10 jednoduchých domácích léků na suchou pokožku hlavy a vlasy

Suchá a svědivá pokožka hlavy zbavuje vaši korunu krásy lesku a může se dokonce stát trapnou. Drsná mýdla, horké slunce a horká voda mohou zbavit pokožku hlavy přirozených olejů, které ji udržují hydratovanou a vlasy lesklé. Dokonce i přetopená místnost nebo studený a suchý vzduch v zimě mohou pokožku hlavy vysát stejně jako kůži – pokožka hlavy je přece také kůže. A starší pokožka, která je méně účinnou bariérou proti okolnímu prostředí, je zasažena mnohem více. Ale nezoufejte, níže uvedené jednoduché domácí prostředky vám pomohou tento častý problém vyřešit.

Kvalitní a přírodní přípravky na vlasy můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

Ošetření přírodními oleji

Mnoho přírodních olejů může pomoci udržet pokožku hlavy hydratovanou. Protože oleje pomáhají zadržovat vodu nejlépe, když se aplikují na vlhkou pokožku, před vmasírováním několika kapek rostlinného oleje pokožku hlavy mírně navlhčete, abyste zmírnili její vysušení. Mezi oleje, které můžete vyzkoušet, patří například:

Kokosový olej, který proniká do vlasů a pomáhá snižovat ztrátu bílkovin
Arganový olej, který je bohatý na esenciální mastné kyseliny a vitamin E3
Jojobový olej, který má protizánětlivé účinky a může také pomoci řešit infekce vlasové pokožky
Olivový olej, který je rovněž bohatý na esenciální mastné kyseliny a vitamin E

Týdenní ošetření horkým olejem

Jednou týdně si dopřejte hloubkové ošetření horkým olejem, abyste udrželi pokožku hlavy a vlasy zdravé a hydratované. Zahřejte polévkovou lžíci avokádového, jojobového nebo olivového oleje a vmasírujte jej do pokožky hlavy a vlasů. Zabalte si hlavu do koupací čepice a nechte olej působit asi půl hodiny až hodinu. Poté jej opláchněte jemným a nejlépe přírodním šamponem.

Med na pokožku hlavy

Med je zvlhčující látka, což znamená, že dokáže přitahovat vlhkost. To z něj dělá skvělý kondicionér na vlasy. Ale to není všechno. Má také antioxidační a protiplísňové vlastnosti a může pomoci odstranit lupy. Studie totiž zjistila, že účastníci, kteří použili 90 % medu zředěného trochou teplé vody a nechali ho působit 3 hodiny, se do týdne zbavili svědění hlavy a šupinatění způsobeného lupy. Navíc týdenní aplikace medu zabránila opakovanému výskytu lupů.

Chcete-li vyživit pokožku hlavy a vlasy, a zároveň bojovat proti jejich vysušování, smíchejte lžičku medu a lžičku kokosového oleje a naneste ji na pokožku hlavy a vlasy. Pokud potřebujete, můžete jej zředit trochou teplé vody. Po 10 minutách opláchněte, abyste získali hydratovanou pokožku hlavy a dobře upravené vlasy.

Použití avokádové masky na hlavu

Avokádo je bohaté na mononenasycené mastné kyseliny, vitamin E a fytosteroly, které pomáhají upravovat pokožku hlavy. Vyzkoušejte tuto avokádovou masku na suchou pokožku hlavy: vydlabejte dužinu avokáda a rozmačkejte ji se žloutkem a lžící medu a kokosového oleje. Naneste na vlhké vlasy a vmasírujte do pokožky hlavy. Nyní si hlavu zakryjte sprchovou čepicí a nechte masku působit asi 15 minut, než ji důkladně opláchnete.

Jogurt na pokožku hlavy

Jogurt obsahuje kyselinu mléčnou, která je silným zvlhčovadlem. Obsahuje také proteiny, které mohou vlasy vyživovat. Pro přípravu pečující masky ušlehejte vaječný žloutek a trochu jogurtu. Vmasírujte ji na pokožku hlavy a vlasy a nechte ji působit asi 15-20 minut, než ji opláchnete.

Používejte ovesnou masku na hlavu

Ovesné vločky zlepšují bariérovou funkci pokožky. Když se do rozemletých ovesných vloček přidá voda, tak lepek, který je v nich obsažen, je promění v lepkavou hmotu. Ta dokáže pokrýt pokožku hlavy (a kůži) a pomáhá uzavřít vlhkost. Ale to není všechno, je to také antioxidant a bojuje proti zánětům.

Smíchejte tedy mletý oves s vodou a naneste ho na navlhčenou pokožku hlavy. Nechte ji působit asi půl hodiny a poté ji opláchněte, abyste zmírnili suchost a svědění. I když se to může zdát trochu nepříjemné, výsledek stojí za to!

Nemyjte si vlasy šamponem denně

Nejčastěji je suchá pokožka hlavy způsobena nesprávnou technikou mytí vlasů. Mnozí z nás používají každodenní šampon jako samozřejmost. To však může pokožku hlavy zbavit vlhkosti. Pokud se vaše pokožka hlavy nemastí, každodenní mytí opravdu nepotřebujete. Šamponování každý druhý den nebo dokonce méně často vám může vyhovovat. Pokud však ve vlasech vidíte šupinky, nezapomeňte je vymýt.

Používání příliš horké vody může také vysušovat pokožku hlavy, protože horká voda vyplavuje hydratační kožní oleje. Při mytí vlasů volte raději vlažnou vodu a po umytí šamponem použijte kondicionér na vlasy.

Vyhněte se fénu

Horký vzduch z fénu může vysušovat pokožku hlavy i vlasy. Místo toho použijte superabsorpční ručník, kterým z mokrých vlasů jemně odstraňte přebytečnou vlhkost, a poté je nechte uschnout na vzduchu. Pokud spěcháte a potřebujete použít fén, použijte co nejchladnější nastavení.

Pořiďte si sprchový filtr

Sprchový filtr může snížit obsah chlóru ve vodě, který způsobuje vysušování pokožky hlavy a vlasů. Odstraní také minerály, které mohou obalit vaše vlasy a připravit je o lesk.

Používejte doma zvlhčovač vzduchu

Navzdory všem těmto opatřením se vám může stát, že v suchém počasí se vaše pokožka hlavy vysušuje častěji. Pomoci vám může zvlhčovač vzduchu. Může nahradit ztracenou vlhkost z prostředí a chránit pokožku hlavy před vysoušením. Nastavte jej na přibližně 60 %, aby byla vaše pokožka hlavy (a kůže) spokojená.

Suchá pokožka hlavy nemusí být vždy příčinou vzniku šedých nebo bílých šupinek na hlavě. Může jít také o mírný případ seboroické dermatitidy nebo lupů. Přírodní prostředky, jako je tea tree olej nebo med, vám mohou pomoci s odstraněním těchto problémů.