10 důvodů proč listy venkovních rostlin žloutnou a opadávají
Když listy venkovních rostlin žloutnou, je to obvykle spojeno s chlorózou, což je příznak způsobený nedostatečnou produkcí chlorofylu v listech. Tento pigment je nezbytný pro fotosyntézu a dodává listům zelenou barvu. Důvodů, proč může docházet k chloróze je několik. Žluté listy mohou být také způsobeny škůdci a chorobami nebo mohou být jednoduše známkou normálního procesu stárnutí rostliny.
Přečtěte si více informací o tom, co může být příčinou žloutnutí listů vaší venkovní rostliny a zda s tím můžete něco udělat.
Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada
Nedostatek světla
Světlo je pro fotosyntézu klíčové, takže pokud rostlina nemá dostatek slunečního světla, její listy budou vypadat vybledle. Zjistěte si, jaké má vaše nemocná rostlina požadavky na světlo, abyste věděli, zda potřebuje plné slunce, nebo zda snese i částečný stín.
U rostlin v květináčích může být náprava tak snadná, jako je přemístění na slunnější místo. Změna světelných podmínek u rostlin v zemi je náročnější. Pokud nedaleký strom nebo keř vrhá stín, můžete jej ořezat. Pokud to není možné nebo stín na rostlinu vrhá zeď či budova, budete ji muset přesadit na slunnější místo.
Nedostatek vody
Žluté listy jsou běžným příznakem toho, že rostlina potřebuje vodu. Často k tomu není potřeba ani opravdové sucho. Ke žloutnutí může stačit několik horkých dnů, kdy rostlina ztrácí více vláhy prostřednictvím listů, než jsou schopny absorbovat kořeny.
Zalévejte rostlinu pomalu a hluboko a podle potřeby zálivku opakujte, aby byla půda rovnoměrně vlhká.
Přebytečná voda
Příčinou žlutých listů může být také příliš mnoho vody. Půdy se špatnou drenáží, například jílovité půdy, se mohou při dešti těsně sevřít a zamokřit, což uzavírá přístup kyslíku. V takovém prostředí nemohou kořeny rostlin dýchat nebo, což je ještě horší, dochází k jejich poškození nebo zhutnění, což vše způsobuje žloutnutí a hnědnutí listů a stonků.
Nesázejte na místa se špatnou drenáží a před výsadbou půdu upravte. Další možností pro zeleninové zahrady je zvážit vyvýšené záhony.
Nedostatek živin
Dusík je často první živinou, která vás napadne jako viník žloutnutí listů, ale není jedinou. Žloutnutí listů může také znamenat, že v půdě chybí další živiny, například železo, mangan nebo zinek.
I když způsob, jakým žloutnutí listů postupuje, může zkušenému oku napovědět, která živina může chybět, nejspolehlivějším způsobem je provést půdní test. Ten poskytne přesné informace o obsahu živin a o tom, jaké živiny je třeba doplnit.
Vysoké pH půdy
Žloutnutí listů může být způsobeno také příliš zásaditou půdou pro rostliny. Alkalická půda přímo souvisí s nedostatkem živin. V půdě s pH vyšším než 7 je živina železo hůře rozpustná, a tudíž méně dostupná. Proto rostliny s vysokou potřebou železa, jako jsou borůvky, rododendrony a azalky, potřebují kyselou půdu, ve které mohou vstřebávat dostatečné množství železa.
Zkombinujte test půdy s testem pH. Tímto způsobem můžete přidat všechny potřebné živiny a současně snížit pH přidáním síry, aby byly tyto živiny pro rostliny lépe dostupné.
Spálené listy hnojivem
Pokud listy vypadají spáleně nebo ožehnutě, může to také znamenat, že jste to s hnojivem přehnali. K poškození může dojít dvěma způsoby: když rozpustné soli v hnojivu odčerpají vlhkost z kořenů nebo když se na listy vysypou granule hnojiva nebo tekuté hnojivo. Ne všechny rostliny jsou stejně citlivé na popálení listů hnojivem a horké a suché počasí poškození zvyšuje.
Abyste tomu předešli, dbejte v případě použití granulovaných hnojiv na to, abyste rostliny ihned poté zalili a aby se na listech nehromadily žádné granule. Nebo používejte organická hnojiva s pomalým uvolňováním, která jsou méně koncentrovaná než anorganická hnojiva.
Spálení pesticidy nebo herbicidy
Při postřiku pesticidy nebo insekticidy při teplotách nad 30 °C, vysoké vlhkosti vzduchu nebo za zamračeného dne může snadno dojít ke spálení listů. Totéž se stane, když postřikujete rostliny, které jsou již stresovány suchem, mrazem, škůdci nebo chorobami.
Po vzniku poškození nezbývá nic jiného než postižené části rostlin odstranit.
Bez ohledu na to, zda stříkáte organické nebo anorganické pesticidy, například insekticidní přípravky, vyberte si den, který je suchý, chladný a klidný – to jsou podmínky, za kterých pesticid na rostlině rychle zaschne a výpary nebudou unášeny horkým vzduchem a větrem.
Totéž platí pro herbicidy, aby nedocházelo k úletu z plevelů, kterých se chcete zbavit.
Houbové nebo bakteriální choroby
Pokud pěstujete rajčata, možná budete chtít pečlivě sledovat rostliny kvůli dvěma houbovým chorobám, které obě začínají žlutými listy a nakonec rostlinu zahubí. Jedná se o ranou plíseň a fuzáriové vadnutí.
Raná plíseň začíná skvrnami se žlutou aureolou, které později splývají. U rajčat postižených fusariovým vadnutím listy žloutnou, často pouze na jedné straně rostliny nebo na jedné straně větve.
Jakmile choroba zasáhne, nelze dělat nic jiného než rostliny odstranit a zničit.
Chcete-li se těmto chorobám vyhnout, vybírejte odolné odrůdy a dodržujte správnou hygienu zahrady a důkladný podzimní úklid, protože patogeny přezimují v půdě po mnoho let.
Poškození hmyzem
Poškození několika druhy hmyzu může způsobit žloutnutí listů, zejména u zeleniny. Obvyklými viníky jsou brouci harlekýni, pavouci, dřepčíci a bělásci.
Ačkoli nemusí nutně vést k úhynu rostlin, je nezbytné zeleninovou zahradu sledovat, abyste mohli napadení včas odhalit a přijmout vhodná kontrolní opatření dříve, než se rozšíří.
Normální stárnutí
Žloutnutí listů a jejich následné opadávání, zejména starších listů ve spodní části rostliny, může být jednoduše součástí procesu stárnutí listů. Vše závisí na četnosti a počtu listů, ale několika občasných zažloutlých listů na dospělé rostlině se obvykle není třeba obávat.