10 domácích přírodních prostředků pro zastavení alergie
Věděli jste, že alergie trápí miliony lidí na celém světě? K alergické reakci dochází, když váš imunitní systém přehnaně reaguje na látky, jako je pyl, prach, plísně nebo zvířecí srst. Žírné buňky v nosní sliznici je zaměňují za nebezpečné patogeny a uvolňují chemické látky, jako je histamin. Tyto chemické látky spouštějí imunitní systém a také způsobují příznaky alergické reakce – rýmu, slzení, kýchání a kašel. Lékař vám sice může předepsat léky, jako jsou antihistaminika nebo kortikosteroidní nosní spreje, které tento problém řeší, ale pomoci může i mnoho jednoduchých domácích prostředků. Zde je několik osvědčených nápadů pro zmírnění alergie, které můžete vyzkoušet doma:
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.cz1. Vyplachování alergenů a hlenů pomocí nosní vody
Výplach nosu může pomoci odstranit hlen a alergeny z nosu. V obchodech jsou sice k dostání solné spreje, ale roztok na výplach nosu si můžete poměrně snadno vyrobit i doma. Stačí, když do 250 ml čisté teplé vody přidáte lžičku soli a špetku jedlé sody. Tímto roztokem naplňte injekční stříkačku s baňkou, nebo nádobku neti, a v předklonu nad umyvadlem vlévejte roztok do jedné nosní dírky, který následně vyteče druhou nosní dírkou ven. Nebojte se, pokud bude vytékat stejnou nosní dírkou – i to funguje. Nyní tento postup zopakujte s druhou nosní dírkou.
2. Dejte si rajčata
Je to tak, můžete chroupat rajčata, abyste se vypořádali s alergií! Podle výzkumu dokázal výtažek z obyčejného rajčete při podávání po dobu 8 týdnů snížit nosní obstrukci, zmírnit rýmu a výrazně snížit kýchání u lidí s celoroční alergickou rýmou. Jak tedy rajčata fungují? Odborníci se domnívají, že mohou inhibovat uvolňování histaminu z žírných buněk. Předpokládá se, že za tento účinek je zodpovědný druh polyfenolu známého jako naringenin chalkone, který je přítomen ve slupce červených rajčat.
3. Pijte mátový čaj
Sloučenina zvaná luteolin-7-O-rutinosid přítomná v mátě peprné má silný inhibiční účinek na uvolňování histaminu. Mátový čaj proto může pomoci zmírnit příznaky alergie, jako je ucpaný nos nebo rýma. Čaj z máty peprné připravíte tak, že čajovou lžičku sušených listů louhujete přibližně 10 minut v šálku vroucí vody.
4. Dejte si probiotika
Probiotika, dobré bakterie, které žijí v našem těle, mají mnoho příznivých účinků, od zlepšení imunitních funkcí až po vyladění trávení. Studie ukazují, že probiotické bakterie mohou pomoci řešit i alergie. Jedna studie zjistila, že konzumace fermentovaného mléka, které obsahovalo Lactobacillus GG a Lactobacillus gasseri TMC0356 po dobu 9 týdnů, výrazně snížila ucpávání nosu u lidí, kteří trpěli pollinózou z japonského cedru, což je sezónní alergie způsobená pylem japonského cedru.
Probiotické bakterie působí tak, že inhibují cytokiny, což jsou bílkoviny, které hrají významnou roli v komunikaci v rámci imunitního systému. Bylo zjištěno, že Lactobacillus GG významně inhibuje produkci cytokinů interleukinu 4 a interleukinu 5, zatímco Lactobacillus gasseri produkci interleukinu 5 potlačuje. Fermentované potraviny, jako je jogurt, přirozeně obsahují probiotika. Vzhledem k tomu, že všechna probiotika nemusí být pro alergiky užitečná, ověřte si, jaký kmen bakterií je přítomen ve vašem oblíbeném jogurtu, abyste se ujistili, že vám může pomoci vypořádat se s alergiemi.
5. Jezte jablka
Zde je domácí lék snadný jako jablečný koláč – mlsání jablek! Jedna studie zjistila, že kýchání bylo výrazně nižší u lidí, kteří měli jablečný polyfenol jednou denně po dobu 12 týdnů, počínaje pár týdnů před pylovou sezónou, ve srovnání s kontrolní skupinou, která měla placebo. Pokud tedy trpíte alergiemi, jablko denně vás může doslova zachránit!
