestabilitu.
Vezměte 2 indické angrešty a zbavte je semen. Rozemelte je na jemnou pastu a přidejte ji do šálku teplé vody. Do tohoto odvaru přidejte 2 čajové lžičky semen koriandru a nechte jej přes noc odstát. Ráno sceďte a vypijte nalačno. Tento postup opakujte každý den, aby příznaky zcela vymizely.
6. Jahody a jogurt
Toto je pravděpodobně nejchutnější domácí lék na závratě! Jahody jsou opět nabité vitamínem C, který zabraňuje tomu, aby póry vaší pokožky příliš rychle ztrácely vodu. Jogurt, který je plný nezbytných vitamínů skupiny B, pomáhá zlepšit prokrvení vašeho mozku. Kromě toho vitamíny skupiny B pomáhají při metabolických funkcích a syntéze neurochemických látek. Protože snadno procházejí hematoencefalickou bariérou, předpokládá se, že hrají významnou roli nejen při zlepšování mozkových funkcí, ale také při obnovování mozkové rovnováhy, a tím účinně léčí závratě.
Proto si klidně naservírujte jogurt doplněný čerstvě nakrájenými jahodami.
7. Procvičování rychlých očních pohybů
Pohodlně se posaďte na židli. Pohybujte rychle očima nahoru a dolů asi 20 krát, aniž byste hýbali hlavou. Poté ještě 20 krát rychle pohybujte očima zleva doprava, opět bez pohybu hlavy.
Cvičení rychlých pohybů očí je jedním z účinných cviků, které jsou součástí vestibulární rehabilitační terapie, jež pomáhá obnovit ztracené vestibulární funkce.
8. Dechové cvičení
Správné dýchání může také pomoci obnovit rovnováhu vašeho mozku a zbavit vás závratí tím, že dodá mozku přísun kyslíku. Toto cvičení může také pomoci uvolnit nervový systém. Zhluboka se nadechněte a počítejte od 1 do 5. Pomalu vydechujte a vypouštějte vzduch, přitom opět počítejte od 1 do 5. Při cvičení vám může pomoci představovat si, jak se vzduch plní v břiše, těsně pod pupkem.
9. Cvičení koncentrace
Lehněte si vzpřímeně na rovnou plochu. Upřete pohled na jakýkoli nehybný předmět kolem sebe a několik minut se na něj soustřeďte. To vám pomůže odvést pozornost od závratí ve vašem mozku. Současně to také zprostředkuje informace z vašich očí do mozku a pomůže obnovit rovnováhu vašeho těla, čímž se vyléčí vaše závratě.
10. Masáž
Účelem dobré masáže je podpořit krevní oběh ve vašem těle. Příliv krve bohaté na kyslík do různých vzdálených končin vašeho těla, včetně mozku, může nejen pomoci uvolnit váš centrální nervový systém, ale může také účinně pomoci vyléčit problém závratí. Dopřejte si masáž, jejíž součástí je levandulový olej, a získejte tak další relaxační účinky. Při masáži hlavy se nezapomeňte soustředit na oblast spánků.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Verywell fit