6. Pijte chmelovou vodu
Vybaví se vám při chmelové vodě vysoký džbán piva? Měli byste vědět, že tyto květy dokážou více než jen ochutit a stabilizovat pivo. Chmel může pomoci zmírnit i příznaky alergie. V jedné studii se chmelová voda připravovala tak, že se chmelové šišky vařily ve vodě, nebo se nechaly přes noc namočené ve studené vodě. Lidem trpícím polinózou japonského cedru pak byly po dobu 12 týdnů podávány výtažky z chmelové vody. A ukázalo se, že je účinná při zlepšování příznaků, jako je otok nosu, výtok z nosu a barva nosu. Za tyto příznivé účinky mohou být zodpovědné glykosidy avonoidů, jako je kvercetin a kaempferol, které jsou ve chmelové vodě přítomny, protože mohou inhibovat histamin. Pokud vás tedy trápí ucpaný nos, zkuste si ulevit pitím chmelové vody.
7. Používejte kurkumu ke kořenění jídla
Kurkuma, zlatavé koření běžně používané v jiho a východoasijském kari, vám může pomoci vypořádat se s alergiemi. Kurkuma je účinná, protože v ní obsažená složka zvaná kurkumin dokáže potlačit uvolňování histaminu. Studie na zvířatech ukazují, že je poměrně účinná při potlačování alergických reakcí. Stačí přidat kurkumu do polévek, dušeného masa a kari. Můžete si také dát šálek dobrého kurkumového čaje, který vaši alergii zbrzdí.
8. Dejte si citronovou šťávu
Pokud vám život nadělí alergii, udělejte si limonádu! Citrony obsahují vitamín C a také flavonoid hesperetin – oba jsou účinnými spojenci proti alergiím, protože mají antihistaminové účinky. Jedna případová studie se zabývala účinkem citronové šťávy na subjekt, který byl citlivý na látky, jako jsou čisticí prostředky, pyl, prach a parfémy. Po užití citronové šťávy se mu ulevilo od příznaků, jako je kýchání, rýma a podrážděné a slzící oči. Popíjejte tedy osvěžující citronovou šťávu, abyste udrželi dráždivé alergie na uzdě.
9. Pijte čaj Oolong
Podle japonské studie může pití odrůdy čaje oolong známé jako „ogonkei“ pomoci snížit příznaky alergie. Lidé, kteří tento čaj pili, pociťovali úlevu od výtoku z nosu, kýchání, nosní neprůchodnosti a slzení očí i v období, kdy byla hladina pylu vysoká. Studie zjistily, že sloučeniny jako epigalokatechin galát a epigalokatechin obsažené v čaji mohou inhibovat uvolňování histaminu z žírných buněk a mohou být zodpovědné za zde pozorovaný protialergický účinek. Odborníci naznačují, že pití čaje ogonkei oolong může snížit potřebu používání antialergických prostředků i během vrcholící alergické sezóny. Takže si dejte šálek čaje, abyste zklidnili své alergie!
10. Vyhněte se alergenům
Posledním prostředkem se vracíme k základům! Abyste zabránili zhoršení alergie a předešli dalšímu záchvatu, omezte vystavení se působení alergenů. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste se vyhnuli běžným alergenům, jako je zvířecí srst, pyl a plísně:
V době, kdy je v ovzduší vysoké množství pylů se snažte zůstat doma.
Pokud musíte trávit čas venku nebo pracovat na zahradě, noste ochrannou roušku.
Pokud vyjdete ven na zahradu nebo na procházku do parku, nezapomeňte se po příchodu osprchovat a převléknout, abyste ze sebe smyli pyl, který na vás ulpěl.
V pylové sezóně mějte zavřené dveře a okna a místo ventilátorů používejte klimatizaci, abyste pyl nevpustili do svého domova.
Pokud vás trápí zvířecí srst, koupejte svou kočku nebo psa každý týden a dbejte na to, aby nevstupovali do vaší ložnice.
Vyperte lůžkoviny v horké vodě o teplotě nad 50° C, abyste se zbavili roztočů.
Používejte odvlhčovač vzduchu, abyste udrželi vlhkost pod 40%. Tím vysušíte vzduch a udržíte plísně, roztoče a další spouštěče alergie na uzdě.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harvard Health Publications , American College of Allergy, Asthma & Immunology , Harvard Health Publications